Hniezdiaci inštinkt: Riešite vybavenie detskej izby dopredu?

Tu sú tipy.

Prečítajte si o tom, prečo tehotné ženy prepadá „hniezdiaci inštinkt“

Vyskúšajte naše tipy na vybavenie a výzdobu izby pre bábätko.
Začínate pripravovať svoje „hniezdo” na príchod nového člena rodiny presne ako pyšná vtáčia mamička? Podľa niektorých je to skutočne záležitosť inštinktov. Iní to vnímajú ako prejav toho, že už ste na bábätko pripravená. Po dlhých mesiacoch pravidelných návštev u lekára, nákupov detskej výbavičky a opuchnutých členkov vás už tehotenstvo jednoducho unavuje. Ste pripravená na svoju odmenu – na toľko očakávané dieťatko. 
princezna
plyšový medveď

Vybavenie detskej izby: Vyberte ten správny štýl

Zvoliť štýl pre detskú izbu alebo kútik môže byť poriadny oriešok. Budete izbu prispôsobovať pohlaviu bábätka? Budú to autíčka alebo naopak kvetinové víly? Ak vám však ultrazvuk ešte neposkytol jasnú a spoľahlivú odpoveď, môže byť táto voľba veľmi riskantná. 

Ďalšou otázkou je, či sa novorodené bábätko bude deliť o izbu so starším súrodencom iného pohlavia. V tomto prípade môžete aspoň farebne oddeliť priestor pre bábätko od priestoru staršieho dieťaťa.  

 

neutrálne farby

Detským izbám vládnu neutrálne farby

Najjednoduchšie je zvoliť jednu neutrálnu farbu ako základ pre výzdobu izby. A potom jednoducho pridávať nábytok a drobné dekorácie, ktoré môžete rôzne kombinovať, pozmeňovať a presúvať. Jedine tak môžete meniť štýl izby podľa záujmov, priania a potrieb rastúceho dieťaťa.  

Farebnú schému izby vždy premyslite dopredu a prispôsobte jej výber doplnkov i nábytku. U zvoleného štýlu zvážte najmä:

  • posteľ (dôležitejšia než krása sú bezpečnosť a funkčnosť) 
  • farbu stien alebo tapety
  • bordúry a nástenné maľby
  • nábytok (farebný/neutrálny, prispôsobiteľný veku dieťaťa) 
  • dekorácie a doplnky 
  • obrázky alebo fotografie 
 

Zvoľte motív, ktorý porastie s bábätkom

Dôležitým faktorom je aj „trvanlivosť“ zvoleného štýlu pre rôzne vekové obdobia. Bude sa vášmu drobčekovi páčiť výzdoba izbičky i v troch či piatich rokoch? Ste ochotná detskú izbu prerábať každé 2 až 3 roky, alebo chcete, aby s dieťatkom rástla? 

Ak sa rozhodnete pre výzdobu, ktorá s vaším dieťaťom preklenie dlhšiu dobu, snažte sa miesto bábätkovských motívov vyberať skôr neutrálne štýly, ako napríklad so zvieratkami alebo farebnú abecedu. Chlapci i v školskom veku ocenia izbu s postavičkami z kreslených filmov, s motívmi džungle, lesa a podobne. Do dievčenského štýlu, ktorý porastie s vašou malou princeznou, patria napríklad motív záhrady, kvetín alebo motýľov.  

Pri zariaďovaní izbičky budete tiež pravdepodobne riešiť, či sa vám narodí dievčatko alebo chlapček

 

Tipy pre vybavenie detskej izby: Čisté línie vs. obrázky a farby

farby a obrázky

Farby a obrázky

Žlté a biele pruhy na stenách vytvoria príjemné pozadie pre snímateľné samolepky autíčok, lietadiel, bábik alebo kvetín. Detský pôvab izbičky pre bábätko dodajú i farebné kresielka alebo rebriny. Starším drobčekom sa tiež veľmi páčia veľké šité aplikácie na stenu, ktoré majú jednotlivé kúsky (napr. kvetiny, geometrické tvary atď.) pripevnené suchým zipsom. Dieťatko ich môže ľahko dať dole a jednoducho zase pripevniť – pokojne na iné miesto. Vaše bábätko tak bude vyrastať v prostredí, ktoré podporuje fantáziu a hravosť. 

Chcete rozvíjať kreativitu dieťatka už odmala? Pozrite sa na hry pre najmenšie deti.

 

Čisté línie

Je všetka tá detská výzdoba trochu príliš? Žiadny problém. Ako základnú farbu pre steny, závesy a najdôležitejší nábytok zvoľte čisto alebo krémovo bielu. Pre ďalšie drobné dekorácie (obrázky, rámčeky, deky, vankúše a koberčeky) zvoľte ešte jednu farbu a držte sa jej. Vyberajte zo všemožných odtieňov, ale držte sa jednej farby.

Aj keď príprava a výzdoba detskej izby pre vás bude určite zábavná, nie je to alfa omega. I keď sa vaše bábätko narodí do strohých bielych stien, s hračkami vyskladanými v škatuliach, nič si z toho nerobte – jeho umelecké cítenie to určite nepokazí!

 
čisté línie