starostlivost o plet počas zimy

Ako v zime dopĺňať vitamíny

Menej ako 1 % Slovákov má dostatok vitamínu D. A to nielen v zime, keď je slnečných dní málo, ale aj cez leto. Ostatné vitamíny sú na tom síce lepšie, ale urobíte správnu vec, keď cez zimu zaradíte ich dopĺňanie. Ako vitamíny počas zimy telu dodávať a prečo je to také dôležité?

Prečo je v zime dôležité dopĺňať vitamíny?

V lete obvykle nemá naše telo o vitamíny núdzu. Doprajeme mu ich vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, a slnečného žiarenia. Ako to ale urobiť v zime, keď je tma už o 5 hodine popoludní a čerstvé ovocie so zeleninou už nie je také dostupné ako počas leta? Riešením je dopĺňanie vitamínov v najrôznejších formách. Než si o nich povieme, poďme si rozobrať, prečo sú vitamíny pre naše telo vlastne také dôležité:

 

- Prispievajú k správnemu fungovaniu nášho organizmu a metabolizmu.
- Znižujú napätie v tele a únavu.
- Posilňujú našu imunitu, ktorá je v zime často oslabená.

vitamin D

Vitamín D pre lepšiu imunitu

Vitamín D patrí medzi 13 vitamínov, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrobiť v dostatočnom množstve. Aj to je dôvod, prečo ho má 99 % populácie nedostatok. Vitamín D je veľmi dôležitý pre imunitu a zdravie našich zubov a kostí. Stará sa o to, aby sa vápnik v našom tele správne vstrebával, a tak by sme mali myslieť na jeho pravidelné dopĺňanie.

Nedostatok vitamínu D sa prejavuje zvýšenou lámavosťou vlasov a kostí, a tiež väčšou kazovosťou zubov. Zároveň na sebe môžete pozorovať zvýšenú únavu a väčší sklon k psychickej nepohode. 

90 % vitamínu D naše telo získava zo slnečného žiarenia, ale nájdete ho aj v potravinách. Najviac ho obsahujú ryby (makrela, losos, tuniak), ale aj huby, vajíčka alebo napríklad tresčia pečeň. Aby ste mali vitamínu D dostatok, môžete ho dopĺňať tabletami, ktoré kúpite v lekárni.

 

Vitamín B pre správne fungovanie metabolizmu

Vitamíny skupiny B sú dôležité pre správne fungovanie metabolizmu a nervového systému. Nedostatok vitamínov skupiny B sa prejavuje vypadávaním vlasov, nadmernou únavou, poklesnutou náladou a zvýšeným výskytom ekzémov

Medzi hlavné zdroje vitamínu B patria syry, obilniny, orechy, strukoviny a kvasnice. Zdravú hladinu vitamínu B si udržíte aj pomocou doplnkov stravy, ktoré zoženiete v lekárňach.

vitamin C

Vitamín C pre pevnú pleť a psychickú pohodu

Vitamín C pomáha chrániť naše bunky pred oxidačným stresom, znižuje únavu, prispieva k tvorbe kolagénu a pomáha k správnemu fungovaniu nášho metabolizmu. Predovšetkým ale posilňuje našu imunitu. Práve kvôli nej v zime o vitamíne C budete počuť častejšie.

Naše telo si vitamín C kvôli chýbajúcemu enzýmu nedokáže vytvoriť samo, takže ho musíme dopĺňať inak. Predávkovania sa báť nemusíte, pretože vitamín C je rozpustný vo vode. Ak vaše telo prijme viac vitamínu C, než je schopné spracovať, jednoducho ho vylúči v moči. 

Nedostatok vitamínu C sa môže prejavovať popraskanými kútikmi, poruchou krvotvorby, častými modrinami, vyčerpaním a väčšou kazovosťou zubov. Najlepším zdrojom vitamínu C je čerstvá zelenina a ovocie. V zime môžete zaradiť tabletky vitamínu C, ktoré vám pomôžu udržať si zdravú hladinu vitamínu C. 


Zaraďte vitamíny aj do svojej ošetrujúcej kozmetiky

Vitamíny môžete svojmu telu dodávať nielen zvnútra, ale aj zvonku. Existuje množstvo ošetrujúcich produktov, ktoré obsahujú vitamíny. Tie sa dostanú priamo do vašej pleti a poskytnú jej okamžitú výživu. Obzvlášť vitamín C dokáže s našou pleťou hotové zázraky. 

Neutralizuje voľné radikály, a tým zabraňuje predčasnému starnutiu pleti. Tiež je nevyhnutný pri tvorbe kolagénu, ktorý je zodpovedný za to, že je pleť pevná a pružná. Ako môžete vitamín C zaradiť do svojej ošetrujúcej rutiny?

pružnosť a sviežosť pleti

Navráťte svojej pleti pružnosť a sviežosť

NIVEA Energizujúci denný krém proti vráskam Q10 obsahuje koenzým Q10 100 % identický s pleťou, ktorý vypĺňa vrásky a spevňuje pleť. Vitamín C pleť povzbudzuje, rozjasňuje a vďaka antioxidantom ju zanecháva sviežu.

pleťová maska

Povzbuďte unavenú pleť

NIVEA Energizujúca 10-minútová textilná maska Q10 účinne redukuje vrásky a intenzívne pleť hydratuje. Vitamín C pleť vyživuje a dodáva mdlej pleti energiu.

mladistvý vzhlad

Dodajte pleti mladistvý vzhľad

NIVEA Energizujúce perlové sérum proti vráskam Q10 okrem vitamínu C a koenzýmu Q10 obsahuje sérum aj vitamín E. Ten chráni pleť pred poškodením voľnými radikálmi a spomaľuje jej starnutie. Vitamín C sa zase stará o energiu a sviežosť, a koenzým Q10 vypĺňa vrásky.

odličenie

Odlíčte sa jedným ťahom

NIVEA Energizujúca micelárna voda odstráni mejkap aj nečistoty z pleti a zároveň jej vďaka vitamínu C navracia energiu a svieži vzhľad.

pevná pokožka

Spevnite svoju pokožku

Chcete, aby vaša pokožka bola nielen hydratovaná, ale aj pevná a svieža? Účinné zloženie NIVEA Spevňujúceho telového mlieka Q10 + vitamín C s dvoma silnými antioxidantmi dodáva bunkám pokožky energiu a zvyšuje jej pevnosť a pružnosť.