Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

baby blues

Baby blues: Zlá nálada, únava a nedostatok spánku

Nebojte, nie ste v tom sama!

Ste z neustálej starostlivosti o bábätko vyčerpaná? Hlavu hore! To čoskoro prejde.

Baby blues: nálada, ktorá sa vám nevyhne

 smútok, úzkosť alebo podráždenosť

Každá mamička je niekedy unavená, nevyspatá a smutná. Niekedy sa k tomu navyše pridajú pocity previnenia, pretože starostlivosť o bábätko nevychádza vždy podľa plánu. Ale nebojte sa! Stáva sa to naozaj všetkým.

Zlá nálada u čerstvých mamičiek je biologickou odpoveďou na rýchlu zmenu hormonálnej hladiny po pôrode. Tzv. baby blues, teda smútok, úzkosť alebo podráždenosť či melanchólia stretne až 80 % novopečených mamičiek.

vyčerpanie

Rýchle zmeny a život hore nohami

Svoj vplyv má samozrejme i obrovská zmena životného rytmu. Váš každodenný život je pravdepodobne tak trochu (alebo aj úplne) hore nohami. A ťažkou skúškou vašich organizačných schopností sa môže stať i obyčajná prechádzka s kočíkom. Nič z vášho tehotenského ani predtehotenského šatníka vám nesedí. A s tmavými kruhmi pod očami z nevyspatia si pripadáte tak trochu ako duch. Nič z toho tu našťastie nebude večne! 

Máte oči ako medvedík panda? Zbavte sa kruhov pod očami nasledujúcimi piatimi krokmi

život hore nohami

Hlavné príznaky popôrodných výkyvov nálad zahŕňajú:

  • plačlivosť
  • podráždenosť
  • nervozitu
  • zlosť
  • úzkosť
  • vyčerpanie

Popôrodné depresie alebo len smútok? Vyhľadajte odborníka

Samozrejme, že každodenný kolotoč povinností, nikdy nekončiace dojčenie, prebaľovanie, neutíšiteľný plač a únava po prebdených nociach vašu mrzutú náladu len prehlbujú. Kedy je ešte všetko v norme a kedy už vyhľadať odborníka?

smútok, úzkosť alebo podráždenosť

Popôrodné depresie alebo len smútok? Vyhľadajte odborníka

Ak tento stav pretrváva dlhšie ako 4 – 6 týždňov, kedy aj napriek vyčerpaniu trpíte nespavosťou a máte pocit, že nič neurobíte dobre, pravdepodobne u vás výkyvy nálad prerástli do klinického štádia tzv. popôrodných depresií. Ak ste v takom stave, porozprávajte sa o svojich pocitoch s lekárom, ktorý vám odporučí vhodný druh terapie. Nie je dôvod k rozpakom či hanbe, svoje emócie rozhodne neignorujte! Váš život sa skrátka radikálne zmenil a vy potrebujete malú pomoc, aby ste sa s touto zmenou vyrovnali. Prečítajte si, ako zostať pokojným a trpezlivým rodičom.

Každá, aj tá najlepšia mamička môže prežívať horšie chvíle. Majte však na pamäti, že svetlé stránky materstva mnohonásobne prevyšujú tie tmavé, na ktoré rovnako čoskoro zabudnete! Tak si svoju novú úlohu a jej príjemné stránky užívajte plnými dúškami.