koža na pažiach

Ovisnutá koža na pažiach: Ako s ňou zatočiť?

PORADÍME VÁM (NIELEN) CVIKY

Predovšetkým treba povedať: Ochabnutá koža na pažiach nie je len záležitosťou veku. Potrápiť môže napríklad mamičku po pôrode, štíhlu ženu v stredných rokoch aj mladú nešportujúcu slečnu. Trápi vás ovisnutá koža na pažiach a predstava, že si napríklad budete musieť obliecť šaty, vás desí? Žiadny strach. Vieme, ako ochabnuté paže spevniť, a ako predísť nelichotivým „netopierím rukávom“.

Paže začnite spevňovať skôr, než bude neskoro

Paže. Neustále na očiach (zvlášť v lete) a pritom pri cvičení ustavične opomínané. Spevňujeme zadoček, tvarujeme bruško a snažíme sa usilovným cvičením získať štíhle nohy. Ale paže začíname posilňovať až pri nápadnom prebytku tuku a výraznej ochabnutosti. A to už nie je „o päť minút dvanásť“, ale „minútu po dvanástej“. Zamerajte preto spoločne s nami pozornosť na zadnú a spodnú stranu paží a navráťte im mladistvý vzhľad. S posilňovaním tricepsu aj bicepsu môžete začať napríklad hneď!
Ovisnutá koža na pažiach

Ovisnutá koža na pažiach je bežným javom u starších žien. Z pokožky totiž s rastúcim vekom mizne kolagén, ktorý jej dodáva pružnosť a pevnosť. Koža preto „začína visieť“. Navyše veľmi často tiež ochabujú svaly, ktorým sa pri cvičení väčšinou venujeme len minimálne. Ak teda vôbec cvičíme. V neskoršom veku sa tvorba kolagénu dokonca zastaví takmer úplne a bunky pokožky nielen pomaly vznikajú, ale aj pomaly regenerujú.

Pozor, je ale chyba, ak si myslíte, že ovisnutá koža je len záležitosťou rastúceho veku! Kvalitu kože totiž výrazne ovplyvňujú aj prípadné diéty, kvalita a pestrosť jedálneho lístka, pitný režim alebo napríklad razantný úbytok váhy, opakujúci sa „jojo efekt“ a tehotenstvo.

Dobrou správou však je, že s ovisnutou kožou na pažiach môžete bojovať. K pevným a v šatách dobre vyzerajúcim pažiam vám dnes môže pomôcť plastická chirurgia, ale našťastie existujú aj menej razantné riešenia. Doprajte vašej pokožke dostatok hydratácie, posilňujte a dbajte na zdravú stravu. A ako presne na to?


Doprajte pokožke kvalitnú kozmetiku a dobite bunky energiou

Pravidelné používanie a tiež správna aplikácia kvalitných kozmetických výrobkov pokožku vyživí, hydratuje a viditeľne zvýši jej pevnosť. Napríklad NIVEA Spevňujúce telové mlieko s koenzýmom Q10 a vitamínom C vašu pokožku spevní už za 10 dní. Vďaka bohatému zloženiu je pokožka navyše perfektne vyživená celých 48 hodín.

Ako sme už spomínali, dôležitá je aj správna aplikácia: Krém nanášajte jemnými krúživými pohybmi. Tým sa pokožka prekrví, zapojí sa lymfatický systém a zvýši sa účinok telového krému. Účinné látky sa tak dostanú ľahšie do pokožky tela.

Prečítajte si o ďalších trikoch, ktoré vašu pokožku vrátia do formy a spevnia ju!


Cviky na ovisnuté paže: Zaboxujte si alebo si urobte pár klikov

Používanie kvalitnej kozmetiky pokožke paží určite pristane, samo o sebe však nestačí. Paže je potrebné spevniť aj pravidelným cvičením. Minimálne trikrát týždenne si nájdite čas na jednoduché posilňovacie cviky na ruky, ktoré v pohode zvládnete aj v prostredí domova:

  • Jednoduchým cvikom je boxovanie. Postavte sa rovno, nohy rozkročte na šírku ramien, zatnite ruku v päsť a udrite do vzduchu pred sebou, ako by ste boxovali. Cvik opakujte striedavo na obe strany.

  • Veľmi efektívnym cvikom je aj spojenie rúk za chrbtom. Postavte sa a nohy mierne rozkročte. Pravú ruku, ktorá bude otočená dlaňou k chrbtu, dajte za hlavu. Ľavú ruku veďte za chrbtom spodkom a snažte sa aspoň končekmi prstov dotknúť pravej ruky. Cvik opakujte aj na druhú stranu.

  • Skvelou voľbou je aj posilňovanie s jednoručnými činkami alebo s inou záťažou, napríklad s plastovými fľašami s vodou. Pokrčte nohy mierne v kolenách, ľahko sa predkloňte a činky priťahujte k telu. Pri zdvíhaní činiek ohýbajte ruky iba v lakťoch a chrbát udržujte stále rovný.

  • Prečítajte si aj o ďalších 10 účinných cvikoch pre pevnú postavu.

 

Tip: Nosenie ťažkých tašiek s nákupom alebo miesenie cesta. Aj tieto dve činnosti vám môžu pomôcť k pevným a vytvarovaným pažiam.

Ovisnutá koža na pažiach

Správne prevedený klik nahradí tisíc iných cvikov

Ovisnutá koža na pažiach

Účinnou pomocou v boji s ovisnutými pažami je aj správne prevedený klasický klik. Pri vykonávaní kliku pamätajte na to, že ruky by mali byť roztiahnuté na šírku vašich ramien, ani viac, ani menej, a dlaň by mala byť položená tak, aby bol prostredný prst súbežný s osou vášho tela – zabudnite teda na prelomené a vykĺbené zápästia.

Chrbát držte rovno. Lopatky by nemali vystupovať von. Pozor si tiež dajte na „prelomené“ bedrá. Hlavu majte v predĺžení chrbtice a hrudník s panvou držte v jednej rovine. Zadok by vám nemal padať dole ani byť vystrčený.

 

Tip: K správne prevedeným klikom patrí aj správne dýchanie. Pri pohybe dole sa nadýchnite, pri pohybe nahor vydýchnite. 


Upravte svoj jedálny lístok a dodržujte pitný režim!

Pozornosť venujte aj vášmu jedálnemu lístku. Jedzte veľa potravín bohatých na vitamíny a minerály, bielkoviny, zdravé tuky a sacharidy, ktoré vám nezdvihnú hladinu cukru v krvi. Dostatok energie je totiž dôležitý pre maximálny výkon. Doprajte si ryby, hydinové mäso, syry, strukoviny, špenát, brokolicu a oriešky.

A pamätajte na to, že na stave vašej pokožky sa prejavuje aj to, koľko tekutín denne vypijete. Základom by malo byť aspoň 2,5 litra nesladených tekutín každý deň.

Ovisnutá koža na pažiach