Prvé slovíčka: kedy sa mrmlanie vášho bábätka premení na slová?


PREZRADÍME VÁM, KEDY BUDETE POČUŤ PRVÉ „MAMA“ A „TATA“.

Viete, kedy začína dieťa hovoriť a aké sú jeho najčastejšie prvé slová? Prezradíme vám, kedy budete počuť „mama“ a „tata“ aj ako môžete výrečnosť dieťatka podporiť.

Kedy začína dieťa hovoriť? Väčšinou okolo 1. roku

Opakovanie je nielen matka múdrosti, ale aj rozvoja slovnej zásoby. Práve napodobňovanie vašej vlastnej reči spôsobí, že vás dieťatko začne tešiť svojimi prvými slovíčkami. Spočiatku to bývajú jednoslabičné a dvojslabičné slová, ale postupne sa rozhovorí oveľa viac. A vy ho v tom môžete podporiť.

Väčšinou deti povedia svoje prvé slovo medzi 11. a 14. mesiacom, kedy sú už pery i jazyk obratnejšie a mozog je schopný priradiť veciam ich mená. Pochopiteľne, že každé dieťatko má i v tomto smere svoj čas, avšak jeho rozprávanie môžete podporiť jednoduchými návykmi.  

čítajte

5 tipov, ako rozprávanie ratolesti podporiť

  1. Všetko okolo pomenovávajte. Napríklad pri kúpeli, keď budete siahať po mydle, poviete: „To je mydlo.“ Dieťa si tak začne vytvárať svoj vlastný slovník.
  2. Spoločne si čítajte. Spočiatku síce bábätko nebude rozumieť, čo mu predčítavate, bude si tak ale bystriť svoje zmysly a budovať lásku ku knihám.
  3. Hrajte hry. Vyskúšajte napríklad jednoduché hry typu „Ukáž, aký si veľký/veľká?“ alebo „Baran baran buc“. Hry pre najmenšie deti podporujú vnímanie, načúvanie, zmysel pre striedanie a napodobňovanie – teda nevyhnutné predpoklady pre bežnú konverzáciu.
  4. Spievajte si spolu. Deti hudbu milujú a spievanie je skvelou príležitosťou k predstaveniu celého radu najrôznejších zvukov.
  5. Hrajte sa so zvukmi a napodobnite bežnú konverzáciu. Keď napríklad dieťatko zabrble „ťa ťa ťa“, odpovedzte niečím podobným, čo sa trochu rýmuje, napríklad „ťap, ťap, ťapušky, išli mačky na hrušky“. Skôr než takto odpoviete, urobte malú pauzu, aby si dieťatko zvyklo na rytmus skutočnej konverzácie. 
 

Slovníček dieťaťa zahŕňa okolo 16. mesiaca 30 až 50 slov

Úplne prvé slovo začujete z úst svojho zlatíčka väčšinou okolo prvých narodenín. Akoby snáď naši malí nezbedníci chceli dať rodičom ten najkrajší darček. Slovnú zásobu si potom postupne budujú opakovaním. Ďalšie slovíčka sa tak naučia napríklad tým, že vy poviete „špagety“ a v odpovedi budete počuť od svojho dieťatka „dety“. Okolo 16. mesiaca už bude váš poklad schopný povedať hŕstku slov – dievčatká ovládajú v priemere 50 a chlapci 30 slovíčok.

Stále čakáte? Nepanikárte, prvé slová u detí sa môžu oneskoriť

Ak ste už sviečku na prvej torte spoločne sfúkli a vaše dievčatko alebo chlapček ešte svoje prvé slovko nevyslovili, nesmúťte. Skutočnosť, že sa vaše dieťatko naučí hovoriť o niečo skôr alebo o niečo neskôr, má na jeho budúce komunikačné schopnosti pramalý vplyv. Chlapci sa väčšinou naučia hovoriť o mesiac alebo dva neskôr ako dievčatká.

Ak na prvé slová ešte čakáte, najlepšie urobíte, keď budete na dieťatko pravidelne hovoriť, spievať si s ním, čítať mu a hrať spoločne jednoduché hry s riekankami. Rozprávať sa môžete napríklad i pri kúpaní – užite si čľapkanie a špliechanie a počas očisty popisujte predmety okolo alebo hrajte „plávala kačička“. Čím viac budete komunikovať (pokojne už od narodenia), tým viac sa bábätko naučí.

Tak veľa zábavy pri vašej každodennej konverzácii!