Žena so zázvorom a kučeravými vlasmi

Čo je SPF? Ako dlho vydrží chrániť pokožku a ako vybrať správny ochranný faktor?

SPF je nevyhnutné pri každodennej ochrane pokožky pred UV žiarením. Zistite ako funguje, čo znamenajú hodnoty ochranného faktora, aké SPF vybrať a ako produkty aplikovať.

ČO JE SPF A ČO PLETI PRINÁŠA?

SPF je skratka pre ochranný faktor proti slnečnému žiareniu (z anglického Sun Protection Factor, po slovensky sa používa aj skratka OF), ktorý udáva dobu, počas ktorej bude opaľovací krém chrániť vašu pokožku pred UV žiarením. Čím vyšší je SPF, tým dlhšie ochrana vydrží. Zistite všetko, čo potrebujete vedieť o SPF vrátane toho, ako dlho vydrží OF 50, ako vlastne ochrana funguje a ktorá hodnota SPF je pre vašu pokožku najvhodnejšia.

ČO VYJADRUJE HODNOTA SPF?

Hodnota SPF napovie, za aký dlhý čas po nanesení hrozí spálenie kože slnečným žiarením v porovnaní s tým, keby ste žiadnu ochranu nenaniesli. Napríklad: Ak môžete stráviť 10 minút na slnku bez toho, aby ste sa spálili, krém s SPF10 vynásobí túto „dobu vašej prirodzenej ochrany“ desiatim a bude sa rovnať 100 minútam.
 
  Majte však na pamäti, že sa jedná iba o približnú hodnotu, pretože v závislosti na ročnom období, počasí, a dokonca aj na vašej zemepisnej polohe v skutočnosti nemusí trvať tak dlho, než sa spálite.

AKO SPF FUNGUJE?

Aktívne zložky opaľovacích krémov chránia pokožku tak, že odrážajú alebo absorbujú UV žiarenie a zabraňujú tým poškodeniu spôsobenému slnkom. Fyzické (tzv. minerálne) opaľovacie krémy UV žiarenie odrážajú, zatiaľ čo chemické krémy ho absorbujú. Množstvo odfiltrovaného UV žiarenia závisí od úrovne ochranného faktora, ktorý produkt ponúka:
 
  • SPF 15 blokuje 93 % UVB žiarenia
  • SPF 30 blokuje 96,7 % UVB žiarenia
  • SPF 50 blokuje 98 % UVB žiarenia
  • SPF 100 blokuje 99 % UVB žiarenia
 
  UVB žiarenie nie je možné nikdy úplne odfiltrovať, preto je dôležité opätovne nanášať ochranu SPF aspoň každé 2 hodiny.

Afro vlasy žena používajúca Nivea SPF krém

AKÝ VYSOKÝ SPF BY STE MALI POUŽÍVAŤ?

Sila ochranného faktora v kréme by mala byť aspoň 30 a mali by ste ju voliť v závislosti od typu svojej pleti, spôsobu nanášania a svojich plánov na daný deň.
Žena aplikujúca sprej Nivea SPF

AKO VYBRAŤ SPRÁVNY SPF PRE VÁŠ TYP PLETI

Aj keď by ste to možno nepovedali, percento melanínu prítomného vo vašej pokožke (ktoré určuje, aká tmavá je vaša pokožka) nemá vplyv na to, akú silnú ochranu potrebujete. Aj tmavšiu kožu treba chrániť pred škodlivými slnečnými lúčmi, a to minimálne SPF 30. Pokiaľ však máte svetlejší odtieň pleti, mali by ste sa opaľovacím krémom natierať častejšie, pretože melanín vo vašej pokožke nemusí slnku odolávať tak dlho.
 
  Minimálna úroveň SPF odporúčaná pre jednotlivé typy pleti počas priemerného dňa je nasledujúca:
  • Suchá pleť: používajte SPF 30.
   • Citlivá pleť: Používajte SPF 50, pretože pokožka je náchylnejšia na poškodenie a faktor 50 poskytne silnejšiu ochranu.
  • Zrelá pleť: Používajte SPF 50, a to z podobných dôvodov ako u citlivej pleti. Pleť sa totiž s pribúdajúcim vekom stáva krehkejšou.
 
  Čo by ste si mali zapamätať ohľadom úrovne SPF? Čím vyššia je, tým dlhšie a lepšie je vaša pokožka chránená pred UV žiarením. Pokiaľ trpíte ochorením kože a nie ste si istí, aký ochranný faktor by ste mali používať, odporúčame poradiť sa s lekárom.

MALI BY STE ZVOLIŤ SPF 50 ALEBO SPF 30? AKÝ JE MEDZI NIMI ROZDIEL?

SPF 50 poskytuje približne 98 % ochranu pred UVB žiarením, oproti približne 96,7 %, ktorú zaisťuje SPF 30. Ochranný faktor vyšší ako SPF 50 poskytuje iba nepatrne väčšiu dodatočnú ochranu a žiadna úroveň SPF nemôže poskytnúť 100 % ochranu. Vo väčšine situácií ponúka SPF 30 dostatočnú ochranu, samozrejme za predpokladu, že produkt aplikujete na kožu správne. SPF 50 je ešte bezpečnejším spôsobom, ako predchádzať poškodeniu spôsobenému slnečným žiarením.


AKO NANÁŠAŤ SPF

Predovšetkým treba naniesť opaľovací krém na celé telo. Ak aj ten najkvalitnejší opaľovací krém nanesiete zle, zostanú časti vašej pokožky vystavené nebezpečným UV lúčom. Pri vhodnom nanášaní SPF by ste mali úplne pokryť všetky oblasti na tele nezakryté oblečením a opätovne krém nanášať tak často, ako je potrebné, aby ste si udržali bezpečné množstvo ochrany pred UV žiarením.
  Množstvo ochranného prípravku s SPF, ktoré je potrebné použiť na pokrytie celého tela, sa bude líšiť v závislosti na vekovom rozmedzí:
 
  Vo veku do 3 rokov: Používajte minimálne 5 až 10 ml opaľovacieho krému, ale aj tak deti vždy udržujte mimo dosahu priameho slnečného žiarenia a v tieni.
  Deti (od 3 do 5 rokov) potrebujú minimálne 10 až 15 ml – viac informácií o ochrane detí nájdete v odporúčaniach NIVEA ohľadom opaľovacích krémov pre deti.
  Deti (vo veku 5 až 10 rokov) potrebujú najmenej 15–20 ml.
  Dospelí potrebujú na natretie celého tela najmenej 30 ml.
 
 
 
  Ak chcete správne naniesť krém s SPF na tvár, aplikujte ho ako úplne posledný krok v rámci svojej rutinnej starostlivosti o pokožku a pokryte ním aj oblasť hrudníka a krku. NIVEA odporúča nanášať opaľovací krém 20–30 minút pred tým, než sa vystavíte slnku, pretože vaša pokožka bude potrebovať čas na to, aby SPF vstrebala.

žena si na svojho syna nanáša ochranný krém proti slnku Nivea

AKO DLHO VYDRŽÍ SPF 50 A AKO ČASTO BY STE HO MALI OPÄTOVNE NANÁŠAŤ?

Nivea Sun Protect 30 SPF

Ochranný faktor 50 by vás mal chrániť 50× dlhšie, než je vaša pokožka schopná sa chrániť sama. Nezabudnite však, že čím nižšia je SPF a čím dlhšia je doba od nanesenia, tým menej UVB lúčov bude odfiltrovaných. Preto odporúčame opakovať aplikáciu každé dve hodiny.
 
 
  Pokiaľ plávate alebo športujete, mali by ste prípravok s SPF nanášať častejšie – pot a voda totiž môžu jeho ochranu vyčerpať rýchlejšie. Najlepším riešením je mať cestovný opaľovací krém s SPF 30 alebo 50 stále pri sebe a zaistiť si tak ochranu po celý deň.

AKÝ SPF ZVOLIŤ NA TVÁR?

Najlepšiu ochranu vám poskytne SPF 50, ale vyhovujúce sú aj nižšie hodnoty, pokiaľ krém správne aplikujete a počas dňa nanášanie opakujete.
 
  Poškodenie pokožky na tvári spôsobené slnkom je jednou z hlavných príčin predčasného starnutia – ochrana pred slnečnými lúčmi vám pomôže udržať mladistvý vzhľad. Hoci je starnutie všeobecne krásny a prirodzený proces, poškodeniu slnkom je lepšie sa vyhnúť.
 
  Tvár patrí k najviac exponovaným častiam tela, preto silne odporúčame každodenné používanie SPF. Krém na tvár s SPF je jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť ochranu pokožky. Na tento krok odporúčame nezabúdať, aj keď je vonku zamračené.
 
  Hydratačné krémy NIVEA s ochranným faktorom SPF môžete ľahko zaradiť do svojej rutinnej starostlivosti o pleť. Všetky boli starostlivo vyvinuté a obsahujú vyživujúce zložky, aby spĺňali každodenné potreby pleti a zároveň poskytovali dodatočnú ochranu s SPF – od osviežujúcich denných krémov cez tónovacie krémy až po krémy proti vráskam, ktoré vás ochránia pred UV žiarením.

Žena drží Nivea Cellular krém na tvár

CHRÁŇTE SVOJU POKOŽKU PRED SLNKOM A ZÁROVEŇ JU HYDRATUJTE

Žena s kučeravými vlasmi drží Nivea Protect and Moisture SPF krém

Ak chcete svojej pokožke poskytnúť maximálnu ochranu pred UV žiarením, zoznámte sa s NIVEA SUN Zmatňujúcim pleťovým krémom na opaľovanie OF 30. Obsahuje vitamín E – antioxidant, ktorý chráni a posilňuje kožnú bariéru a zároveň poskytuje 48-hodinovú hydratáciu. Udržateľné zloženie je navrhnuté tak, aby bolo odolné voči potu a nepôsobilo lepivý pocit na pleti, čo vám umožní užívať si vonkajšie aktivity bez toho, aby ste sa museli obávať poškodenia slnečným žiarením.
 
NIVEA SUN Ľahký hydratačný pleťový krém na opaľovanie OF 50+ je starostlivo vyvinutý tak, aby poskytol vašej tvári okamžitú a spoľahlivú ochranu. Rýchlo sa vstrebáva do pokožky a tiež rýchlo pôsobí bez toho, aby ste mali pocit mastnoty, preto je vhodný aj pod make-up. Tento opaľovací krém na tvár ochráni vašu pokožku pred UV žiarením, znečistením a tiež modrým svetlom.
 
  Celý náš rad opaľovacích krémov NIVEA vyvinuli a testovali odborníci, aby zabezpečili spoľahlivú a účinnú ochranu. Všetky produkty obsahujú ďalšie vyživujúce zložky, ktoré sa starajú o vašu pokožku.