Cestovanie a lietanie v tehotenstve


NAPLÁNUJTE SI DOVOLENKU, KTORÚ BEZ PROBLÉMOV ZVLÁDNETE!

Druhý trimester naštartoval čas, keď sa cítite lepšie než kedykoľvek predtým. Chystáte sa v tehotenstve cestovať? Teraz je tá správna chvíľa.

Kam a kedy sa v tehotenstve vypraviť?

Ak dodržíte pár bezpečnostných preventívnych opatrení, je druhý trimester ideálnou dobou na dovolenku a odpočinok, ktorý si zaslúžite. Pretože keď je šťastná mamička, bude šťastné i bábätko.

Väčšie cestovanie radšej úplne vynechajte v prvých týždňoch tehotenstva. Lekári neodporúčajú cestovať v prvom trimestri kvôli zvýšenému riziku nechceného prerušenia tehotenstva. V druhom trimestri už pokojne môžete vyraziť.

Radšej ale necestujte do horúcich a vlhkých tropických oblastí. Váš krvný obeh totiž v tomto období pracuje na plné obrátky a horúčava by vám nerobila dobre. Ideálnym miestom na vašu dovolenku je destinácia, kde teploty nepresahujú 28 °C.

Ak sa rozhodnete vyraziť do hôr, nezdržujte sa vo výškach nad 1 800 metrov nad morom. Vinou nízkeho atmosférického tlaku by ste mohli pocítiť nedostatok kyslíka. A vaše bábätko tiež.

na pláži
lietanie v tehotenstve

Opatrnosť predovšetkým

počas dovolenky by ste sa mali šetriť

Pre bezpečné cestovanie počas tehotenstva dodržujte tieto zásady:

 • Pohyb a čerstvý vzduch v horách vám obom prospeje, namáhavé výstupy však nechajte až na ďalší rok.
 • Choďte svojím tempom a nestresujte sa tým, že ostatní zvládajú ísť rýchlejšie. Vaše dieťatko spozná, keď sa cítite dobre a bude si užívať s vami.
 • Nezabudnite, že počas dovolenky by ste sa mali väčšinu času šetriť. Odložte akékoľvek napínavé dobrodružstvá, dlhé pochody alebo potápanie.Čo takto kúpele alebo wellness program?
 • Veľmi dôležité je dodržovať na cestách pitný režim. Pite veľa vody a choďte pravidelne na toaletu. Ak budete tieto prestávky odkladať, môžete si spôsobiť zápal močových ciest.

Lietanie v tehotenstve: ako to vlastne je?

Dobrá správa je, že až do 28. týždňa tehotenstva môžete lietať bez obáv. Ešte medzi 28. a 36. týždňom tehotenstva vás letecké spoločnosti prepravia, ale pravdepodobne budú vyžadovať lekárske osvedčenie o tom, že môžete cestu absolvovať bez väčších problémov. Ak čakáte druhé či ďalšie dieťa, počítajte s posunom tejto časovej hranice skôr k 28. týždňu.

Podľa odborníkov je najbezpečnejšie lietanie počas druhého trimestra. V prvom trimestri by totiž prípadné výkyvy tlakov mohli spôsobiť vyššie riziko potratu, v treťom trimestri by zase mohlo dôjsť k skoršiemu odtoku plodovej vody. K ďalším rizikám okrem zmien tlaku patrí u tehotných žien tiež dlhšie sedenie a náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín.

bezpečie
na cestách
Náš tip: Cestovanie vám spríjemní obľúbená kozmetika v cestovnom balení.
necestujte sama
Necestujte sama. Podpora blízkeho človeka je dôležitá, i keď sa nič nedeje.

Chcete si svoj let užiť, mať dostatok komfortu a nemusieť sa ničoho báť?
Potom stavte na tieto rady:

 • Dbajte na pitný režim
 • Vyberte si miesto pri uličke a aspoň každú polhodinku sa prejdite, i pri sedení občas pohybujte nohami, aby ste podporili bežný režim krvného obehu.
 • Necestujte sama. Podpora blízkeho človeka je dôležitá, i keď sa nič nedeje.
 • Vyberte si miesto blízko toalety.
 • Majte so sebou lekársku správu a kontakt na svojho gynekológa.
 • Na letisku využite možnosť prednostného odbavenia, niekedy sa dokonca môžete posadiť do salónika a nechať personál, aby vybavil všetky náležitosti.
 • Na letisku takisto buďte pokojná. Keby sa čokoľvek dialo, pomôže vám tunajšia lekárska služba.

 

Ak vaše tehotenstvo prebieha bez komplikácií, nemusíte sa cestovania báť. V druhom trimestri bude váš žalúdok zasa o niečo silnejší a ani vaša váha vás ešte tak neobmedzí.  Tak na čo ešte čakáte? Urobte si pauzu a užite si svoju poslednú dovolenku bez bábätka!


productstage_bg