Žena s tvárou v dlaniach

Pigmentové škvrny na tvári

Všetko, čo potrebujete vedieť o pigmentových škvrnách

ČO JE PIGMENTÁCIA

Pigmentové škvrny na tvári môžu byť frustrujúce. Prečítajte si o tom, čo vlastne samotná pigmentácia je a akými spôsobmi sa jej najlepšie zbavíte. Pozrieme sa tiež na niektoré z najbežnejších príčin jej vzniku a odporučíme vám vhodné krémy, kozmetiku a riešenia, aké vám môže ponúknuť len NIVEA.
usmievavá žena

Žena s kučeravými vlasmi, usmieva sa

ČO SÚ PIGMENTOVÉ ŠKVRNY?

Melanín je prirodzený pigment, ktorý dodáva pokožke jej typickú farbu. Keď však začne dochádzať k jeho nadmernému hromadeniu, začnú sa v postihnutých oblastiach vytvárať tmavšie škvrny, čo vedie k nerovnomernému sfarbeniu pokožky, inak známej ako hyperpigmentácia. 

Pigmentové škvrny (nazývané tiež slnečné alebo starecké) sa na pokožke často objavujú v oblastiach pravidelne vystavovaných slnku – na tvári, rukách a pažiach. Môžu sa však prejaviť aj v podobe menších fľakov, pokrývať väčšie plochy či dokonca celé telo. Postihujú rovnako mužov i ženy všetkých vekových kategórií a typov pleti.

ČO SPÔSOBUJE RÔZNE TYPY PIGMENTÁCIE POKOŽKY?

Čo je vlastne pigmentácia a prečo na nej záleží? V skutočnosti spôsob, akým sa na tele objavujú pigmentové škvrny má veľa spoločného s pôvodom ich vzniku, typom a farbou pokožky a ďalšími faktormi vrátane genetiky. Predtým, než pristúpime k metódam, ako ich úspešne odstraňovať, uvedieme najskôr niekoľko príkladov rôznych typov pigmentových škvŕn:
obrázok kolotoča 1

VEK

Melanocyty sú bunky v našom tele, ktoré produkujú melanín. Po 30. roku života, kedy sa začne prejavovať starnutie pleti, sa počet melanocytov v koži každé desaťročie zníži o 8 až 20 %. A vôbec nezáleží na tom, či ste sa vystavovali slnku, alebo nie. Avšak bunky, ktoré sa zachovajú, sa často zväčšia a udržujú v sebe viac melatonínu. To môže spôsobiť slnečné alebo starecké škvrny.

Denný hydratačný krém Cellular Luminous 630 proti tmavým škvrnám Spf50

VYSTAVOVANIE SA SLNKU

Prvoradou príčinou vzniku pigmentových škvŕn je slnečné žiarenie. Naše telo spustí ako ochranu pred škodlivými UV lúčmi tvorbu prirodzeného hnedého pigmentu – melanínu. Takto získava naša pokožka opálenie. Pehy sú tiež jednou z foriem pigmentácie spôsobených slnkom. Ak sme však vystavovaní slnečným lúčom vo väčšej miere, môže v niektorých prípadoch dôjsť aj k nerovnomernému odbúravaniu melanínu, t. j. ten sa začne hromadiť a na koži sa objavia tmavé lokality. V tomto prípade môže dôjsť k nepravidelnému zafarbeniu nielen na tvári, ale aj na dekolte alebo sa začnú tvoriť pigmentové škvrny na rukách.

Pravidelné vystavovanie sa UV žiareniu tiež urýchľuje starnutie pokožky, pretože sa týmto spôsobom narúšajú komplexné bunkové štruktúry, čo má za následok stratu jej pevnosti a pružnosti.

Pokožka na tvári je oveľa tenšia a jemnejšia – bunky sú tak prirodzene náchylnejšie k poškodeniu. Keď sa v takomto porušenom stave vystavia slnku, často uvoľňujú viac melanínu. To vedie po opaľovaní k tvorbe malých kruhovitých tvarov na pokožke. Pamätajte, že vaša tvár je vystavená slnku každý deň – nielen v lete a na pláži. Aj keď sa práve neopaľujete, skúste použiť krém na tvár s SPF – ako napríklad NIVEA Denný krém proti pigmentovým škvrnám Cellular Luminous630 – aby ste sa chránili pred škodlivými účinkami UV žiarenia a vytváraním nerovnomerného zafarbenia.

Nezabúdajte ani na starostlivosť o pokožku na tele, ktorá môže reagovať podobným spôsobom. Na slnku sa vždy uistite, že používate opaľovacie mlieko vhodné pre váš typ pleti.

Kolotoč obrázkov 3

HORMÓNY

Počas tehotenstva môžu zmeny hormónov spôsobiť pigmentové škvrny na tvári. Melasma – tiež známa ako chloazma – je väčšia oblasť stmavnutej kože, ktorá sa objavuje najmä okolo úst a na čele. Môže sa tvoriť aj na bruchu. Hormonálne zmeny spúšťajú melazmu a je obzvlášť častá u tehotných žien – postihuje až polovicu z nich. Vo väčšine prípadov hyperpigmentácia po tehotenstve spontánne zmizne v dôsledku obnovenej hormonálnej rovnováhy. Ako prevenciu môžete používať krémy s UV filtrami, ktoré by ste mali aplikovať vždy, keď sa chystáte vyraziť von. Odporúčame tiež náš rad NIVEA Cellular Luminous 630®, ktorý môžete bezpečne používať aj počas tehotenstva. 

Tento druh pigmentácie sa môže vyskytnúť aj počas menopauzy a môže postihnúť ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu a substitučnú liečbu. Ďalšou príčinou zmeny farby na pokožke tváre môže byť nesprávna funkcia vaječníkov, nadobličiek alebo štítnej žľazy. V tomto prípade sa však zvyčajne neprejavuje vo forme malých bodiek, ale je indikovaná zmenou celkového tónu pleti.

Žena s krémom na tvári

ZÁPALOVÉ PROCESY

Pozápalová hyperpigmentácia sa týka tmavých alebo červených škvŕn alebo škvŕn, ktoré zostali po poškodení alebo podráždení pokožky. To môže nastať v dôsledku zápalového ochorenia kože, ako je dermatitída alebo psoriáza, ako aj po akné alebo popáleninách. Hyperpigmentácia tohto druhu je tiež bežná u ľudí trpiacich ekzémom. Vyhnite sa škriabaniu či vytláčaniu výražok, môžete si tak totiž privodiť zápal a vznik pigmentových škvŕn. Ak máte podozrenie, že trpíte niektorým z vymenovaných prejavov, odporúčame vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Nivea krém na tvár proti akné

JAZVY PO AKNÉ

Pigmentové škvrny na tvári sa môžu objaviť aj po akné – najmä, ak boli postihnuté lokality mechanicky vytlačené alebo iným spôsobom podráždené. Ak ste použili obzvlášť silné metódy na boj proti vyrážkam, tie mohli ovplyvniť biológiu vašej pokožky, nerovnomerne rozkladať melanín a vytvárať na miestach svetlejšie škvrny.

Ak sú jazvy po akné príliš hlboké, odstránenie sfarbenia nemusí byť úspešné. Krémy proti pigmentácii pokožky, masti na mikrodermabráziu, kyselina trichlóroctová a laserová terapia však časom môžu zlepšiť ich vzhľad. Viac o tejto téme nájdete tu.

Image Carousel 6

CHOROBY A UŽÍVANIE LIEKOV

Lieky – vrátane niektorých antibiotík – môžu viesť k pigmentácii kože. Častokrát k tomu dochádza v dôsledku reakcie so samotným melanínom. Ak máte podozrenie, že by sa tento problém mohol naskytnúť aj vo vašom prípade, odporúčame navštíviť vášho ošetrujúceho lekára.


AKO ODSTRÁNIŤ PIGMENTOVÉ ŠKVRNY POMOCOU PRODUKTOV NIVEA

SPOZNAJTE NIVEA CELLULAR LUMINOUS 630®

 

Inovatívna zložka LUMINOUS630® vyrovnáva produkciu melanínu v pokožke. Pravidelné používanie produktov z tohto radu vám pomôže zosvetliť pigmentové škvrny a zjednotiť farbu pleti. Objavte ten najlepší krém na pigmentové škvrny na tvári.
• NIVEA Nočný krém Cellular Luminous630 proti pigmentovým škvrnám pre tónovanie pleti 
• NIVEA Denný krém proti pigmentovým škvrnám Cellular Luminous630 s OF 50 
• NIVEA Sérum proti pigmentovým škvrnám Cellular Luminous630
• NIVEA Očný krém proti tmavým kruhom Cellular Luminous630

Celý rad Luminous bol navrhnutý aj pre citlivú pokožku a môže sa používať na všetky typy pleti.

Špeciálne navrhnuté sérum je skvelou voľbou pri ošetrení pigmentácie pleti a dokonca je dokázané, že redukuje zafarbenie pokožky až o polovicu už za dva mesiace.

 

PIGMENTÁCIA NA TVÁRI SPȎSOBENÁ UV ŽIARENÍM

Pokožka na tvári a krku je mimoriadne jemná. Navyše je to zvyčajne najexponovanejšia časť vášho tela. To je dôvod, prečo väčšina pigmentácie na koži v týchto oblastiach môže byť v skutočnosti pripísaná UV žiareniu.
Dievčatá na pláži

ČO ROBIŤ, ABY STE PREDIŠLI VZNIKU PIGMENTOVÝCH ŠKVŔN?

Ako sa hovorí, prevencia je lepšia ako liečba. Preto je také dôležité vhodne chrániť pokožku pred slnečným žiarením a používať produkty určené na blokovanie škodlivých lúčov.

Vybrať ideálny opaľovací krém pre váš typ pleti je síce prvoradé, výsledky však závisia aj od techniky jeho nanášania. Kliknite sem a prečítajte si tipy, ako správne opaľovací krém aplikovať

Krém by ste mali nanášať najneskôr 30 minút pred tým, než vyrazíte von – a pre dosiahnutie najlepších výsledkov opakovať namazanie každé 2 hodiny.

Aj keď nie je možné zabrániť všetkým formám pigmentácie kože, obmedzenie nadmerného slnenia a ochrana pred škodlivými UV lúčmi je najefektívnejším spôsobom, ako znížiť pravdepodobnosť jej vzniku. 

Skúste používať opaľovací krém každý deň – nielen na pláži alebo pri bazéne – je to skutočne nevyhnutnosť pri prevencii pigmentových škvŕn a hyperpigmentácie. Vyberte si krém so širokospektrálnymi účinkami, čo znamená, že bude chrániť pred UVA a UVB lúčmi. Zvyknite si natierať sa pravidelne a vytvorte si zdravé návyky v starostlivosti o pokožku.

ČO POMÁHA V BOJI PROTI PIGMENTOVÝM ŠKVRNÁM?

SKÚSTE NAŠE TIPY, KTORÉ HRAVO ZVLÁDNETE I DOMA

Ste pripravení zistiť, ako sa zbaviť pigmentácie? Hľadáte účinné spôsoby na zjednotenie farby pleti? Prinášame vám niekoľko domácich receptov, ktoré môžete vyskúšať.
Dievča s domácou kozmetickou maskou

UROBTE SI KOZMETICKÚ MASKU

Bojujete s nerovnomernou farebnosťou vaše pleti? Vyskúšajte domáce masky! Sú veľmi jednoduché na prípravu a – čo je najdôležitejšie – efektívne.

Niektoré prírodné zložky pomáhajú redukovať zafarbenie pokožky, liečia akné a môžu mať dokonca protizápalové a antibakteriálne vlastnosti (čo pomáha znižovať pozápalové sfarbenie). Na prípravu takejto masky budete potrebovať kurkumu, citrónovú šťavu, med, jogurt a olivový olej. Zmiešajte ingrediencie, naneste na tvár, nechajte pôsobiť po dobu 20 minút a potom dôkladne opláchnite teplou vodou.

Maska vytvorená z medu a vaječných žĺtkov môže byť rovnako účinným ošetrením. Med exfoliuje epidermis, rozjasňuje pokožku a stimuluje jej regeneračné procesy. A vaječné žĺtky sú vynikajúcim zdrojom živín – dokonca aj pri lokálnej aplikácii na pokožku. Na prípravu tejto masky skombinujte med a vaječné žĺtky, naneste na pokožku a po 15 minútach dôkladne opláchnite.

Citrón a cukor

CITRÓN NA PIGMENTOVÉ ŠKVRNY NA TVÁRI

Prinášame vám ďalšie tipy na domácky vyrobené kozmetické procedúry. Keď sa povie „pigmentácia“, citrón by sa mal objaviť hneď na prvom mieste vo vašom zozname! Popravde, je natoľko všestranný, že sme mu venovali jednu samostatnú sekciu. 

Zmiešajte citrónovú šťavu a lyžicu roztlačenej papáje. Naneste na čistú a suchú tvár a nechajte pôsobiť 30 minút. Dôkladne opláchnite a pre dosiahnutie najlepších výsledkov používajte túto zmes 3× týždenne.

Ďalším spôsobom, ako bojovať s nechcenými pigmentovými škvrnami, je pleťová maska zo sódy bikarbóny a citrónu. Na zvýšenie účinku môžete pridať trochu peroxidu vodíka (ale buďte, prosíme, zvlášť pozorní!). Ingrediencie dobre zmiešajte a naneste na tvár. Nechajte pôsobiť asi 10 minút a potom dôkladne opláchnite studenou vodou.

Dobrá rada: po použití sódy bikarbóny môže pokožka trochu sčervenieť. Ak k tomu dôjde, pred odchodom z domu si naneste ochranný opaľovací krém. Uistite sa, že nepoužívate sódu bikarbónu viac ako raz týždenne.

Ďalším spôsobom, ako použiť citrónovú šťavu na pigmentové škvrny na tvári, je jednoducho si ju vtierať do pokožky. Asi po 10 minútach sa umyte teplou vodou. Citrónovú šťavu môžete tiež pridať do inej pleťovej masky, ktorú používate, alebo si z nej pripraviť toner. Recept je viac než jednoduchý: zmiešajte šťavu z citróna s prevarenou vodou v pomere 1 : 1 a máte hotovo!

Nivea Facial Fresh Hydro Gel

UHORKA

Tento bod je snáď najjednoduchší zo všetkých! Určite ste už mnohokrát zahliadli, ako si ľudia na oči dávajú krúžky odkrojenej uhorky – majú na to veľmi dobrý dôvod! Uhorka totiž pomáha nielen s odpuchnutím vačkov pod očami, ale i so zmiernením pigmentácie. Stačí ju nakrájať a priložiť na 15 minút na vyčistenú pleť. Jej účinky umocníte pokvapkaním koliesok trochou citrónovej šťavy. Táto zelenina má tiež hydratačný a osviežujúci účinok, navyše dokáže upokojiť podráždenie a redukuje začervenanie.

Dievča s ružovou maskou na tvári

JOGURT

Jogurt skvele pomáha pri nerovnomernom sfarbení pokožky. Jednoducho ho naneste na pleť a po 20 minútach opláchnite teplou vodou. Zaujímavé je, že má tiež exfoliačné vlastnosti, a čo viac – hydratuje, sťahuje póry a dezinfikuje rany.

Na zosvetlenie pigmentácie môžete rovnako vyskúšať medovo-mandľovú pastu. Zmiešajte med a mleté mandle v pomere 2 : 1, naneste na 10 minút a dôkladne opláchnite. Vaša pleť bude nádherne žiariť!


PROFESIONÁLNE OŠETRENIE NEROVNOMERNÉHO SFARBENIA PLETI

Nepríjemnej pigmentácii pokožky sa môžete zbaviť aj v kozmetických salónoch, kde vám dokážu odborne poradiť a profesionálne ošetriť vašu pokožku inovatívnymi procedúrami. Pozrite sa s nami na niekoľko najobľúbenejších z nich – ako vám môžu pomôcť a pre koho sú vhodné? 
Dve dievčatá s maskami krásy na tvárach

MIKRODERMABRÁZIA
Mikrodermabrázia je procedúra ošetrenia pigmentácie kože, ktorá zahŕňa odstránenie mechanickej vrstvy epidermis. Na tento účel sa používajú špeciálne diamantové alebo korundové kryštály.

CHEMICKÝ PEELING
Veľmi obľúbené sú aj rôzne druhy liečebných chemických peelingov a kúr na báze vitamínu C a ovocných kyselín.

LASEROVÁ TERAPIA
Najúčinnejšia liečba, ktorá je tiež mimoriadne všestranná a možno ju použiť na všetky typy kožnej pigmentácie. Aby však bolo toto ošetrenie skutočne efektívne, budete potrebovať niekoľko sedení. Sfarbenie je obvykle menej viditeľné už po troch až piatich návštevách kozmetického salónu. 

 

AKÁ Z NICH JE VHODNÁ NA OŠETRENIE PLETI S PIGMENTOVÝMI ŠKVRNAMI? 
Je nesmierne dôležité, aby ste svoj kožný problém individuálne a do hĺbky prebrali so špecialistami v salóne, ktorí vám na základe získaných informácií vyberú ten najvhodnejší spôsob ošetrenia.


MEJKAP PRE OKAMŽITÝ EFEKT

Aj keď nejde priamo o jednu z metód ošetrovania pigmentácie, dobrý korektor, zladený s tónom vašej pleti je jedným z najefektívnejších spôsobov vyrovnávania nezrovnalostí. Pre plnohodnotné krytie však radšej odporúčame voliť korektory špecifických odtieňov.

 

Prípravky so zeleným tónovaním účinne schovajú jazvy po akné a môžu ho používať aj ženy, ktoré bojujú so začervenaním pokožky.

 

Ak majú vaše pigmentové škvrny na tvári odtieň viac do tmavohnedej farby, hľadajte korektor s fialovým tónovaním a pri fialovom sfarbení, podobnom modrinám, vám na zakrytie skvelo poslúži korektor so žltým podtónom.
Potom už len stačí naniesť kvalitný mejkap so silným krytím a krásne tak zahladíte v podstate akýkoľvek typ pigmentácie na vašej pleti.

 

Žena sa smeje