Ako na akné

Alebo čo by ste o ňom mali vedieť. Akné je kožné ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým u dospievajúcich počas puberty. Bohužiaľ, stretávame sa i s akné v dospelosti. V našom článku sa navyše dozviete, aké sú typy akné, aké príčiny akné spôsobujú a aké možnosti liečby závažných foriem akné by ste mali zvážiť.

Odlišné formy akné

Forma akné sa môže výrazne líšiť a môže byť rôzne závažná. V ľahších prípadoch sa objavujú iba čierne bodky a vriedky, zatiaľ čo ťažké formy akné môžu viesť až ku vzniku fistúl a abscesov. Akné môžeme rozdeliť do nasledujúcich typov:

Acne vulgaris (bežné akné)

70 – 95% dospievajúcich trpí akné, ktoré sa objavuje počas puberty. Jeho príčina spočíva vo zvýšenej tvorbe mazu, ktorá je vyvolaná mužskými pohlavnými hormónmi – androgénmi. V kombinácii s poruchou keratinizácie (keď maz nemôže odtekať) dochádza k upchávaniu pórov. Vytvárajú sa čierne bodky, biele uhríky či hnisavé vriedky, ktoré môžu zanechávať jazvy. Vo väčšine prípadov acne vulgaris po puberte mizne.  Táto forma akné sa primárne rozdeľuje do troch odlišných typov:


  • Acne comedonicaje najmiernejšou formou a prejavuje sa ako nehnisavé čierne bodky. Stredne ťažké acne papulopustulosa sprevádzajú zapálené uhríky a v niektorých prípadoch papuly (infekcia preniká do hlbších vrstiev pleti).  
  • Acne conglobata je najzávažnejšou formou acne vulgaris – vedie k tvorbe hrčiek, abscesov a fistúl, ktoré môžu spôsobovať výraznejšie jazvy.                                                                                             

Acne inversa

Táto chronická forma akné sa prejavuje v niekoľkých fázach. Príznaky sú výraznejšie a objavujú sa vo väčšom rozsahu na častiach tela, ako sú podpazušie alebo slabiny. Pod pokožkou sa navyše vytvárajú drobné hrčky, ktoré sa môžu ďalej vyvinúť do abscesov alebo fistúl.

Mallorca Acne  (alebo acne aestivalis)

Niekoľko dní po intenzívnom slnení sa môžu na pokožke objaviť prvé reakcie a drobné vriedky spôsobené kombinovanými účinkami UV žiarenia a niektorými zložkami výrobkov slnečnej ochrany, ktoré obsahujú mastné látky. Dochádza k tvorbe voľných radikálov a následne k infekcii vlasových folikul. Proti vzniku mallorca acne odporúčame používať Sprej na opaľovanie NIVEA Sensitive OF 50+ pre citlivú pokožku, ktoré znižuje riziko slnečných kožných alergií.

Acne neonatorum (novorodenecké akné)

Tento typ akné sa vyskytuje u dojčiat vo veku 3 - 4 mesiacov a po niekoľkých mesiacoch obvykle mizne. I tak ale odporúčame návštevu lekára.

 

Akné u dospelých (neskoršia forma akné alebo "acne tarda")

Symptómy sú podobné ako u acne vulgaris; líši sa iba časové obdobie výskytu - akné u dospelých sa objavuje od 25. roku počnúc. I tu je tendencia k tvorbe pupienkov a čiernych bodiek.

Možné príčiny akné

• Hormonálne zmeny.
• Genetické faktory. 
• Faktory životného prostredia, ako je podnebie a UV žiarenie. 
• Stravovacie návyky alebo neznášanlivosť niektorých potravín.
• Stres.
• Konzumácia veľkého množstva cukru.


Akné - čo môžete robiť?

Akné môže mať najrôznejšie príčiny. Správna starostlivosť o problematickú pleť je preto veľmi dôležitá.

Menej je viac

Vyhýbajte sa nadmernému umývaniu, pretože pleť postihnutá akné je veľmi citlivá. Nadmerné umývanie alebo nešetrné trenie zápaly zhoršuje.

Ako môžete sami zlepšiť stav problematickej pleti

Tí, ktorí trpia akné, vedia, aká zdĺhavá jeho liečba môže byť. Dobrou správou je, že i vy sami môžete aktívne predísť tvorbe jaziev. V prípade akné je nevyhnutné sa podrobne poradiť o zásadách pravidelnej starostlivosti o pleť so svojím dermatológom.

Ak máte problematickú pleť a akné, je obzvlášť dôležité, aby ste používali vhodné výrobky starostlivosti o pleť, a zabránili tak vzniku ďalších pupienkov a čiernych bodiek. Používajte antibakteriálne kozmetické výrobky špeciálne prispôsobené vášmu typu pleti, ktoré pleť upokojujú a zmierňujú zápaly. Súčasťou správnej starostlivosti je i každodenné intenzívne čistenie pleti, ktoré pomáha v boji proti pupienkom a čiernym bodkám, spolu s jemným hydratačným krémom. Ďalej by ste mali častejšie používať šetrný peeling a pleťovú masku, ktorá upokojí zapálené ústia vlasových folikulov. 

Navyše venujte pozornosť nasledujúcim odporúčaniam:

  • Vyhýbajte sa nadmernému umývaniu, pretože pleť postihnutá akné je veľmi citlivá. Nadmerné umývanie alebo nešetrné trenie zápaly zhoršuje.
  • Chráňte sa pred slnkom! Vysoký ochranný slnečný faktor zaručuje, že škodlivé UV žiarenie nepreniká do pleti a nezhoršuje zápal. Používajte preto napríklad prípravky proti slnku NIVEA.


Buďte trpezliví a aktívni!

Liečba akné je často dlhý proces a samotné akné môže vyvolávať psychologický stres. S niečím môžete začať už dnes: so zmenou životného štýlu, ktorý je jednou z hlavných príčin tvorby akné.

Jedlo, ktoré pomáha

Pite veľa vody a nesladených čajov. Pomôžu zásobovať telo dôležitými minerálmi a vylúčiť toxické látky. Vyhýbajte sa sladeným limonádam. Pre redukciu hladiny cukru v krvi po výživnom jedle skúste vypiť pohár vody s 2 čajovými lyžičkami octu.

Jedlo, ktoré pomáha

Pre čistú a žiarivú pleť zaraďte pravidelne do svojho jedálnička špenát, mrkvu, papáju, medový melón alebo sladké zemiaky.

Jedlo, ktoré pomáha

Kakao obsahuje mnoho aktívnych látok ako sú antioxidanty, ktoré pomáhajú telu odbúravať voľné radikály. Horká čokoláda s vysokým podielom kakaa môže chrániť vašu pokožku pred nebezpečnými látkami. Maškrtenie výnimočne povolené :-)

Jedlo, ktoré pomáha

Vitamín C pomáha pleti v produkcii kolagénu. Výsledkom je svieži vzhľad pleti. Veľké množstvo vitamínu C nájdete v citrusoch, brokolici a fazuľových výhonkoch. Tieto potraviny majú zároveň nízky glykemický index.

Jedlo, ktoré pomáha

Nenasýtené mastné omega 3 a omega 6 kyseliny sú veľmi zdravé a pomáhajú udržať pokožku pevnú a pružnú. Veľké množstvo ich nájdete v lososovi, orieškoch a olivovom oleji.

Dbajte na správnu stravu

Okrem systematickej a správne skombinovanej starostlivosti o pleť a čistenie pleti má na akné rozhodujúci vplyv tiež strava. Neexistujú síce vedecké dôkazy, že strava s vysokým obsahom cukru má na pleť negatívny dosah, je však nesporné, že vitamíny a antioxidanty z ovocia a zeleniny sú pre problematickú pleť prospešné.

Početné štúdie odhalili, že strava s nízkou glykemickou záťažou môže viesť k zmierneniu akné. V oblasti výživy označuje "glykemická záťaž" množstvo sacharidov, ktoré môžu byť ľahko vstrebané do krvi. Ľudia, ktorí trpia akné, by mali dbať, aby táto záťaž bola v rámci ich každodennej stravy nízka. Nízkoglykemické potraviny, ako sú celozrnné výrobky, ovocie a zelenina, im môžu pomôcť obmedziť pupienky a čierne bodky.


REGISTRUJTE SA DO NIVEA KLUBU A BUĎTE PRI VŠETKOM DÔLEŽITOM AKO PRVÍ

Pre členov NIVEA klubu toho máme oveľa viac a chceme si ich rozmaznávať

Čo pre vás máme nachystané?

  • NIVEA vzorky, ktoré budeme zasielať priamo do vašej poštovej schránky.
  • Klubové súťaže o balíčky rozmaznávajúcej kozmetiky a darčeky NIVEA.
  • Testovanie najnovších produktov NIVEA.
  • Súťaže o balíčky plné vzoriek.
  • A oveľa viac...