5 najčastejších mýtov o cvičení

5 najčastejších mýtov o cvičení

Čím dlhšie bude cvičenie, tým lepšie budú výsledky.
Keď budem cvičiť každý deň, budem vo forme skôr. Chôdzou rozhodne neschudnem. Tieto a mnohé ďalšie mýty sa s cvičením spájajú dlhé roky. Sú pravdivé? Alebo je lepšie púšťať ich jedným uchom dnu a druhým von?

Mýtus #1: Keď cvičím, na strave nezáleží

„Vždy si ten koláč zaslúžim, teraz som hodinu cvičila.“ Mýtus, že na strave nezáleží, ak cvičíte, je, bohužiaľ, silno zakorenený. Pritom je to holý nezmysel. Všetko je o kalóriách. Všeobecne platí, že váš kalorický výdaj by mal ľahko prevyšovať príjem. 

 

Ideálny kalorický príjem si môžete vypočítať podľa svojho BMR (bazálny metabolizmus): 655 + (9,6 * VÁHA v kg) + (1,8 * VÝŠKA v cm) – (4,7 * VEK v rokoch). Výsledok vyjde v kalóriách. Výsledné číslo je potrebné ešte vynásobiť takzvaným faktorom aktivity. Ten sa pohybuje od 1,2 do 2,2. Číslo, ktorým vynásobíte BMR si zvoľte podľa toho, aká náročná je vaša fyzická aktivita. Ak zahŕňa len chôdzu počas dňa, zvoľte 1,2; ak máte dvojfázové tréningy, vynásobte BMR číslom 2,2. Vyjde vám počet kalórií, ktoré by ste mali zjesť v priebehu jedného dňa. 

Istý prehľad o tom, či máte alebo nemáte ideálnu váhu, si môžete vypočítať tiež vďaka BMI kalkulačke. Stačí len poznať svoju výšku a súčasnú váhu. 

 

Keď hodinou tabaty spálite 450 kalórií, ale potom si dáte hamburger, ktorý má v priemere 750 kalórií, účinok cvičenia sa akosi vytráca. 

Ale úprimne, kto z nás si dokáže predstaviť život bez hamburgeru alebo napríklad nanuku na kúpalisku? Ideálny pomer zdravej a menej zdravej stravy je 80/20. Ak sa tohto pravidla budete držať a zároveň si postrážite, aby váš kalorický príjem neprevyšoval výdaj, vysnívaná postava na seba nenechá dlho čakať.

 
koláč

Mýtus #2: Čím ťažšie váhy, tým lepšie výsledky

odporová guma

Máte pocit, že kým nezdvíhate svoje maximum, vaše svaly sa flákajú?
Aj tento názor je jeden veľký fitnes mýtus. Na vyrysovanie svalov vám bohato stačia ľahšie váhy a viac opakovaní. Verte nám, že aj tak sa dosť zapotíte, len sa druhý deň vyhnete svalovej horúčke. 

 

Ak nie ste zvyknutí cvičiť, zo začiatku si vystačíte s vlastnou váhou.
Až keď pocítite, že je pre vás posilňovanie s vlastným telom jednoduché, môžete začať postupne pridávať činky a kotúče. Skvele vám môže poslúžiť tiež odporová guma, TRX alebo bosu. Tieto pomôcky urobia cvičenie pestrejšie a zapojíte zase iné svaly. 


Náš tip: Chcete spevniť svoju postavu, ale do fitnescentra ani von sa nedostanete? Poriadne do tela si môžete dať aj doma. Vyskúšajte 10 cvikov pre pevnú postavu alebo našu FIT DESAŤDŇOVÚ VÝZVU a získajte kondíciu aj vysnívané telo v pohodlí domova.  

 

Mýtus #3: Chôdzou sa nechudne

Mýtus. Vedeli ste, že hodinkou svižnej chôdze môžete spáliť až 400 kalórií? Ideálne tempo chôdze je 4 – 6 kilometrov za hodinu.
S meraním rýchlosti vám môžu pomôcť napríklad inteligentné hodinky alebo aplikácie v telefóne. Je to ideálny variant cvičenia napríklad pre mamičky na materskej dovolenke. Bábätko v kočíku vezmete na čerstvý vzduch, a ešte pri tom schudnete. 

 


Pri chôdzi je dôležité mať správnu obuv. Ideálne sú športové topánky na behanie, ktoré by mali byť priedušné a so správne odpruženou podrážkou, aby ste minimalizovali otrasy kĺbov.

 
ćhodza

Mýtus #4: Keď cvičiť, tak nalačno

Cvičenie nalačno

Cvičenie nalačno je veľmi individuálne. Kým jednému vyhovuje, druhému sa pri ňom robí zle. Preto sa riaďte výhradne svojím pocitom a snažte sa počúvať svoje telo. Rozhodne neplatí mýtus, že cvičením nalačno spálite viac kalórií. Takže ak vám pred cvičením vyhovujú menšie raňajky, s chuťou do nich. Len myslite na to, že po jedle by ste sa do cvičenia mali pustiť až zhruba za hodinu. 

Dôležitú úlohu hrá tiež zloženie jedla pred cvičením. Je dobré vyhnúť sa potravinám, ktoré sa trávia dlhšiu dobu, ako sú napríklad tvaroh, vyprážané pokrmy alebo údeniny. Naopak, vhodné je ovocie, ktoré vám dodá energiu, orechy, celozrnné pečivo s vysokopercentnou šunkou alebo smoothie. 

 

Náš tip: Svoju pokožku môžete spevniť nielen cvičením, ale tiež správnou ošetrujúcou kozmetikou. NIVEA Spevňujúce tónovacie telové mlieko Q10 vašu pokožku nielen spevní, ale tiež jej prepožičia prirodzené opálenie.

 

Mýtus #5: Čím dlhšie cvičenie, tým lepšie výsledky

Máte pocit, že musíte vo fitnescentre stráviť aspoň 2 hodiny, aby to malo nejaký efekt? Tak si tento mýtus rýchlo vyžeňte z hlavy. Dôležitejšie než čas strávený cvičením, je samotná náplň cvičenia. Hodinou jogy spálite približne 150 kalórií, zatiaľ čo hodinou boxu približne 800 kalórií. 

Viac než na čas tak myslite na zloženie cvičení. Samozrejme, je dobré aktivity striedať. Jednak preto, aby sa telo stíhalo zregenerovať, ale tiež preto, aby vás to bavilo. Pretože o tom to predsa v prvom rade je, o radosti. 

Od vybranej aktivity sa odvíja tiež to, ako často by ste mali cvičiť.
Ak volíte ľahšie a pokojnejšie aktivity, ako sú napríklad pilates alebo joga, môžete cvičiť pokojne šesťkrát v týždni. Ak dávate prednosť intenzívnejším cvičeniam, ako sú kruhový tréning, HIIT alebo beh, cvičte maximálne tri po sebe idúce dni a potom si dajte jeden deň pauzu. Vždy sa ale riaďte svojím telom a svojou potrebou. A ak si neviete rady, poraďte sa s odborníkom, ktorý vám povie, čo je pre vás správne. 

 
joga