Termín pôrodu: ako ho vypočítať?

Viete, podľa čoho sa určuje termín pôrodu a ako ho stanoviť? Kľúčovou informáciou je dátum poslednej menštruácie, stanoviť termín vám ale pomôže aj ultrazvuk.

Podľa čoho sa určí termín pôrodu?

Rovnako tak, ako je príchod bábätka jednou z najzásadnejších udalostí v našom živote, predstavuje termín pôrodu jeden z najdôležitejších zápisov v kalendári. Stanovený dátum pôrodu je isto dôležitou informáciou nielen pre nás, ale i pre lekára. S ohľadom na termín pôrodu sa posudzuje správny vývoj a rast plodu v maternici matky. Podľa čoho sa termín určí?

Počítajte od začiatku poslednej menštruácie

Často nie je možné určiť presný deň počatia a posledná menštruácia je jediným spoľahlivým dátumom, od ktorého možno začiatok tehotenstva počítať. Tehotenstvo sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie a k tomuto dátumu sa pripočítava 40 týždňov. Predpokladaný termín pôrodu je potom posledný deň 40. týždňa.

 

Termín pôrodu teda vypočítame tak, že k prvému dňu poslednej menštruácie pripočítame 280 dní. Niekedy však môže byť tento dátum, napríklad z dôvodu nepravidelnosti menštruácie, nepresný. Preto sa na určenie predpokladaného termínu pôrodu využíva ešte ultrazvukové vyšetrenie. Kombinácia týchto dvoch metód sa osvedčila ako najpresnejší spôsob určenia termínu.

NIVEA_BAU_BABY_holka_nebo_kluk_img1_1640x1093px2

Napovedia aj pohyby bábätka v brušku

Ďalšia metóda, ktorou sa dá vysledovať termín pôrodu, je zachytenie prvých pohybov dieťaťa. Nadchádzajúce prvorodičky obvykle zaznamenajú prvé pohyby svojho bábätka v 20. týždni tehotenstva. Mamičky, ktoré už majú nejaký pôrod za sebou, potom väčšinou pohyby cítia o dva týždne skôr.
Určenie termínu podľa pohybov bábätka však môže byť veľmi nepresné, lebo podlieha subjektívnym vnemom matky. V súčasnej dobe sa preto vždy prihliada tiež k dátumu poslednej menštruácie alebo k ultrazvukovému meraniu. 


Poznáte presný dátum počatia?

Patríte medzi tie, ktoré si deň počatia presne pamätajú? Potom si nemusíte lámať hlavu nad tým, ktorá metóda stanovenia termínu je najpresnejšia. Jednoducho si k tomu významnému dátumu pripočítajte dvestošesťdesiat sedem dní a o termíne pôrodu budete mať jasno.

Na upresnenie slúži ultrazvuk

Ultrazvukové meranie na zistenie predpokladaného termínu možno urobiť v období od 8. do 18. týždňa tehotenstva. Najpresnejšie výsledky sa však dozviete, ak ultrazvuk podstúpite v 11. až 13. týždni

Ak sa ukáže, že rozdiel medzi termínom podľa poslednej menštruácie a termínom zisteným na ultrazvuku nie je väčší ako 7 dní, platí termín podľa dátumu menštruácie. Ak naopak rozdiel 7 dní presiahne, upraví sa predpokladaný termín pôrodu na dátum, ktoré určí ultrazvukové vyšetrenie.


Ktoré pôrody sú ešte v termíne?

Všetky mamičky by mali mať na pamäti, že len veľmi malé percento bábätiek sa narodí presne v stanovený termín. Je úplne bežné, že sa narodenie dieťaťa uskutoční v odchýlke od 38. do 42. týždňa a lekári i tieto pôrody považujú za „pôrody v termíne“. 

Zaujíma vás, či to bude chlapec alebo baba? Prečítajte si, kedy je možné zistiť pohlavie dieťaťa a aké ukazovatele používali naše babičky.