Mená pre bábätká: viete, ako spoznáte, že ste vybrali dobre?


PRI VÝBERE MENA PRE SVOJE BÁBÄTKO SA MÔŽETE PEKNE ZAPOTIŤ

V zahraničí a medzi celebritami sa stretávame s trendom pomenovávať deti veľmi netradične – po mieste počatia, po farbách, pocitoch, ovocí… Nechcete nasledovať tento trend a priviesť na svet ďalšieho “Anakina” alebo “Apple”? Zistite, ako spoznať, či ste vybrali meno pre bábätko dobre.

Netradičné meno pre bábätko? Jedine z registra

Ak vyberáte z netradičných mien, skontrolujte si, že také meno naozaj môžete použiť. V našich končinách je totiž možné dať dieťaťu len také krstné meno, alebo i niekoľko mien, ktoré sú tu registrované. I tak ale máte na výber z obrovského množstva slovenských i veľmi cudzokrajných mien.

Aké netradičné mená ľudia dávajú?

Zvláštne a neobvyklé mená, s ktorými sa v poslednom roku roztrhlo vrece. Viete, ktoré to sú? Medzi dievčenskými menami v rebríčku najviac postúpili Mia, Charlotte, Amy alebo Anny. Medzi chlapčenskými menami sa objavili Radwan, Ayden, Sven, Wayne alebo Thor. Ktoré mená sú ale tie najpoužívanejšie?

Už viete, kedy budete meno svojho bábätka vypĺňať v pôrodnici? Že nie? Naučte sa, ako si vypočítať termín pôrodu!

 

Chlapčenské meno pre bábätko: Jednoznačne vedie Jakub

Medzi chlapčenské mená sa do prvej pätice okrem Jakuba dostali tiež Adam, Samuel, Michal a Tomáš. Dávate prednosť originalite? Skúste zvoliť v poslednom období zabudnutú taktiku. Pomenujte svoje bábätko po niekom vám veľmi blízkom. Meno nebude také okukané a vy budete mať pre dieťatko inšpiratívny príbeh o človeku, po ktorom ste ho pomenovali.


Dievčenské meno pre bábätko: Ako vybrať to neopozerané?

Sofia, Nina, Natália. Trojica mien, ktorými sa chváli najviac slovenských novorodených dievčatiek. Ak nechcete, aby vaša dcérka mala o pár rokov ďalšie 3 spolužiačky s rovnakým menom, vyhnite sa aj menu Viktória, Ema alebo Nela. Hľadáte poriadnu dávku inšpirácie?

Skúste zapátrať v knihách alebo na internete, kde nájdete najrôznejšie mená vrátane ich významu a pôvodu. Na internete nájdete aj štatistiky za posledné roky.

Pozrite sa na prvú desiatku najobľúbenejších dievčenských a chlapčenských mien v roku 2017!

Chlapčenské mená Dievčenské mená
1. Jakub 1. Sofia
2. Adam 2. Nina
3. Samuel 3. Natália
4. Michal 4. Viktória
5. Tomáš 5. Ema
6. Martin 6. Nela
7. Filip 7. Elišk
8. Oliver 8. Kristína
9. Matej 9. Laura
10. Matúš 10. Tamara
                                           


Posledná fáza výberu. Skúste bábätku napísať list!

Ak už máte medzi menami niekoľko favoritov a stále sa nemôžete rozhodnúť, spíšte ich na papier a pridajte k nim priezvisko. Môžete si tiež celé meno i s adresou napísať na pohľadnicu či prázdnu obálku. Meno tak dostane reálne rozmery a vy budete môcť posúdiť, či sa hodí na každodenné použitie.

Alebo skúste bábätku napísať rovno celý list. Oslovujte ho, rozprávajte mu, ako sa naň tešíte a čo cítite. Ak je vami vybrané meno to pravé, pôjde vám to od ruky! List si potom schovajte a dieťatku ho prečítajte, keď bude staršie.

Ste zvedaví, či čakáte dievča alebo chlapca? Pozrite sa, ako predpovedali pohlavie naše babičky!