DETOXIKÁCIA DOMÁCNOSTI: EKO UPRATOVANIE

Prírodné čistiace prostriedky vyčistia domácnosť rovnako dobre ako tie chemické. Čakáte bábätko a nechcete pri upratovaní vdychovať chemikálie? Domácnosť perfektne vyčistíte aj s rýdzo prírodnými ingredienciami! Prečítajte si, ktoré to sú.

Prírodné čistiace prostriedky vyčistia domácnosť rovnako ako chemické

Máte obavy z používania bežných čistiacich prostriedkov a chemikálií v tehotenstve? K dokonalému upratovaniu domácnosti vám postačia jednoduché a ekologické alternatívy, ktoré používali už naše babičky. A čo je na nich najlepšie? Prírodné čistiace prostriedky úplne bez toxických výparov s veľkou pravdepodobnosťou nájdete vo svojej skrini.
ocot

Ocot

Už oddávna je ocot ekologickým čistiacim prostriedkom číslo jeden. Ocot má jedinečnú schopnosť ničiť baktérie, plesne a bacily, neutralizuje zásadité látky, žieraviny a pachy. Ideálny pre upratovanie domácnosti je biely vínny ocot – s ním totiž máte istotu, že nezanechá žiadne škvrny. 
soľ a citrón

Citrón a soľ

Citrón vďaka vysokému obsahu kyselín a príjemnej vôni poslúži ako bezpečná prírodná alternatíva k chemickým prostriedkom. Soľ je zase ideálna na drhnutie a odstraňovanie mastnoty.

Zmiešajte trochu octu s vodou a môžete sa pustiť do upratovania:

 • Ocot si hravo poradí s vodným kameňom a usadeninami v kuchyni a v kúpeľni – pomôže vám s čistením kuchynských plôch, keramických obkladov, s mastnotou v rúre, na sporáku aj s usadeninami vo varnej kanvici.
 • Funguje tiež ako fantastická leštička – horúca voda s trochou octu perfektne vyleští zrkadlá aj okná v celom dome.
 • Zatočí s plesňou i zápachom - ideálny na čistenie chladničky. Vyumývajte chladničku octovou vodou a zbavíte sa nepríjemného zápachu raz-dva.

S využitím citrónu a soli nemusíte skončiť pri varení:

 • Kombinácia soli a citróna vyčistí doštičky na krájanie – nasypte na doštičku hrubozrnnú soľ a drhnite povrch polovicou rozkrojeného citróna. Opláchnite vodou a lopárik bude zase svieži a čistý.
 • Citrón zneškodní zápach z umývačky – pridajte polovicu citróna do hornej priehradky umývačky, zbavíte sa tým nepríjemného zápachu.
 • Soľ pohlcuje mastnotu – soľ vám pomôže odstrániť mastnotu v hrncoch a dokáže absorbovať olejové škvrny na drevených stoloch. Stačí posypať, počkať a zotrieť.
zanesený odpad

Kde nestačí ocot, pomôže jedlá sóda

Jedlá sóda je na rozdiel od octu zásaditá a poradí si preto s kyselinami, s mastnotou aj zápachmi. Zrieďte sódu s vodou, vytvorte jemnú kašičku a čistenie môže začať:

 • Jedlá sóda výborne drhne mastné povrchy – dlaždice, škáry, mastné hrnce aj sporáky.
 • Skvele funguje aj na škvrny – jedlá sóda dokáže zachrániť vyšedivený koberec, vyčistí bielu bielizeň od škvŕn potu aj dezodorantu a zároveň ho zbaví aj nepríjemného zápachu.
 • Vyčistí zanesený odpad – stačí nasypať sódu do výlevky, zaliať trochou octu a nechať pôsobiť. Asi po 30 minútach zalejete odpad horúcou vodou a je hotovo.

 

Cítite náhlu potrebu upratovať a zútulňovať svoj domov? Prečítajte si, prečo tehotné ženy prepadá „hniezdiaci inštinkt“.

 

Tea tree olej

Prírodný zázrak menom tea tree má dezinfekčné účinky a účinne ničí plesne a baktérie. Tea tree olej najčastejšie kúpite v lekárni alebo v obchodoch so zdravou stravou, a keďže je veľmi koncentrovaný, stačí vám na čistenie malá lyžička pridaná do vody:

 • S tea tree olejom ekologicky vyčistíte záchodovú misu – dajte tea tree s vodou do rozprašovača a nastriekajte prostriedok na WC. Nechajte pôsobiť asi pol hodiny a potom povrch vydrhnite.
 • Upratovanie podlahy „s vôňou čistoty" – ak vám pri umývaní podlahy octovou vodou chýba trochu vône, pridajte pár kvapiek tea tree oleja. Nielenže byt prevoniate čistotou, ale posilníte tiež antibakteriálne účinky lieku.
 

Spôsobujú vám niektoré pachy nevoľnosť alebo nechuť? Vaše telo sa tak prirodzene chráni pred tým, čo by bábätku mohlo škodiť. To platí aj pre niektoré potraviny – zistite, čo (ne)jesť v tehotenstve.

 
tea tree

Olivový olej

K starostlivosti o drevené povrchy nepotrebujete drahé leštičky. Pohodlne si vystačíte s olivovým olejom a trochou citrónovej šťavy.

 • Olivovým olejom vyleštíte nábytok – zmiešajte lyžicu olivového oleja s malou lyžičkou citrónovej šťavy a krúživými pohybmi pretrite drevené povrchy. Uvidíte, ako vyniknú!

 

A je to. Stačí niekoľko bežných ingrediencií a váš domov sa blýska čistotou. Bezpečne a ekologicky!

olivový olej
knihovna

výrobky