Dve dievčatá používajúce produkty Nivea

Zistite, čo je kyselina glykolová a aké sú jej výhody pre pleť

Objavte všetko, čo potrebujete vedieť o kyseline glykolovej a jej prínosoch pre pleť. Čítajte ďalej a zistite, ako najlepšie zaradiť kyselinu glykolovú do svojej rutinnej starostlivosti o pleť.

Čo je kyselina glykolová?

Kyselina glykolová je alfa-hydroxykyselina (alebo AHA), ktorá je rozpustná vo vode a získava sa z rastlín a iných prírodných zdrojov, ako je ovocie, cukrová trstina a mlieko. AHA sa používajú vo všetkých typoch kozmetických výrobkov, ako sú čistiace prostriedky, toniká alebo exfoliačné prípravky. Jednou z výhod kyseliny glykolovej je, že má najmenšiu veľkosť molekúl zo všetkých ostatných AHA, čo znamená, že sa ľahko vstrebáva do pokožky. V čistej forme je kyselina glykolová bez zápachu a farby.

Čo robí kyselina glykolová?

Kyselina glykolová môže pomôcť pri mnohých problémoch s pleťou a je veľmi účinná vďaka svojej malej veľkosti molekúl. Je najsilnejšia zo všetkých AHA, preto sa musí používať opatrne, pretože pri nesprávnom použití môže pleť podráždiť.
Čo robí kyselina glykolová?

Na čo sa používa kyselina glykolová v starostlivosti o pleť?

Kyselina glykolová sa v starostlivosti o pleť najčastejšie používa ako exfoliant. Pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky, aby sa pozdvihli svetlejšie vrstvy pokožky pod nimi. Na rozdiel od iných exfoliačných prípravkov, ako sú napríklad peelingy na tvár, kyselina glykolová si vďaka svojej schopnosti preniknúť do pleti nevyžaduje drsné drhnutie.

Jedná sa tiež o zvlhčujúcu látku, čo znamená, že priťahuje a viaže vodu na kožné bunky. To môže pomôcť proti starnutiu a vráskam, pretože vypĺňa pleť. Kyselina glykolová tiež dokáže zvýšiť produkciu kolagénu a kyseliny hyalurónovej v pokožke.

Čo robí kyselina glykolová?

Je kyselina glykolová vhodná pre všetky typy pleti?

Kyselina glykolová je najúčinnejšia pri aplikovaní na normálnu, zmiešanú a mastnú pleť, ak však svoju pleť považujete za citlivejšiu alebo suchú, odporúča sa pri používaní tohto výrobku zvýšená opatrnosť.

Je tiež dôležité poznamenať, že vzhľadom na to, že kyselina glykolová účinne odlupuje vrchné vrstvy starej pokožky, je dôležité si uvedomiť, že vaša pleť je tak zraniteľnejšia voči vonkajším vplyvom, ako je napríklad počasie. Pri silných UV lúčoch, je dôležitá opatrnosť s mladými vrstvami pokožky na slnku, podobne ako pri akýchkoľvek nepriaznivých poveternostných podmienkach.

Čo robí kyselina glykolová?

Výhody kyseliny glykolovej

Vďaka už spomínaným vlastnostiam predstavuje pri účinnom používaní kyselina glykolová pre pleť mnoho výhod:

1. Akné

Vďaka exfoliačnému účinku pôsobí kyselina glykolová na akné a znižuje jeho výskyt. Odlupovanie pokožky vedie k menšiemu hromadeniu nečistôt, pretože sa vďaka procesu odlupovania čistia póry, čo vedie k menšiemu množstvu výronov. Kyselina glykolová môže tiež pomôcť pleti so sklonom k akné tým, že vytvára kožnú bariéru, ktorá zadržiava vlhkosť, a nevysušuje pleť, čo je veľmi bežné pri prípravkoch proti akné.

2. Hyperpigmentácia a poškodenie slnkom

Takisto účinným riešením je kyselina glykolová na hyperpigmentáciu, spálenie od slnka a melasmu, ktoré sú spôsobené škodlivým pôsobením UV žiarenia. Kyselina glykolová má vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú pri hojení poškodení spôsobených UV žiarením a zosvetľujú tmavé škvrny. Je to vďaka jej exfoliačným vlastnostiam, pri ktorých odlepuje staré poškodené kožné bunky a odhaľuje pod nimi mladistvú pleť.

3. Znižuje výskyt vrások

Tieto pôsobivé exfoliačné vlastnosti pomáhajú znižovať výskyt jemných liniek a vrások. Je však dôležité poznamenať, že sa tým vrások celkom nezbavíte. Kyselina glykolová tiež zvyšuje produkciu kolagénu, ktorý pomáha pri znižovaní výskytu jemných liniek a vrások.

4. Zarastajúce chĺpky

Keďže zarastajúce chĺpky vznikajú tým, že chĺpky nie sú schopné preniknúť na povrch pokožky, peeling pokožky pomáha chĺpkom vyjsť na povrch, pretože odstraňuje túto povrchovú vrstvu odumretej kože. Tomu môže ďalej pomôcť prepláchnutie pleti od nečistôt a oleja.


Kyselina glykolová a retinol

Keďže kyselina glykolová aj retinol sa považujú za dve najdôležitejšie zložky, pokiaľ ide o spomalenie prejavov starnutia, bežne sa kladie otázka, či môžete používať kyselinu glykolovú s retinolom. Stručne povedané, áno, môžete, nie však súčasne – ide o pomerne extrémne riešenie starostlivosti o pleť, ktoré môže viesť k podráždeniu pleti. Mali by ste začať používať kyselinu glykolovú raz týždenne.

V rámci NIVEA starostlivosti o pleť je dôležité opäť upozorniť, že kyselina glykolová na pleť by sa nemala používať súčasne s inými riešeniami, ako je retinol alebo vitamín A. Ak plánujete používať oboje, robte tak striedavo a tiež sa pred tým poraďte so svojím dermatológom.

Žena kontroluje jej kožu

Ako používať kyselinu glykolovú a pridať ju do svojej rutinnej starostlivosti o pleť:

Mali by ste začať s výrobkom s obsahom kyseliny glykolovej s koncentráciou 10 % alebo menej. Čokoľvek s vyššou koncentráciou môže spôsobiť vážne podráždenie vašej pleti a čokoľvek nad 20 % sa doma vôbec neodporúča používať.

Ako používať kyselinu glykolovú?

Pred použitím kyseliny glykolovej sa musíte uistiť, že vaša pokožka nemá žiadne otvorené rany alebo zápaly. Začnite umývaním tváre jemným čistiacim prípravkom alebo tonikom, aby ste odstránili akúkoľvek mastnotu alebo oleje, a naneste roztok kyseliny glykolovej na vatový tampón. Roztok jemne naneste na tvár a vyhnite sa citlivým miestam, ako sú oči, nosné dierky alebo pery. Ak zistíte, že kyselina glykolová zle reaguje s vašou pleťou alebo sa rozliala do niektorej zo spomínaných citlivých oblastí, mali by ste na postihnuté miesto aplikovať bežný soľný roztok. Očakávaná reakcia je, že po 3 až 5 minútach začne aplikované miesto červenať. Ošetrené miesto by ste mali opláchnuť vodou alebo neutralizačným roztokom na handričke.

Kedy používať kyselinu glykolovú

Ak je to možné, aplikujte kyselinu glykolovú pred spaním, pretože kyselina glykolová zvyšuje citlivosť pokožky na slnečné žiarenie. Nočná aplikácia vám poskytne čas na to, aby sa vaša pleť cez noc zahojila. Ak to nie je možné, mali by ste sa preventívne natrieť hydratačným krémom s ochranným faktorom SPF, ak sa chystáte byť vonku bez ohľadu na počasie.

Ako často používať kyselinu glykolovú

NIVEA má v ponuke produkt Derma Skin Clear Chemical Exfoliator, ktorý využíva výhody kyseliny glykolovej, kyseliny salicylovej a niacínamidu.

Keďže sa NIVEA stará o vašu pleť, je dôležité opäť upozorniť, že kyselina glykolová na pleť by sa nemala používať súčasne s inými roztokmi, ako je retinol alebo vitamín A. Ak plánujete používať oboje, robte tak striedavo a tiež sa pred tým poraďte so svojím dermatológom.