Bráňte sa vráskam: Ošetrujte, vyživujte, chráňte

Kto by nechcel mať pleť čo najdlhšie krásnu, pružnú a bez vrások? Poradíme vám, ako na to Pleť, rovnako ako celý ľudský organizmus, starne. Zabrániť sa tomu nedá. Máme ale účinné zbrane, s ktorými môžeme bojovať za zdravú a mladistvo vyzerajúcu pleť bez hlbších vrások.

Prečo niekedy pleť pôsobí staršie, než naozaj je?

Proces starnutia pleti je predovšetkým uložený v našich génoch. Vo veľkej miere ho ale ovplyvňuje aj náš životný štýl a naše návyky. Skoncujte s tým, čo vám vyložene neprospieva, a uvidíte, že sa s vašou pleťou budú diať veľké veci!

Starnutie pleti je prirodzené a nevyhnutné

Podľa stavu pleti a predovšetkým podľa vrások dokážeme u ľudí viac-menej odhadnúť ich vek. To, ako rýchlo pleť starne a kedy sa na nej začnú tvoriť vrásky, závisí na génoch aj na životnom štýle.

Metabolizmus pokožky všeobecne, prekrvovanie a bunkové delenie sa s pribúdajúcimi rokmi spomaľujú. Schopnosť regenerácie pokožky a pleti je potom nižšia, čo sa prejaví zmenami na tvári.

Zároveň dochádza k čoraz nižšej produkcii kyseliny hyalurónovej a znižuje sa aj hustota a množstvo kolagénových vlákien. To všetko nahráva vzniku vrások.

Prispievajú k nemu ale aj ďalšie faktory. Niektoré z nich môžeme ovplyvniť, iné nie.

Kedy sa objavujú prvé príznaky starnutia?

Zhruba okolo 25 rokov veku začína mať pleť problémy s hydratáciou. Okolo 30 rokov sa môžu objavovať prvé drobné vrásky pri očiach, ústach a na čele. S príchodom štyridsiatky už je poznať, že pleť nie je taká pružná ako predtým. Avšak niekedy môžete aj v štyridsiatich mať pleť krásnu ako pár rokov predtým alebo naopak pôsobiť starším dojmom.

Čo všetko ovplyvňuje starnutie a vzhľad našej pleti?

Oxidatívny stres, slnečné žiarenie, znečistenie vzduchu, zlá životospráva alebo fajčenie. To je výber faktorov, ktoré ovplyvňujú stav vašej pleti najviac. Niektoré z nich môžete ovplyvniť a proti tým ďalším sa môžete efektívne brániť. Všetko máte vo svojich rukách!

Vzniku vrások môžete účinne predchádzať hydratačnými prostriedkami, ktoré chránia pleť pred vysúšaním a posilňujú jej odolnosť voči vonkajším vplyvom. Niektoré krémy a séra obsahujú tiež antioxidačné zložky, ktoré chránia pleť pred oxidatívnym stresom.

Šikovným pomocníkom sa môže stať aj opaľovací krém, a to vďaka obsahu UV filtrov, ktoré chránia pleť pred spálením a poškodením kože vplyvom slnečných lúčov. Na jeseň a v zime, ak nebývate vysoko v horách, nepotrebujete taký vysoký ochranný faktor ako na jar a v lete. Váš krém by ho ale mal vždy mať a vy by ste mali jeho vrstvu raz za dve hodiny obnovovať.

Pravdepodobne najúčinnejšia ochrana pred starnutím pleti

Nepodceňujte používanie krémov na opaľovanie s ochranným faktorom. Aj on môže spomaliť starnutie pleti!

 

Dostatok vody a čistý vzduch. Viete, čím môžete pleti aktívne prospieť?

1. Vzduch

Aj tie najdrobnejšie čiastočky nečistôt dokážu narobiť veľkú škodu. Na pleti sa zhromažďujú po celý deň a podporujú vznik voľných radikálov, ktoré jej škodia. Základom krásne a mladistvo vyzerajúcej pleti je preto pravidelné čistenie.

 

Dostatok vody a čistý vzduch. Viete, čím môžete pleti aktívne prospieť?

2. Jedlo

Vyvážená strava je základ zdravia i pleti. Vitamíny, minerály, čerstvé potraviny a primerané množstvo cukru, to je kľúč ku kráse. Viete, že je dokázané, že nadmiera cukru napomáha starnutiu pleti?

 

Dostatok vody a čistý vzduch. Viete, čím môžete pleti aktívne prospieť?

3. Pitný režim

Svojej pleti môžete pomôcť aj dostatočným pitným režimom. Vypite denne ideálne 2 litre vody a občas si doprajte šálku zeleného čaju. Obsahuje antioxidanty, ktoré vašu starostlivosť podporia.

Dostatok vody a čistý vzduch. Viete, čím môžete pleti aktívne prospieť?

4. Stres a nedostatok odpočinku

Stres a zhon je dnes na dennom poriadku, bohužiaľ, to sa podpisuje na našom zdraví aj na stave pleti. Naučte sa odpočívať a spite 7 – 9 hodín denne. Rozdiel bude čoskoro poznať!

 

Prevencia je najlepšia: Kedy je čas na prvý krém proti vráskam?

Vyživená a zdravá pleť môže vyzerať krásne aj v pokročilom veku. Bez krémov a sér proti vráskam sa ale časom nezaobídete.

S úderom tridsiatky prichádza ten správny čas

Pretože pleť starne, potrebuje pomôcť s hydratáciou. Na tú by mali dbať hlavne ženy už okolo 20 rokov.

Prvé príznaky starnutia, ktoré si žiadajú zásah, prichádzajú okolo 30 rokov. Na dennom poriadku by mal byť denný a nočný krém, postupom času napríklad aj s prídavkom kyseliny hyalurónovej, koenzýmu Q10 alebo vitamínu C. Špeciálnu starostlivosť vyžaduje očné okolie. Na hydratáciu aj redukciu vrások okolo očí potrebujete jemnejšie krémy a séra.

S príchodom 20. narodenín neurobí žiadna mladá žena chybu, keď dopraje pleti pravidelnú hydratáciu a bude ju chrániť proti UV žiareniu.

Pozor! Na prípravky proti vráskam môže byť aj príliš skoro! Bývajú totiž hutnejšie a môžu spôsobovať napríklad upchávanie pórov.

Masírujte si tvár, pomáha to!

Nie je to len samotná aplikácia krému, ktorá vám pomôže v boji proti vráskam. Premyslene pleť masírujte a pomôžte jej k poriadnemu prekrveniu! Napríklad krúžením ukazovákmi a prostredníkmi po lícach.

Bez vhodnej starostlivosti vzniku vrások nezabránite

To najmenšie, čo pre svoju pleť môžete urobiť, je naniesť na ňu každé ráno vhodný denný krém s aspoň nízkym ochranným faktorom a večer jej dopriať nočný krém, ktorý jej pomôže regenerovať.

 

Nie je vráska ako vráska. Existuje hneď niekoľko druhov

Mračíte sa často? Alebo sa smejete? Na vašej pleti sa časom všetko prejaví prostredníctvom rozličných vrások.

1. Dynamické vrásky

Dynamické alebo tiež mimické vrásky vznikajú podľa pohybov, ktoré tvárovým svalstvom vykonávame najčastejšie. Postupom času sa môže vytvoriť aj dominantná ryha, ktorá sa potom vždy spoľahlivo pri konkrétnom pohybe objaví.

  • Vrásky okolo očí vyzerajú obvykle ako lúče pri vonkajších očných kútikoch.
  • Vrásky pri nose vznikajú jeho krčením, napríklad pri smiechu.
  • Vrásky okolo úst sa tvoria predovšetkým pri hornej pere.
  • Typické vrásky vznikajú medzi obočím, hlavne pri ľuďoch, ktorí sa často mračia.
  • Podobne sa objavujú aj vrásky na čele, ktoré môžu byť zvislé i vodorovné. 
 

2. Statické vrásky

Statické vrásky sa na tvári tvoria nezávisle na pohyboch svalstva. Pribúda ich predovšetkým s postupujúcim vekom a so stratou pružnosti pleti.

  • Vrásky až ryhy pri vonkajších kútikoch úst sú pri starnutí pravdepodobne najtypickejšie.
  • Úzko s nimi súvisí vznik vrások medzi ústami a nosom.

A nakoniec je tu ešte dekolt. Ani tomu sa starnutie nevyhne a je potrebné ho ošetrovať rovnako ako pleť. 

 

3. Aktinické vrásky

Aktinické vrásky sú v podstate kožné záhyby, ktoré sú zvyčajne vystavené slnečným lúčom. Máme ich na tvári, na krku a na rukách. Najčastejšie u žien vznikajú kvôli poklesu estrogénu v tele.

Vrásky od smiechu? Najkrajší prejav starnutia

Nebojte sa smiechu! Vrásky, ktoré sa vďaka nemu tvoria, sú krásne a príťažlivé. Ošetrovať ich môžete, ale bola by škoda sa ich razantne zbavovať.