Šetrnejší k prírode: Ako ošetrovať pleť a životné prostredie zároveň

Ak používate na odličovanie jednorazové vatové tampóny a vaša priemerná spotreba je 4 kúsky na jedno odlíčenie, je to 1460 vatových tampónov ročne. Všetky tieto tampóny skončia po odlíčení pleti v koši. Keď si predstavíte, koľko žien na svete ich používa, šplhá sa spotreba týchto jednorazových odličovacích pomôcok k astronomickým číslam. Tak urobte ústretový krok k prírode aj k svojej pleti a siahnite po udržateľnejších alternatívach.

Prečo by sme mali byť šetrní k prírode?

Vedeli ste, že prostredie, v ktorom žijeme, má zhruba 20 % vplyv na naše zdravie? Planéta je domovom nás všetkých, a tak by sme sa o ňu mali starať zodpovedne – neplytvať a hľadať udržateľné alternatívy. Samozrejme: Ako jedinec nezvládnete zmeniť ekologickú situáciu celej Zeme, ale môžete k tej zmene prispieť. Pretože zmena začína u každého z nás. A my vám dnes ukážeme, ako znížiť svoju ekologickú stopu práve udržateľnou starostlivosťou o pleť. 

 

Životné prostredie a starostlivosť oň sú pre nás veľmi dôležité. Snažíme sa oň starať nielen zložením NIVEA produktov. Prečítajte si všetko o našom záväzku:  

 

Jedna pokožka. Jedna planéta. Jedna starostlivosť. 

Bavlnené odličovacie tampóny šetria prírodu aj peniaze

Jednorazové odličovacie tampóny obvykle končia na skládkach (v horšom prípade v kanalizácii), a sú tak akurát ďalšou príťažou pre životné prostredie. Pritom majú účinnú alternatívu = bavlnené odličovacie vankúšiky. Tie si môžete buď zakúpiť už hotové, alebo si ich ušiť doma.

Ich výroba je jednoduchá. Budete potrebovať:

  • starý uterák,
  • bavlnenú látku,
  • šijací stroj alebo ihlu a niť.

Zo starého uteráka aj bavlnenej látky si vystrihnite rovnako veľké kolieska (veľkostne podobné jednorazovým odličovacím tampónom). Medzi dva kúsky bavlneného kolieska vložte koliesko z uteráka, ktorý zabezpečí maximálnu savosť, a okraje obšite buď na stroji alebo ručne. Vyrobte si ich zhruba 20, nech ich nemusíte prať po každom použití, ale napríklad raz týždenne všetky naraz. 

 

Látkové odličovacie tampóny môžete používať úplne rovnako ako tie jednorazové, len ich po použití nevyhodíte, ale preperiete ich v ruke. Stačí ich namočiť do teplej vody, pridať napríklad žlčové mydlo a jemne tampóniky vyprať. Potom ich opláchnete pod čistou teplou vodou a dáte uschnúť. Látkové tampóny vám vydržia veľmi dlho. Oplatia sa tak nielen z ekologického, ale aj z ekonomického hľadiska.  Ostatne, skúšali ste si niekedy spočítať, koľko také dôkladné odlíčenie jednorazovými pomôckami stojí?

Minimalizujte plasty, nie je to také ťažké

Na Slovensku ročne vyprodukujeme 30 miliónov ton odpadu, z toho 25 % (teda 7,5 milióna ton) tvoria plasty. To je 250 000 veľkých prepravných kontajnerov a v každom 30 000 kilogramov plastov! A to hovoríme len o Slovenskej republike. 

Bez plastov sa v starostlivosti o pleť a pokožku ešte úplne nezaobídeme. Určite ale môžeme ich spotrebu výrazne znížiť. Napríklad vatové tyčinky, ktorými pleť čistíme, prípadne ladíme detaily mejkapu, patria podľa záverov Európskej komisie k 10 najčastejším typom plastového odpadu, ktorý sa vyskytuje v moriach a oceánoch. V Taliansku je ich predaj od 1. januára 2019 zakázaný. V ostatných častiach EÚ potom zákaz takzvaných jednorazových plastov platí od roku 2021. Vláda Slovenskej republiky na rokovaní ešte v roku 2019 podporila novelu zákona o odpadoch, ktorou sa od 3. júla 2021 zakazuje uvádzať na trh jednorazové plastové výrobky.

To ale neznamená koniec vatových tyčiniek – už teraz môžete siahnuť po tých s papierovou tyčinkou. Prípadne po ešte „zelenšej“ bambusovej verzii, na výrobu ktorej, na rozdiel od papierovej, nie je potrebné ani lepidlo. K dispozícii sú dokonca aj opakovane použiteľné tyčinky zo silikónu.

3 rýchle tipy, ako byť šetrný. K prírode a vlastne aj k svojej peňaženke

  • Obľúbenú kozmetiku skladujte tak, aby vydržala v 100 % forme,  a vy ste ju využili do poslednej kvapky. Ošetrujúce prípravky sú citlivé predovšetkým na svetlo, vlhkosť a výrazné zmeny teplôt. 
  • Zamyslite sa aj nad ekologickými alternatívami hygienických vložiek a tampónov. Menštruačné kalíšky, prípadne látkové vložky v posledných mesiacoch zažívajú veľký boom. 
  • Dajte šancu „stáčanej“ drogérii, prípadne náhradným náplniam. Mimochodom, v našom sortimente nájdete napríklad krémové tekuté mydlo v balení, ktoré obsahuje o 80 % menej plastu.  

V NIVEA sme sa už do znižovania objemu plastov pustili

A dali sme si za cieľ do roku 2025 znížiť oproti roku 2019 množstvo fosílneho plastu o polovicu. Mnoho našich obalov sa tak postupne (z)mení. Napríklad telové mlieka radu NATURALLY GOOD plníme do fliaš, ktoré tvoria o 50 % menej plastu. Tieto obaly sú navyše aj ľahšie a dajú sa zrolovať. Telové mlieko tak naozaj vytlačíte do poslednej kvapky a obal zaberie výrazne menej miesta aj v žltom kontajneri na plasty.

Ak siahnete v drogérii po našich sprchovacích géloch NATURALLY GOOD, potom vedzte, že siahate po balení, ktoré z 97 % tvoria recyklované materiály. Naším cieľom je potom aj to, aby 100 % všetkých našich plastových obalov patrilo do kategórie „recyklovateľné alebo opakovane naplniteľné“.  

Zamerajte sa aj na zloženie ošetrujúcich produktov

Nielen kozmetické pomôcky, ale aj samotné ošetrujúce produkty môžu byť šetrné k životnému prostrediu. Obalom i zložením.

My v NIVEA sme sa zaviazali, že do konca roka 2021 budú všetky naše produkty bez mikroplastov. To sú pevné plastové častice, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov, nerozpustné vo vode a biologicky nerozložiteľné. Znečisťujú nielen pôdu, ale predovšetkým vodné zdroje našej planéty. Rovnako sa do roku 2025 chceme zbaviť všetkých biologicky neodbúrateľných polymérov, ktorým sa občas hovorí tekuté mikroplasty (hoci o mikroplasty v pravom slova zmysle nejde). Vďaka nim majú látky gélovú štruktúru. My ich ale v našich produktoch, tam, kde to pôjde, nahradíme. 

Aj vďaka týmto krokom sa nám už teraz darí dosiahnuť to, že sú niektoré naše ošetrujúce produkty takmer 100 % biologicky odbúrateľné. Čo znamená, že za sebou v prírode nezanechávajú žiadnu stopu. Produkty s prírodným zložením sú navyše vhodné aj pre citlivú pokožku.  

NIVEA produkty v súlade s pleťou aj s prírodou:

Rozjasňujúci denný krém NATURALLY GOOD:

 Obsahuje 99 % ingrediencií prírodného pôvodu, medzi ktorými môžete nájsť napríklad jojobový olej. Ten pôsobí antioxidačne a v kombinácii s organickou aloe vera hydratuje a vyživuje pleť na 24 hodín. Dóza, v ktorej je krém, je 100 % recyklovateľná. 

Regeneračný nočný krém NATURALLY GOOD:

Obsahuje 99 % ingrediencií prírodného pôvodu. Organický arganový olej cez noc intenzívne hydratuje pleť, navracia jej pružnosť a napomáha k regulácii produkcie kožného mazu. Navyše je dóza 100 % recyklovateľná.

Micelárna voda NATURALLY GOOD:

98 % ingrediencií je prírodného pôvodu a nájdete medzi nimi napríklad BIO aloe vera, ktorá pleť upokojuje. Micelárna voda odstraňuje nečistoty z pleti jedným ťahom a intenzívne pleť hydratuje.

Chcete v súlade s prírodou ošetrovať nielen svoju pleť, ale aj zvyšok svojho tela? Vyskúšajte aj ostatné produkty z radu NATURALLY GOOD, ktorý rešpektuje vaše potreby aj životné prostredie.