Čierne bodky

Prirodzene krásna bez čiernych bodiek

Ako si poradiť s problematickou pleťou?

I keď malé bodky v oblasti nosa, čela a brady nebolia, nie sú pekné na pohľad a spôsobujú nepríjemné starosti. V našom článku sa môžete dozvedieť o pôvode čiernych bodiek i to, ako im predchádzať. Navyše pre vás máme niekoľko užitočných tipov na ich odstránenie.

Čo by ste mali vedieť o čiernych bodkách

Ako vznikajú čierne bodky

Čierne bodky, označované tiež ako komedóny, vznikajú, keď sa maz zo žliaz hromadí v póroch pod povrchom pleti a upcháva ich. K tomu môže dôjsť, ak vaša pleť produkuje veľké množstvo nadbytočného mazu. Nadprodukcia mazu môže byť podporená niektorými hormónmi (androgénmi), ktoré sa vytvárajú a vylučujú predovšetkým počas puberty. Ak je mazu príliš, dochádza k upchaniu žľazového kanálika a na jeho konci sa vytvorí zátka, ktorá bráni prirodzenému odtekaniu mazu.

Ak zostane maz pod povrchom pleti, býva tento komedón vďaka svojej svetlej farbe označovaný tiež ako "uzavretý biely komedón" alebo "biely komedón". Ak sa maz i naďalej hromadí, vytvára pod povrchom stále vyšší tlak. Jeho pôsobením je zátka vytlačená z vlasového kanálika a preniká na povrch. V tomto prípade sa používajú termíny "otvorený čierny komedón" alebo "čierna bodka".

čierne bodky

Od čiernych bodiek k pupienkom

V prípade "otvorených komedónov" dochádza k neustálemu vylučovaniu zmesi rohovitých buniek a mazu – čierna bodka by teda čoskoro mala sama zmiznúť. "Uzavreté biele komedóny", ktoré sa neotvoria, predstavujú najzávažnejší problém. Kúsok po kúsku nahradzujú mazovú zátku baktérie, ktoré čierne bodky ďalej zhoršujú. Dochádza k zapáleniu okolitej pleti a vo vlasovom kanáliku sa tvorí hnis. Výsledok: Vzniká červený pupienok.

Príčiny vzniku čiernych pupienkov a akné

  1. hormonálne zmeny
  2. stres
  3. nezdravý životný štýl
  4. genetické dispozície

Hormonálne zmeny môžu viesť k tvorbe akné

Pleť, ktorá má sklony k akné, má postupne oveľa tvrdší povrch než normálna pleť. Akné potom spôsobuje ďalšie zúženie vyústenia mazových žliaz. Výsledok: U aknóznej pleti sa objavujú čierne bodky, zapálené vriedky a tiež nepríjemné jazvy. Vytláčanie "uzavretých bielych uhríkov" (komedónov) môže však viesť k prasknutiu vlasového kanálika a uvoľneniu hnisu, ktorý môže zapáliť okolité tkanivo. Preto dôrazne varujeme pred vytláčaním alebo škriabaním bielych pupienkov!

Čistenie pleti je úplne nevyhnutné

Čistiace výrobky zbavujú pleť mejkapu, nečistôt, prebytočného kožného mazu a odumretých kožných buniek. Tak zabránite upchávaniu pórov a vysychaniu pleti. Navyše takto pleť ideálne pripravíte na ďalšiu starostlivosť.  

Iba čistá voda nemôže odstrániť kožný maz, olejovité častice a iné nečistoty. Preto je dôležité používať optimálny čistiaci prípravok a pleťový krém, ktorá zodpovedá vášmu špecifickému typu pleti – najmä ľudia s mastnou pleťou totiž trpia nedokonalosťami a čiernymi bodkami. Čierne bodky sa často nevyskytujú iba v T-zóne (čelo, nos, brada), ale rozširujú sa po celej tvári. Mastná pleť tak potrebuje odlišnú starostlivosť než pleť suchá či zmiešaná.

Ráno i večer

Ranné čistenie pleti je dôležité, pretože sa počas noci póry otvárajú a pleť regeneruje. Preto sú v noci naše bunky aktívnejšie a zbavujú sa nadbytočného kožného mazu a nečistôt. Večerné čistenie je dôležité, pretože uľahčuje regeneráciu pleti zbavením pleti nečistôt a mejkapu.
                                                                                                                              
Po vyčistení pleti nezabudnite na ľahký hydratačný krém, ktorý pomáha lepšiemu odvodu kožného mazu. Dehydratovaná pleť je náchylnejšia na tvorbu šupiniek, ktoré potom tiež vytvárajú zátky v ústí kanálikov mazových žliaz a spôsobujú infekcie.

Tipy na starostlivosť o mastnú pleť

Nie je nutné trápiť sa problematickou pleťou. So starostlivosťou, ktorá zodpovedá typu pleti, sa môžete čiernych bodiek zbaviť a predísť ich vzniku.

Čierne bodky

Cerne tecky

9 tipov proti čiernym bodkám a pupienkom

1. Čistenie tváre by malo byť súčasťou vašej každodennej starostlivosti. Nikdy sa nezabudnite odlíčiť a použiť čistiaci výrobok, ktorý je vhodný pre váš typ pleti.
2. Pleťové masky vám pomôžu zbaviť sa čiernych bodiek. S ich pomocou zbavíte pleť prebytočných olejov, ale tiež mastnoty a zrohovatených odumretých kožných buniek.
3. Používajte čistiace pleťové náplasti. Tieto lepiace pásky sa používajú na príslušné oblasti pleti, kde uvoľňujú mazové zátky a odstraňujú čierne bodky. NIVEA ponúka Osviežujúce čistiace pleťové náplasti s ovocnou kyselinou a citrónovou vôňou. Môžete ich ľahko nalepiť v tzv. T-zóne (čelo, nos, brada) a týmto spôsobom odstrániť nepríjemné čierne bodky.
4. Objednajte sa na kozmetiku. Po niekoľkých dňoch bude prekvapení, ako sa vzhľad vašej pleti zlepšuje! 
5. Používajte masti s vysokým obsahom oxidu zinočnatého. Oxid zinočnatý aktivuje vlastné obranné mechanizmy a hojivé procesy pleti. Môžete ho zohnať v lekárni.
6. Prípravky s účinnou látkou benzoylperoxid (BPO).
Masti a gély, ktoré obsahujú BPO, pôsobia proti poruchám keratinizácie mazových žliaz. Vzhľadom na to, že tieto prípravky bývajú iba na predpis, odporúčame poradiť sa s dermatológom alebo praktickým lekárom. 
7. Nedotýkajte sa tváre.  Ruky sa len hemžia bacilmi a baktériami. Ak sa neustále dotýkate svojej tváre, zvyšujete riziko infekcie.
8. Používajte antibakteriálne korekčné tyčinky.
9. Zmeňte váš životný štýl a stravu.
Vzhľad vašej pleti môže ovplyvniť tiež nezdravá strava s málom vitamínov a stopových prvkov, rovnako ako škodlivé návyky - fajčenie a stres. Dbajte na to, aby ste sa stravovali zdravo a pili dostatok tekutín. Vyhýbajte sa konzumácii toxických látok, predovšetkým alkoholu.

REGISTRUJTE SA DO NIVEA KLUBU A BUĎTE PRI VŠETKOM DÔLEŽITOM AKO PRVÍ

Pre členov NIVEA klubu toho máme oveľa viac a chceme si ich rozmaznávať

Čo pre vás máme nachystané?

  • NIVEA vzorky, ktoré budeme zasielať priamo do vašej poštovej schránky.
  • Klubové súťaže o balíčky rozmaznávajúcej kozmetiky a darčeky NIVEA.
  • Testovanie najnovších produktov NIVEA.
  • Súťaže o balíčky plné vzoriek.
  • A oveľa viac...