Otestujte svoju fyzickú kondíciu: Vydajte sa na testovací beh. Skúste ubehnúť vo voľnom tempe najdlhšiu vzdialenosť, akú zvládnete. Vďaka tomu ľahko odhadnete, ako ste na tom s fyzickou kondíciou a nebudete si nastavovať nereálne ciele.
Behajte na čas, nie na kilometre: Spočiatku si nedávajte ako cieľ vzdialenosť, ale časový úsek. Zo začiatku to môže byť „len“ 10 minút. Čas navyšujte vtedy, keď na sebe cítite, že sa vám beží bez problémov. Navýšenie nemusí byť nijako závratné, stačí zakaždým pridať 5 minút.
Stiahnite si aplikáciu, ktorá vám zostaví plán: S behaním vám môže pomôcť aj inteligentný telefón. V bežeckých aplikáciách často nájdete plány pre začiatočníkov aj pokročilých. Aplikácia vám bude tiež zaznamenávať váš beh vrátane merania tepu, rýchlosti a trasy. A v neposlednom rade vás bude motivovať.
Beh môžete striedať s rýchlou chôdzou: Ak sa necítite na beh nepretržite, striedajte ho s indiánskym behom (teda kombináciou behu a rýchlej chôdze). Nemusíte sa báť, že by to malo vplyv na výsledný efekt. Naopak, aj odborníci radia behať na začiatku v intervaloch. Môžete vyskúšať napríklad 4 minúty behu, 1 minútu chôdze a toto 6-krát zopakovať. Razom budete mať v nohách 30 minút intenzívnej pohybovej aktivity.
Zdieľať