tri dievčatá sa usmievajú

Čo je slnečná alergia a ako ju môžeme liečiť?

Slnečná alergia môže na pokožke spôsobovať nepríjemné pocity a začervenanie. Zistite s NIVEA, ako jej môžete predchádzať a ako môžete ošetrovať jej prejavy.

SPRIEVODCA ALERGIOU NA SLNKO

Pokiaľ vaša pokožka niekedy zle reagovala na slnečné žiarenie, možno ste sa stretli s pojmom „slnečná alergia“. Zaujíma vás, čo to vlastne je? My vám to nielen prezradíme, ale tiež vás zoznámime s príznakmi alergie na slnko a s tým, aké sú možnosti jej liečby.

ČO JE TO ALERGIA NA SLNKO?

Alergia na slnko je označenie pre rôzne reakcie kože na slnečné žiarenie. Možno ste tiež počuli označenie „slnečná vyrážka“ alebo „fotosenzitivita“.


Môže byť dedičná alebo sa môže objaviť z ničoho nič u niekoho, kto na ňu nikdy predtým netrpel. 

 

Jedným zo spôsobov, ako sa chrániť pred slnečnou alergiou, pokiaľ k nej máte sklony, je používať opaľovací krém s ochranným faktorom SPF50, napríklad NIVEA Sprej Na Opaľovanie Sensitive Of 50+.

NIVEA Sprej na opaľovanie v spreji Protect & Moisture Spf 30

DRUHY SLNEČNEJ ALERGIE

Slnečná alergia je označenie pre celú skupinu rôznych reakcií, preto je dôležité si uvedomiť, že nie u každého človeka sa vyskytne rovnaký typ. Existuje mnoho stavov, ktoré spadajú do kategórie slnečnej alergie, a to:
žena stojaca na slnku

1) Polymorfná svetelná erupcia. Je známa aj ako „otrava slnkom“ a ide o najbežnejší typ. Často sa prejavuje po niekoľkých hodinách pobytu na slnku vo forme malých hrbolčekov alebo červených škvŕn (ktoré niekedy tvoria pľuzgiere).
 
2) Fotoalergická reakcia. Táto reakcia spočíva v tom, že chemická látka aplikovaná na kožu reaguje so slnečným žiarením a dráždi kožu. Môžu ju spôsobiť napríklad opaľovacie krémy alebo parfumy.
 
3) Slnečná žihľavka. Ide o typ fotodermatózy, ktorá je niekedy známa ako „žihľavka zo slnečnej alergie“. Môže sa objaviť už po niekoľkých minútach pobytu na slnku a jej príznaky môžu byť mierne aj závažné.
 
4) Aktinické prurigo. Tento variant kožnej vyrážky najčastejšie postihuje osoby s tmavším odtieňom pleti. Vyzerá ako vyvýšené plochy na koži, ktoré sa môžu objaviť aj na tých miestach na tele, ktoré neboli vôbec vystavené slnku.


AKO VYZERÁ VYRÁŽKA PRI SLNEČNEJ ALERGII?

 žena nanášajúca opaľovací krém Nivea

Vyrážku spôsobenú slnkom pravdepodobne neprehliadnete, pretože sa jedná o pomerne agresívnu kožnú reakciu. Ako vyrážka môže vyzerať?

– vyvýšená chrasta alebo žihľavka;
– skupiny malých hrbolčekov alebo pľuzgierikov;
– začervenané škvrny;
– svrbivá koža.

Trochu prekvapivo sa vyrážka pravdepodobne objaví v oblasti, ktorá nebola vystavená slnečnému žiareniu. Najčastejšie sa vyrážka od slnka objavuje na nasledujúcich miestach:

– „V“ spredu na krku;
– horná strana rúk;
– vonkajší povrch paží, lýtok a holení.


PRÍZNAKY SLNEČNEJ ALERGIE

Okrem zmeny stavu svojej pokožky by ste si mali všímať aj ďalšie príznaky. Podobne ako pri iných typoch alergických reakcií (napr. pri sennej nádche) sa môžu objaviť nasledujúce symptómy:
 
  – nízky krvný tlak;
  – bolesti hlavy;
  – nevoľnosť (pocit na zvracanie);
  – ťažkosti s dýchaním.
 
Vyššie uvedené príznaky môžu mať pomerne závažné dôsledky pre vaše zdravie, takže pokiaľ sa u vás niektorý z nich prejaví a nie ste si istí jeho príčinou, je najlepšie sa pre istotu obrátiť na lekára.

OŠETRENIE PREJAVOV ALERGIE NA SLNKO

Vyrážky môžu byť na pohľad dosť znepokojujúce, ale našťastie väčšinou nie sú príliš vážne. V skutočnosti často v priebehu niekoľkých hodín samy vymiznú. Pokiaľ vyrážka nemizne, je tiež možné, že sa namiesto slnečnej alergie jedná o vyrážku z horúčavy, pri ktorej môže trvať aj niekoľko dní, kým sama odznie.

Najlepší postup pri slnečnej alergii je vyhýbať sa slnku, kým vyrážka nezmizne. Ak sa necítite dobre, môže vám tiež pomôcť užívanie voľnopredajných antihistaminík.
žena ležiaca na slnku

 

V závažných prípadoch bude možno nutné užívať krátkodobo lieky, ktoré pomôžu prejavy slnečnej alergie odstrániť – najmä ak sa u vás objavujú závažné príznaky, napr. ťažkosti s dýchaním.

 

LIEKY NA VYRÁŽKU SPÔSOBENÚ SLNEČNOU ALERGIOU

Ak vyrážka od slnka rýchlo nezmizne, možno by stálo za to navštíviť lekára. Pri miernych prejavoch vám môže predpísať o niečo silnejšie antihistaminiká, ktoré vám s príznakmi pomôžu.

V závažných prípadoch bude možno nutné užívať krátkodobo lieky, ktoré pomôžu prejavy slnečnej alergie odstrániť – najmä ak sa u vás objavujú závažné príznaky, napr. ťažkosti s dýchaním.

DOMÁCA LIEČBA SLNEČNÝCH ALERGIÍ

Ak sa vám zdá, že prejavy slnečnej alergie rýchlo miznú, bude najlepšie počkať, až úplne odznie. V priebehu toho môžete vyskúšať niekoľko postupov, ktoré vám uľavia od nepríjemných pocitov:
 
– Udržujte pokožku hydratovanú: Pokiaľ nemáte obzvlášť citlivú pokožku, môžu vám hydratačné krémy pomôcť s popraskanou alebo suchou pokožkou, ktorá sa môže objaviť ako jedna z reakcií.
 
– Používajte upokojujúce krémy: Ak je vaša pokožka obzvlášť bolestivá, môže pomôcť krém s kalamínom alebo aloe vera. Upokojí pokožku, zatiaľ čo bude alergia odznievať.


AKO PREDCHÁDZAŤ VYRÁŽKE SPÔSOBENEJ ALERGIOU NA SLNKO?

Vzhľadom na to, že niektoré typy sú dedičné, nadmerná opatrnosť je na mieste. Ak si nie ste istí, akým typom alergie trpíte alebo ako najlepšie znížiť pravdepodobnosť reakcie, je najlepšie obrátiť sa na lekára, ktorý vám vykonal testy.
 
Medzi veci, ktoré môžete urobiť, aby ste ochránili svoju kožu pred vystavením slnečnému žiareniu, patrí napríklad toto:

Vždy sa pred odchodom von natrite opaľovacím krémom s SPF 30 alebo vyšším. Veľmi prínosná je širokospektrálna ochrana proti UVA a UVB žiareniu, akú napríklad obsahuje náš NIVEA Sprej Na Opaľovanie Sensitive Of 50+, ktorý je určený na nenamáhanú pokožku. Jeho neparfémované zloženie s aloe vera v bio kvalite chráni pred slnečnými alergiami a podráždením.
 
Majte pokožku zakrytú oblečením, kedykoľvek je to možné. V lete to môže byť ťažké, ale skúste nosiť ľahšie materiály, ako sú bavlna či ľan, aby ste si zaistili pohodlie aj pri vysokých teplotách.
 
Obmedzte čas trávený vonku v čase, keď je slnko najsilnejšie. Táto doba sa líši v jednotlivých krajinách, preto je najlepšie naštudovať si miestne podmienky.
 
Dávajte pozor na lieky, ktoré užívate, pretože niektoré môžu vyvolať fotoalergickú reakciu.
 
 
Opaľovací krém nanášajte opätovne ihneď po kúpaní alebo potom, čo sa spotíte. NIVEA Hydratačné Mlieko Na Opaľovanie Of 50+ ponúka až 3× dlhšiu odolnosť proti vode v porovnaní s bežnými vodoodolnými prípravkami a je obohatený o vitamín E, ktorý udržuje pokožku hydratovanú po dobu 48 hodín.

Sensitive Allergy Protect Spray Spf 50+

PREJAVY SLNEČNEJ ALERGIE NA TVÁRI

Napriek tomu, že sa slnečná alergia objaví pravdepodobne inde, než na tvári, je dôležité si tvár náležite chrániť. Práve tam býva reakcia na slnko obzvlášť nepríjemná, pretože pokožka má sklony byť suchá a popraskať. 

Aby ste ochránili tvár pred vyrážkami spôsobenými slnkom, používajte špeciálny pleťový krém s ochranným faktorom. Existuje jednoduchý spôsob, ako na tento krok nezabudnúť – zaraďte hydratačný krém s SPF ochranou do svojej rutinnej rannej starostlivosti o pleť.