AKÁ HODNOTA OCHRANNÉHO FAKTORA JE PRE VÁS NAJVHODNEJŠIA?

Nájdite najlepší opaľovací krém pre vašu pokožku. Ochranný slnečný faktor určuje, ako dlho a ako efektívne bude opaľovací krém chrániť vašu pokožku. Zistite, ako vypočítať jeho ideálnu hodnotu práve pre váš typ pleti.

Čo znamená to číslo na opaľovacích krémoch?

Čo udáva ochranný faktor a ktorý sa k vám vôbec hodí?
Slnečný faktor OF

 

Ochranný slnečný faktor (OF)

Ochranný faktor. Číslo na opaľovacom kréme. Obľúbené slovné spojenie, ktoré počujeme z reklám aj úst dermatológov, a vôbec nepremýšľame o jeho význame. Poďme to spoločne napraviť! Ochranný faktor udáva dobu, počas ktorej môžeme zostať na slnku bez spálenia. Jeho jednotkou je teda čas, ktorý môžeme zostať na slnku s použitím krémov určitého faktora. 

 

Aké stupne ochrany (a výšky faktora) teda rozlišujeme?

 • nízky (OF 6,10)
 • stredný (OF 15, 20, 25)
 • vysoký (OF 30, 50)
 • veľmi vysoký (OF 50+)
 


Podľa čoho vyberať?

Nepodliehajte však ľudovým mýtom ako „s vysokým ochranným faktorom sa neopálim“ alebo „ak chcem mať istotu bezpečného opaľovania, stačí siahnuť po najvyššej cifre v ponuke“. Pri výbere správneho faktora majte na mysli aj nasledujúce kritériá: 

 

 • dennú dobu a ročné obdobie, v ktorom sa nachádzate,
 • zemepisné súradnice a nadmorskú výšku destinácie, kde sa chystáte opaľovať,
 • plánovanú dobu pobytu na slniečku,
 • typ vašej pleti a aktuálny stav jej opálenia.

 

Nepodceňujte prostredie, v ktorom sa opaľujete. Povrchy ako sneh alebo piesok odrážajú UV žiarenie a môžu tak narobiť neplechu, aj keď je zdanlivo pod mrakom. Ilúziu bezpečia nám spoločne s osviežením dáva voda, lenže 80 % UVA lúčov dosiahne do hĺbky dvoch metrov pod hladinou. 

 

Aký majú slnečné lúče vplyv na vašu pokožku?

UVB lúče

UVB žiarenie prenikne vrchnou vrstvou kože a spôsobuje spálenie a potenciálnu deštrukciu DNA. UVB lúče hrajú nebezpečnú úlohu pri vzniku rakoviny kože.

 

UVA lúče

UVA lúče prenikajú hlbšie do pokožky až k dermis, kde ich pôsobením dochádza k starnutiu pokožky vplyvom slnečného žiarenia a k alergiám.

 


5 UV OCHRANNÝCH TIPOV

5 tipov pre slnečnú ochranu


Nie ste si istá svojím fototypom?

Čo sa týka genetických dispozícií a vzhľadu našej pokožky, rozlišujeme až šesť rôznych fototypov. Nie ste si istá tým svojím? Nájdite sa v nasledujúcej infografike:
6 fototypov


Matematická hádanka dešifrovaná

ako vypočítať

Teraz, keď už poznáte svoj fototyp, dokážete z neho odvodiť svoju prirodzenú dobu ochrany bez aplikácie opaľovacieho prípravku.

 

Vynásobte ju ochranným faktorom prípravku, ktorý plánujete aplikovať na pokožku, a získate dobu, počas ktorej vás bude použitý opaľovací krém chrániť.

Situáciu si vysvetlíme ešte na príklade:

 • máte blonďavé vlasy a svetlú pleť (fototyp 3). Na slnku bez ochrany vydržíte 15 minút.
  Ak sa natriete slnečným krémom s ochranným  faktorom 30, bude vaša pokožka chránená 30x dlhšie, teda maximálne 450 minút = 7,5 h


 • máte dieťa. Na slnku bez ochrany vydrží 5 minút.
  Ak ho natriete slnečným krémom s ochranným  faktorom 50, bude pokožka dieťaťa chránená 50x dlhšie, teda maximálne 250 minút = cca 4 h

príklady


BEZPEČNOSTNÉ TIPY PRE DETI

Nezabudnite však, že každé plávanie, spotenie alebo utretie do uteráka ochrannú vrstvu prípravku poškodzuje a znižuje jej efekt. Nanášajte ochranu opakovane.
tipy pre deti