mladá žena stojaca na slnku

Čo spôsobuje červené škvrny na pokožke?

Zistite príčiny vzniku červených škvŕn a rozpoznajte ich rôzne typy.

Červené škvrny na koži

Červené škvrny na koži sa môžu líšiť svojou veľkosťou, tvarom či umiestnením. Ich výskyt môže byť dvojaký – buď ako izolované škvrny alebo ako výsevy, pričom môžu mať rôznorodý vzhľad. Intenzita farby či štruktúra nám môžu viac napovedať o príčine ich vzniku. 

Červené škvrny na koži sa môžu objaviť hneď z niekoľkých dôvodov: infekcia, reakcia na slnko alebo teplo, dermatitída, alergia alebo petechie – drobné fialové, červené alebo hnedé škvrny, ktoré sa zvyčajne objavujú na rukách, nohách, bruchu a zadku.

Čo spôsobuje červené škvrny na pokožke?

Červené škvrny na pokožke môžu byť spôsobené rôznymi príčinami, pričom ich pochopenie môže dopomôcť pri zisťovaní dôvodov ich vzniku:
mladá žena používajúca Nivea Triple Protect 50+

1. Dermatitída

Dermatitída znamená zápal kože, ktorý sa vyznačuje červenými škvrnami, svrbením, stvrdnutím kože a tvorbou šupín. Existuje mnoho typov dermatitídy, z ktorých sa najčastejšie vyskytujú kontaktná dermatitída a atopická.

Kontaktná dermatitída je spôsobená priamym kontaktom s určitou látkou, napríklad s niektorými parfumami. Zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov, za predpokladu, že sa vyhnete akémukoľvek kontaktu so danou látkou. Napriek tomu je najlepšie poradiť sa s lekárom, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu alebo vám pomôže určiť príčinu vzniku.

Atopická dermatitída alebo ekzém je chronické ochorenie, ktoré sa často vyskytuje u detí, pričom v období dospelosti zvyčajne ustupuje. Vyžaduje si lekársku starostlivosť a osobám trpiacim týmto ochorením sa odporúča používať jemné produkty bez parfumácie, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre citlivú pokožku.

2. Vyrážky z tepla a alergie na slnko

Vyrážky z tepla alebo horúčav sa objavujú v momente, keď sa zablokujú potné žľazy, zvyčajne v spotených oblastiach – ako sú podpazušie, hrudník, chrbát, ruky a slabiny. To vedie k vzniku malých, červených, svrbivých a niekedy dokonca aj bolestivých hrbolčekov, ktoré môžu byť naplnené tekutinou. 

Často sa objavujú počas horúčav alebo po cvičení a zvyčajne sa do niekoľkých dní vyčistia. Na zmiernenie nepríjemných pocitov či svrbenia môže pomôcť priloženie chladného, vlhkého flanelu, a to priamo na postihnuté miesto.

Alergia na slnko spôsobená reakciou na slnečné UV žiarenie môže taktiež spôsobiť červené škvrny, a to najmä u ľudí so svetlou pokožkou alebo u mladých žien. Na rozdiel od vyrážok z tepla sa alergia objavuje na častiach pokožky, ktoré sú najviac vystavené slnku, ako je dekolt, ruky a niekedy aj tvár. Na ochranu pred podráždením sa odporúča používať opaľovacie krémy určené pre citlivú pokožku a vyhýbať sa dlhodobému pobytu na slnku.

3. Pityriasis rosea

Pityriasis rosea je bežná vyrážka, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 10-35 rokov, pričom sa objavuje na tele, ale nie na tvári. 

Často sa začína väčšou červenou škvrnou na hrudi alebo chrbte, známou ako „heraldická škvrna“, po ktorej po niekoľkých dňoch nasleduje menšia, rozsiahla vyrážka. Vyrážka pozostáva z červených, vyvýšených, šupinatých škvŕn, zvyčajne veľkých asi 1,5 cm, ktoré môžu byť svrbivé, ale nie bolestivé. 

Hoci pityriasis rosea zvyčajne ustúpi sama, je dôležité, aby ste sa ku svojej pokožke správali šetrne. Používajte výrobky určené na citlivú pokožku a chráňte postihnuté miesta pred slnkom opaľovacím krémom na to určeným.
NIVEA Cellular Luminous 630 Sérum proti tmavým škvrnám po akné

4. Purpura alebo petechia

Purpura a petechia sú červené alebo purpurové škvrny, ktoré vznikajú pri prasknutí krvných ciev pod kožou a často sa objavujú v zhlukoch pripomínajúcich vyrážky. Purpury sú zvyčajne väčšie ako petechie. Tieto škvrny môžu byť neškodné, no v určitých prípadoch môžu poukazovať na vážnejšiu poruchu zrážania krvi, preto v prípade podozrenia na purpuru je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Medzi bežné príčiny patrí námaha (napr. kašeľ, zvracanie, zdvíhanie ťažkých bremien), poškodenie UV žiarením, starnutie kože, laserové ošetrenie, nedostatok vitamínu K alebo C, úraz kože a poškodenie ciev, ako aj niektoré infekčné ochorenia.

5. Pupienky

Pupienky vznikajú, keď sa folikuly chlpov upchajú olejmi, odumretými kožnými bunkami a baktériami. Mazové žľazy produkujú kožný maz na premastenie pokožky, jeho prebytok však môže zablokovať folikuly, čo vedie k vzniku bielych a čiernych bodiek alebo akné. Tieto pupienky môžu byť pri zápale ružové alebo červené.

Kožné ochorenia môžu často viesť k vzniku škvŕn na pokožke, keď sa začnú hojiť. Ak chcete vyhladiť a zmierniť vzhľad škvŕn po akné, vyskúšajte Sérum proti tmavým škvrnám po akné NIVEA Cellular Luminous630. Prípravok pôsobí na existujúcu pigmentáciu, čím zosvetľuje a redukuje tmavé škvrny a pomáha predchádzať vzniku nových škvŕn.

6. Keratóza pilaris

Keratóza pilaris spôsobuje drsné hrbolčeky na rukách, nohách alebo tvári v dôsledku nahromadenia keratínu vo vlasových folikulách. Medzi spúšťače patrí nedostatočná hydratácia či peeling, nahromadenie odumretej kože a drsné mydlá. 
Pravidelné zvlhčovanie pomáha zmierniť hrbolčeky, zároveň sa však vyhnite drhnutiu, ktoré môže výrazne podráždiť suchú pokožku. Najlepšie výsledky dosiahnete v prípade, keď bezprostredne po kúpaní nanesiete hydratačný krém na vlhkú pokožku, aby sa v nej udržala vlhkosť.

7. Stres a úzkosť

Emocionálny stres a úzkosť môžu spôsobiť fyzické príznaky vrátane červených škvŕn alebo vyrážok. Vyrážky spôsobené stresom sa často prejavujú ako červené, vyvýšené hrbolčeky alebo žihľavka. Môžu byť svrbivé a môžu sa objaviť kdekoľvek na tele.

4 rôzne typy červených škvŕn:

  1. Ploché červené škvrny na koži:  
    Ploché červené škvrny sú malé, dobre ohraničené škvrny na koži, ktoré nie sú vyvýšené ani zapadnuté. Majú rôznu veľkosť a intenzitu, pričom často sú hladké a nie sú vyplnené tekutinou. 

    Tieto škvrny môžu byť buď dočasné alebo trvalé, a to v závislosti od príčiny vzniku. Zvyčajne nie sú bolestivé, občas však môžu byť svrbivé alebo nepríjemné. 

  2. Jasne červené alebo purpurové škvrny:
    Ide o malé červené škvrny veľkosti špendlíka, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Často ide o petechie, ktoré sú spôsobené prasknutím drobných krvných ciev, pričom po stlačení neblednú. 

    Purpury sú väčšie a môžu poukazovať na rôzne problémy – od drobných poranení až po vážnejšie stavy. Je dôležité, aby ich skontroloval lekár. 

  3. Malé červené škvrny na koži:  
    Malé červené škvrny sa môžu objaviť v dôsledku rôznych faktorov vrátane prepuknutia ekzému. Často svrbia, sú zapálené, môžu byť ploché alebo mierne vyvýšené a zvyčajne sú spôsobené zvýšenou citlivosťou kože na dráždivé látky alebo alergény. Škvrny súvisiace s ekzémom môžu byť aj citlivé, najmä ak je narušená kožná bariéra. 

  4. Červené svrbiace škvrny na koži: 
    Tieto červené škvrny sú sprevádzané svrbením a môžu byť spôsobené viacerými faktormi vrátane alergických reakcií, uštipnutia hmyzom, suchosti kože alebo kožných ochorení, ako je ekzém alebo žihľavka. Intenzita svrbenia sa môže líšiť – od mierneho až po silné.

    V prípade, že pociťujete svrbenie na suchej pokožke je dôležité používať hydratačný krém vhodný pre citlivú pokožku. Krém Repair & Care pre citlivú pokožku je bez parfumácie a poskytuje intenzívnu hydratáciu pre tvár, telo a ruky. Jeho jemné a účinné zloženie pomáha upokojiť citlivú a podráždenú pokožku a prináša tak dlhotrvajúcu úľavu od vysušenia.

Je možné zabrániť vzniku červených škvŕn? :

Zabrániť vzniku všetkých typov červených škvŕn nie je možné, vhodné hygienické návyky a správna starostlivosť o pokožku však môžu pomôcť znížiť riziko ich vzniku.
mladá žena používa Nivea Luminous 630 Spot Control

1. Čistá a hydratovaná pokožka:

Pleť si pravidelne čistite jemnými nekomedogénnymi prípravkami a nezabudnite ju aj hydratovať, čím zabránite jej vysušovaniu, ktoré môže viesť k následnému podráždeniu a vzniku červených škvŕn. V prípade, že máte častý problém s tvorbou pupienkov, používajte prípravky starostlivosti o pleť špeciálne prispôsobené vášmu typu pleti – napríklad prípravky na pleť s nedostatkami.

2. Vyhnite sa kontaktu s dráždivými chemickými látkami a vôňami:

Ak je pravdepodobné, že prídete do kontaktu s dráždivými produktmi, ako sú napríklad čistiace prostriedky pre domácnosť, používajte rukavice a vhodné ochranné prostriedky. Zároveň sa vyhnite aplikácii parfumov priamo na kožu. Ak máte pokožku, ktorá citlivo reaguje, vyberajte si jemné produkty bez parfumácie, ktoré sú špeciálne vyvinuté pre citlivú pokožku. Snažte sa identifikovať a vyhýbať látkam, ktoré môžu u vás vyvolať kožné reakcie a spôsobiť vznik červených škvŕn na pokožke.

3. Ochrana pred slnkom:

Vhodné je denne používať širokospektrálny opaľovací krém pre citlivú pleť, dokonca aj počas zamračených dní, aby ste ochránili svoju pleť pred poškodením UV žiarením, ktoré môže spôsobiť začervenanie a škvrny.

4. Hydratácia a zdravá strava:

Pite veľa vody a jedzte vyváženú stravu bohatú na vitamíny a antioxidanty, ktoré podporia zdravie pokožky. Vyhnite sa konzumácii potravín, na ktoré ste potenciálne alergickí alebo ich neznášate, aby ste znížili pravdepodobnosť výskytu výronov a podráždenia.

5. Vyhnite sa škrabaniu a trhaniu kože:

Vyhnite sa škrabaniu alebo zasahovaniu do existujúcich škvŕn a pupienkov. Môžete tým zhoršiť zápal vedúci až k zjazveniu či spôsobeniu ďalšieho začervenania pokožky.
Prehľad faktov

Červené škvrny

Vzhľad:
Môžu sa líšiť veľkosťou, tvarom a príčinami vzniku. Často sa objavujú jednotlivo alebo vo forme náhleho výsevu, čo môže, ale nemusí spôsobovať určité nepríjemné pocity.

Typy:

Patria sem všetky druhy škvŕn – ploché, pehavé, malé alebo svrbiace – a každá z nich má iné vlastnosti a potenciálne príčiny vzniku.

Príčiny:
Môžu sa prejavovať ako bežné výražky z tepla a pupienky, až po vážnejšie problémy, ako je purpura, ktoré si môžu vyžadovať lekársku pomoc.

Vyhľadanie lekárskej pomoci:

Navštíviť lekára by ste mali v prípade, že sa výskyt červených škvŕn neznižuje, ale naopak rozširuje, a navyše je sprevádzaný inými pridruženými príznakmi, ako je citeľná bolesť. Môže ísť o vážnejšie stavy, ktoré potrebujú lekárske vyšetrenie.

5 príznakov, kedy vyhľadať pomoc odborníka:

Zatiaľ, čo je veľa typov červených škvŕn na koži neškodných a zvládnete sa o ne postarať aj doma, v určitých prípadoch je lepšie obrátiť sa na svojho ošetrujúceho lekára.
usmievavá žena
  1. Pretrvávajúce škvrny: 
    Červené škvrny, na ktoré nezabrala ani domáca starostlivosť, alebo ich výskyt pretrváva už dlhšiu dobu (niekoľkých týždňov), vyžadujú odbornú pomoc. Nemiznúce fľaky totiž môžu indikovať začínajúce ochorenie, ktoré musí určiť váš lekár.
  2. Rozsiahle rozšírenie škvŕn: 
    Pokiaľ by červené škvrny začali pokrývať značnú časť vášho tela alebo by nastal ich náhly a intenzívny výsev, je vhodné konzultovať tento stav s ošetrujúcim lekárom. Môže ísť o príznak vážnejšej infekcie alebo iných fyzických ťažkostí.
  3. Neobvyklé sprievodné javy: 
    Červené škvrny môžu byť sprevádzané i ďalšími príznakmi ako sú horúčka, zhoršené dýchanie, závraty alebo opuch hrdla či tváre. V takýchto situáciách okamžite vyhľadajte najbližšiu lekársku pohotovosť, mohlo by ísť o sprievodné symptómy závažnej alergickej reakcie alebo iných zdravie ohrozujúcich stavov. 
  4. Bolestivé miesta: 
    V prípade, že spozorujete na mieste červených škvŕn určitú bolestivosť, tvorbu pľuzgierov alebo známky začínajúcej infekcie (napríklad hnisavé rany, zvýšené začervenanie, pocit pulzujúceho tepla alebo neobvyklý opuch), je dôležité vyhľadať okamžitú lekársku pomoc.
  5. Vznik náhodných škvŕn: 
    Keď nedokážete určiť jasnú príčinu vzniku červených škvŕn alebo sa začnú objavovať na nezvyčajných miestach, ako v blízkosti očí alebo úst, objednajte sa k svojmu ošetrujúcemu lekárovi na dôkladné vyšetrenie.

Zhrnutie

Červené škvrny na koži – od plochých až po vyvýšené pupienky – môžu mať rôzne príčiny, napríklad alergie, infekcie a chronické ochorenia. Pochopenie týchto javov a správna identifikácia rôznych druhov škvŕn sú kľúčové pre výber vhodných produktov. Prevencia zahŕňa pravidelnú starostlivosť o pleť, hydratáciu, vyváženú stravu, vyhýbanie sa alergénom a dráždivým látkam a zvládanie stresu. Pretrvávajúce alebo závažné prípady by mal posúdiť a ošetriť lekár.

Často kladené otázky

Čo spôsobuje náhodné červené škvrny na koži?

Červené škvrny na pokožke môžu byť zapríčinené mnohými faktormi, ako je dermatitída, vyrážky z tepla, kožné ochorenia Pityriasis Rosea (Heraldova škvrna), Henochova-Schönleinova purpura (HSP) alebo petechie či pupienky.

Môže stres spôsobovať vznik malých červených pupienkov?

Áno, vyrážky zo stresu sa často prejavujú vo forme vyvýšených červených hrbolčekov, ktoré nazývame žihľavka.

Čo sú malé červené škvrnky na koži?

Petechie sú špicaté okrúhle škvrny, ktoré sa tvoria na pokožke. Vznikajú silným prekrvením kapilár (malých krvných ciev), v dôsledku čoho sa škvrny zafarbia dočervena, hneda alebo fialova.

Môžu byť červené škvrny vážnym problémom?

Niektoré z nich nevyžadujú žiadny špeciálny zásah, zmiznú totiž samy. Také sú napríklad vyrážky z tepla alebo Pityriasis Rosea (Heraldova škvrna). Iné sú spôsobené zdravotnými ťažkosťami, ktoré naopak liečbu potrebujú. Ak máte akékoľvek pochybnosti o príčine vzniku červených škvŕn, vždy sa poraďte so svojím lekárom.

Čo sú červenkasté fľaky na koži?

Petechie sú drobné škvrny spôsobené krvácaním pod pokožkou. Môžu vzniknúť v dôsledku rôznych poranení, intenzívnej námahy a iných vážnejších stavov.