Opaľovanie v tehotenstve


MYSLITE NIELEN NA SVOJE ZDRAVIE!

Leto je za dverami a vy ako nastávajúca mamička riešite otázku opaľovania sa? Potom by ste isto mali vedieť, že opaľovanie v tehotenstve je spojené s určitými zdravotnými rizikami, ale hnedej pokožky v tehotenstve sa nemusíte nevyhnutne vzdať.

Obzvlášť nebezpečné je prehriatie a dehydratácia

Pri opaľovaní v tehotenstve je nutné myslieť nielen na svoje zdravie, ale i na zdravie svojho bábätka. Ako budúca mamička by ste sa slnečným lúčom mali vystavovať s istou dávkou obozretnosti. Nespoliehajte sa na veci, na ktoré ste boli doteraz zvyknutá!

V tehotenstve je teplota organizmu prirodzene vyššia. Na slniečku tak môže rýchlejšie dôjsť u vás i u bábätka k prehriatiu a dehydratácii.

Najmä v I. trimestri môže dlhodobý pobyt na priamom slnku a vystavenie tela vysokej teplote negatívne ovplyvniť vývoj plodu.

pozor na prehriate a dehydratáciu
  • Opaľovanie na priamom slnku, v dobe medzi 11. - 15. hodinou, by preto pre vás malo byť tabu.
  • Prehrievanie organizmu v neskoršom období tehotenstva spôsobuje rýchlejší rozvoj opuchov, najmä končatín.
  • Noste pokrývku hlavy, kvalitné okuliare a schovávajte bruško!
  • V horúcich letných dňoch svoje telo ochladzujte.
  • Dostatočný príjem tekutín, najmä vody, by pre vás mal byť samozrejmosťou. Na pitný režim dbajte i v prípade, keď sa pohybujete v tieni.

Zvoľte tú správnu slnečnú ochranu

slněčná ochrana
Myslite na to, že v dobe tehotenstva je vaša pokožka citlivejšia. Bežne používaný opaľovací prostriedok tak nemusí stačiť.

Nikdy sa nespoliehajte na opaľovací krém s ochranným faktorom, na ktorý ste bola pred otehotnením zvyknutá a ktorý vás ochránil pred spálením. V tehotenstve je vaša pokožka omnoho citlivejšia a náchylnejšia na spálenie

Navyše vplyvom hormonálnej nerovnováhy tehotné ženy viac trpia pigmentovými škvrnami. Tie po pôrodu obvykle samy zmiznú. Vďaka slneniu však môžu tieto škvrny miznúť pomalšie alebo môžu byť dokonca trvalé. Zvoliť si kvalitný opaľovací krém s vyšším ochranným faktorom je teda nevyhnutné.

Opaľovací prípravok je dôležité aplikovať v dostatočnom množstve a s dostatočným predstihom, aby sa stihol dôkladne vstrebať. Natretie je potrebné opakovať. Kúpanie, potenie i zotretie prípravku uterákom môže znížiť stupeň ochrany. Vhodnou voľbou pre vás môže byť napríklad NIVEA Neviditeľný sprej na opaľovanie Protect & Dry Touch OF 30, ktorý je nielen vodeodolný, ale i príjemne hydratuje.


Myslite na svoje zdravie i zdravie bábätka

Zvýšte príjem kyseliny listovej

UV žiarenie slnečného svitu znižuje hladinu kyseliny listovej v ľudskom organizme, ktorá je v tehotenstve veľmi dôležitá. Jej dostatočné množstvo v tele zabraňuje vzniku niektorých vývojových chýb a predchádza potratu. Navyše je dôležitá pre správny vývoj nervovej sústavy dieťatka. Pri opaľovaní by ste tak mali myslieť na jej dostatočný príjem v potrave a vo vhodných potravinových doplnkoch.


Slnko ako zdroj vitamínu D

Opaľovanie však nie je spojené len so zdravotnými rizikami. Slnečné lúče majú i pozitívny vplyv na vaše telo i dušu. Budúce mamičky lúče nabíjajú energiou, zlepšia náladu a dodajú vám vitamín D. V tehotenstve je tento vitamín dôležitý pro správny vývoj kostry vášho bábätka, zabraňuje nízkej pôrodnej váhe a pomáha vstrebať vápnik, horčík a fosfor.
bozk
Je dokázané, že príjem kyseliny listovej počas tehotenstva pôsobí ako prevencia pred potratom a vrodenými defekty dieťaťa, veľký vplyv má najmä na vývoj nervovej sústavy.
v sede
V pokročilom štádiu tehotenstva sa nikdy neopaľujte na chrbte. Váha bábätka by mohla tlačiť na vnútorné orgány a žilu, ktorá zásobuje srdce krvou. Radšej sa preto opaľujte v polosede.