Mená pre bábätká: viete, ako spoznáte, že ste vybrali dobre?


PRI VÝBERE MENA PRE SVOJE BÁBÄTKO SA MÔŽETE PEKNE ZAPOTIŤ

V zahraničí a medzi celebritami sa stretávame s trendom pomenovávať deti veľmi netradične – po mieste počatia, po farbách, pocitoch, ovocí… Nechcete nasledovať tento trend a priviesť na svet ďalšieho “Anakina” alebo “Apple”? Zistite, ako spoznať, či ste vybrali meno pre bábätko dobre.

Netradičné meno pre bábätko? Jedine z registra

Ak vyberáte z netradičných mien, skontrolujte si, že také meno naozaj môžete použiť. V našich končinách je totiž možné dať dieťaťu len také krstné meno, alebo i niekoľko mien, ktoré sú tu registrované. I tak ale máte na výber z obrovského množstva slovenských i veľmi cudzokrajných mien.

AKO VYBRAŤ MENO PRE BÁBÄTKO

Je samozrejmé, že na prvom mieste pri výbere budete pozerať na to, ako sa vám meno páči. Ale majte na pamäti aj tri zásady, vďaka ktorým bude meno a priezvisko dieťaťa tvoriť ideálne duo.

 1. Meno a priezvisko by sa nemali rýmovať alebo byť podobné: Roman Náramný.
 2. Prvá hláska priezviska by sa nemala zhodovať s poslednou hláskou krstného mena: Adela Láskavá.
 3. Vyhnite sa kombinácii dlhého mena s dlhým priezviskom: Maximilián Červenokostelecký.
kalendár

Aké netradičné mená ľudia dávajú?

Zvláštne a neobvyklé mená, s ktorými sa v poslednom roku roztrhlo vrece. Viete, ktoré to sú? Medzi dievčenskými menami v rebríčku najviac postúpili Mia, Charlotte, Amy alebo Anny. Medzi chlapčenskými menami sa objavili Radwan, Ayden, Sven, Wayne alebo Thor. Ktoré mená sú ale tie najpoužívanejšie?

Už viete, kedy budete meno svojho bábätka vypĺňať v pôrodnici? Že nie? Naučte sa, ako si vypočítať termín pôrodu!

CHLAPČENSKÉ MENÁ PRE BÁBÄTKÁ: JEDNOZNAČNE VEDIE JÁN

Medzi chlapčenskými menami sa do prvej pätice okrem Jána dostal tiež Jakub, Tomáš, Matej a Lukáš. Dávate prednosť originalite? Skúste zvoliť v poslednej dobe zabúdanú taktiku. Pomenujte svoje bábätko po niekom vám veľmi blízkom. Meno nebude tak opozerané a vy budete mať pre dieťatko inšpiratívny príbeh o človeku, po ktorom ste ho pomenovali.

DIEVČENSKÉ MENÁ PRE BÁBÄTKO: AKO VYBRAŤ TO NEOPOZERANÉ?

Eliška, Tereza, Mia. Trojka mien, ktorými sa chváli najviac slovenských novorodených dievčatiek.  Ak nechcete, aby vaša dcérka mala za pár rokov ďalšie 3 spolužiačky s rovnakým menom, vyhnite sa tiež menu Laura, Amália alebo Ema. Hľadáte poriadnu dávku inšpirácie?

AKÉ BOLI NAJOBĽÚBENEJŠIE MENÁ V ROKU 2020?

Chlapčenské mená

 1. Ján
 2. Jakub
 3. Tomáš
 4. Matej
 5. Lukáš

Dievčenské mená

 1. Tereza
 2. Eliška
 3. Mia
 4. Laura
 5. Amália
Chlapček lebo dievče?
Mená
Skúste pátrať v knihách alebo na internete, kde nájdete mená a ich význam vrátane pôvodu. Na internete nájdete aj štatistiky za posledné roky.

Posledná fáza výberu. Skúste bábätku napísať list!

Napísajte list

Ak už máte medzi menami niekoľko favoritov a stále sa nemôžete rozhodnúť, spíšte ich na papier a pridajte k nim priezvisko. Môžete si tiež celé meno i s adresou napísať na pohľadnicu či prázdnu obálku. Meno tak dostane reálne rozmery a vy budete môcť posúdiť, či sa hodí na každodenné použitie.

Alebo skúste bábätku napísať rovno celý list. Oslovujte ho, rozprávajte mu, ako sa naň tešíte a čo cítite. Ak je vami vybrané meno to pravé, pôjde vám to od ruky! List si potom schovajte a dieťatku ho prečítajte, keď bude staršie.

Ste zvedaví, či čakáte dievča alebo chlapca? Pozrite sa, ako predpovedali pohlavie naše babičky!


výrobky