Ako schudnúť do plaviek

Ako schudnúť do plaviek raz a navždy

Od pondelka, od prvého dňa v mesiaci, od januára. Dávate si to jedno predsavzatie neustále dookola, ale nikdy ho nedodržíte?
Choďte na to dôvtipne a nastavte si dosiahnuteľné ciele, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše vysnívané postavy.

Zabudnite na populárne diéty

Vyskakujú na nás všade. Tipy na zaručené schudnutie. Koktaily, po ktorých zhodíte 10 kíl za týždeň. Zázračné pilulky, ktoré vám zrýchlia metabolizmus. Procedúry, ktoré sa postarajú o celulitídu. Je veľmi ťažké si medzi týmito všetkými informáciami zachovať chladnú hlavu a odolať im. Tieto urýchľovače chudnutia vám možno pomôžu zbaviť sa nejakých tých kíl, ale len čo s nimi skončíte, bude nasledovať jojo efekt a vám zostanú oči pre plač. A je dosť možné, že aj pekných pár kíl navyše.

Kľúč k zdravej a fit postave je totiž len jeden: Pestrá strava s dostatkom živín a pravidelný pohyb. To je celé tajomstvo. Aj keď skratky existujú, nevypláca sa po nich chodiť. Ako hovorí známe príslovie: Ľahko získal, ľahko stratil. A aké sú najčastejšie „diéty“, ktoré ľudia skúšajú?

  • Keto diéta: Je založená na vysokom príjme bielkovín a takmer nulovom príjme sacharidov. Táto diéta narúša rovnováhu v tele a môže spôsobiť hyperglykémiu. 
  • Paleo strava: Stavia na skúsenostiach vychádzajúcich z jedálneho lístka našich predkov. Je teda založená na konzumácii mäsa vo veľkom množstve a vajec. Naopak, zakazuje obilniny a mliečne výrobky. Odborníci varujú pred jednostrannosťou jedálneho lístka, ktorá môže viesť k zdravotným problémom, ako je napríklad zvýšená hladina cholesterolu.
  • Nízkosacharidová diéta: Počas nej obmedzíte príjem sacharidov takmer na minimum, čo síce prinesie efekt schudnutia, ale len čo začnete sacharidy zase zaraďovať do jedálneho lístka, jojo efekt na seba nenechá čakať. 
  • Cambridge diéta: Jedna z foriem keto diéty, počas ktorej si pripravujete jedlá z vrecúšok a pijete nachystané koktaily.
 

Zabudnite na populárne diéty

Z 0 na 100? Pozor na vyhorenie

Motivácia a odhodlanie sú síce skvelé a hlavne potrebné veci, ale dajte si pozor na to, aby ste v záplave endorfínov neprehnali začiatok. Ak do chudnutia skočíte rovnými nohami a svoj život obrátite o 180 stupňov, nevydržíte dlho. Prečo? Pretože táto kompletná zmena bude stáť veľa energie a síl. Preto potrebujete nabehnúť na zmenu životného štýlu postupne a poznať svoj cieľ.

Spíšte si, prečo sa chcete do zmeny pustiť. Motivácia môže byť rôzna (chcete sa sebe viac páčiť, chcete s deťmi vyraziť na bicykel, bez toho aby vám ušli, chcete sa v plavkách cítiť dobre, chcete zlepšiť svoj zdravotný stav…). Tento zoznam si vystavte niekam, kde ho budete mať na očiach a prečítajte si ho zakaždým, keď budete strácať motiváciu a budete mať chuť to vzdať. 

Čo sa týka samotnej zmeny, dajte si pozvoľný rozjazd. Najprv stačí zaradiť dlhšiu prechádzku každý deň a vyradiť biele pečivo, ďalší týždeň prestanete sladiť svoju kávu, nasledujúce zaradíte do jedálneho lístka viac zeleniny. Postupne sa dostanete tam, kde chcete byť. Teda do kalorického deficitu (k nemu sa ešte dostaneme). Len rozdiel bude v tom, že cesta k nemu bude pozvoľná a pre vaše telo a myseľ to nebude šok, takže sa stihnete na zmenu adaptovať a lepšie ju prijmete

Pozor: Zmena bude pozvoľná, ale vy musíte byť dôslední v dodržiavaní všetkých čiastkových zmien. Priestor na kompromisy neexistuje, alebo musia byť úplne minimálne.

 

Pozor na vyhorenie


Základom je pestrý a vyvážený jedálny lístok

Zdravá strava a pohyb idú ruka v ruke. Základom chudnutia je vyvážený jedálny lístok a dostatočný pitný režim. Téma zdravého stravovania je veľmi obsiahla a keď by ste si mali naštudovať, na čo slúžia telu bielkoviny, ako fungujú sacharidy a prečo sú dôležité tuky, asi by vám z toho išla prasknúť hlava. Preto sme pre vás spísali 4 body, ktoré váš životný štýl naklonia na správnu cestu:

 

1. Vyhnite sa junk food

Pod týmto pojmom sa skrývajú fast foody, cukrovinky, zemiačiky, údeniny. Jednoducho potraviny bohaté na pridané cukry, soľ a tuky. Tie majú veľkú energetickú hodnotu, ale nulový prínos pre naše telo.

2. Jedzte čerstvé potraviny

Ovocie a zelenina sú potraviny, ktoré majú vysoké sýtiace schopnosti, neobsahujú prázdne kalórie, ktoré vás síce zasýtia, ale telu nič nedajú. 

3. Pite dva litre denne

Pri nedostatočnom pitnom režime naše telo zadržiava vodu a je napuchnuté, unavené a na našej nálade sa to prejavuje protivnosťou. Ideálna je voda alebo bylinkové čaje. Do pitného režimu sa nepočíta káva a vhodné nie sú ani sladené limonády. Rovnako tak nie sú ideálne džúsy, ktoré sa síce tvária zdravo, ale ukrývajú v sebe veľké množstvo pridaných cukrov.

4. Obmedzte alkohol a cigarety

Alkohol spomaľuje metabolizmus, zaťažuje pečeň, zhoršuje kvalitu spánku a tiež odvodňuje telo. Cigarety a tabakové výrobky zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Kalorický deficit: Čo to je a prečo je pre chudnutie zásadný?

Už sa vám niekedy stalo, že ste po úprave jedálneho lístka začali priberať, aj keď ste jedli zdravo? Môže za to veľké množstvo energetického príjmu. Nezáleží totiž len na tom, čo jete, ale aj koľko toho jete. Každý z nás má ideálny energetický príjem, ktorý by sme mali denne zjesť. 

 

Náš tip: Prečítajte si náš článok na tému 5 Najčastejších mýtov o cvičení, v ktorom sa okrem iného dozviete, ako si vypočítať ideálny kalorický príjem.

 
inteligentné hodinky

A rovnako ako telo energiu prijíma, tak ju, samozrejme, aj vydáva. A to nielen pri cvičení, ale počas všetkých aktivít vášho dňa. So záznamom týchto aktivít vám môžu pomôcť inteligentné hodinky, vďaka ktorým zistíte, aký je váš priemerný energetický výdaj. Len čo budete poznať toto číslo, môžete sa pustiť do redukcie svojej hmotnosti.

 

Kalorický nadbytok: Stav, počas ktorého je váš príjem väčší ako výdaj a ručička na váhe bude stúpať, aj keď budete jesť zdravo.

Rovnováha: K tej by malo dôjsť vtedy, keď už ste so svojou váhou spokojní a nechcete ju nijako meniť.

Kalorický deficit: Stav, keď je energetický výdaj väčší ako energetický príjem. V tejto chvíli začína vaše telo chudnúť. V kalorickom deficite je potrebné zostať do tej doby, než ste so svojou váhou spokojní. 

 

Zaraďte viac pohybu

Zaraďte viac pohybu

Schudnúť sa vám iste podarí aj s úpravou jedálneho lístka, ale pevnú a fit postavu získate iba vďaka pohybu. Pri výbere toho pravého sa zamerajte na to, čo vás baví, a tiež na to, akú postavu chcete mať. Ak chcete štíhle telo a svaly sa vám príliš nepáčia, zaraďte viac kardia (beh, jazda na bicykli, kolieskové korčule, rýchle prechádzky). Ak sa vám páči pevná postava a svaly, vyskúšajte silové cvičenia (crossfit, posilňovňa, kruhový tréning). Cvičiť môžete aj v pohodlí svojho domova. Prečítajte si tipy na 10 cvikov pre pevnú postavu.


Nezabudnite ošetrovať pokožku

Pri chudnutí sa prirodzene mení aj naša pokožka. Aby sa lepšie vyrovnala so zmenou (zmenšovaním objemu vášho tela), je potrebné udržať jej elasticitu. S tým vám pomôže dostatočná hydratácia (a sme zase pri dostatočnom pitnom režime!). Okrem vnútornej hydratácie ale stavte aj na kvalitnú hydratačnú kozmetiku, bonusom potom môže byť kozmetika, ktorá vďaka svojmu zloženiu pokožku pomôže spevniť. 
NIVEA Spevňujúci gél proti celulitíde Multi Power 5 v 1

Vyskúšajte NIVEA Spevňujúci gél proti celulitíde Multi Power 5 v 1, ktorý pokožku intenzívne hydratuje, spevňuje, redukuje prejavy celulitídy a vďaka koenzýmu Q10 podporuje regeneráciu a obnovu buniek pokožky. 

nivea sprchovací olej

Pokožka vám poďakuje aj za príjemnú masáž s použitím prírodného oleja. Mimochodom, tak trochu si ju môžete dopriať aj pri sprchovaní vďaka Ošetrujúcemu sprchovaciemu oleju Natural s 55 % prírodných olejov v zložení. A cestou ku krásne vyzerajúcej pokožke je aj pravidelný peeling, ktorý ju nielen zbaví odumretých čiastočiek, ale aj prekrví.