pokoj aj bez cumlíka

Pokoj aj bez cumlíka

Ako zjednodušiť odvykanie od cumlíka. Aj keď cumlík vaše dieťa výborne upokojí, jeho nadmerné používanie mu môže spôsobiť dentálne problémy. Ako vykonať odvykanie od cumlíka bez zbytočného plaču?

Ako uľahčiť odvykanie od cumlíka

pokúste sa utešiť dieťa svojou pozornosťou

Na cumlík nedajú dopustiť nielen bábätká, ale aj mamičky. Ich mrzutých drobčekov predsa tak výborne upokojí! Cumlíky tiež zvyšujú tvorbu slín, a tak napomáhajú ústnej hygiene. Napriek tomu je nadmerné používanie cumlíka „príčinou“ budúcich dentálnych problémov a treba ho časom obmedzovať. Ako ale odvykanie od cumlíka vykonať "bezbolestne"?


Najlepšie sa dieťatko upokojí u vás v náručí

Všimli ste si niekedy, v akých situáciách dieťa cumlík vyžaduje najviac? Pokojne sa stavíme, že je to vo chvíľach, keď ho niečo rozosmúti. Ako zareagujete? Je celkom prirodzené, že siahnete po predmete, ktorý má až magickú upokojujúcu moc. Bohužiaľ, tým ale silný návyk dieťaťa k cumlíku ešte posilňujete.

Namiesto toho, aby ste bezmyšlienkovite siahli po cumlíku, pokúste sa utešiť dieťa svojou pozornosťou. Keď bude dieťatko tráviť viac času vo vašom náručí alebo na kolenách, pomôžete mu nielen na odvykanie od cumlíka, ale prehĺbite tiež vzájomné putá.

 

Vymeňte cumlík za obľúbenú hračku

Cumľanie môže na nejaký čas nahradiť vaša láskyplná náruč, zároveň by ste však mali dieťatko naučiť, že sa dokáže upokojiť samo. Keď vidíte, že je smutné alebo rozrušené, snažte sa jeho pozornosť rozptýliť nejakou zábavnou hrou alebo predmetom. Roztomilé plyšové hračky deti jednoducho zbožňujú! Stanú sa ich nerozlučnými kamarátmi a zároveň nahradia cumlík prijateľnejšou formou upokojenia.

K zámene môžete skúsiť taký malý trik – vezmite dieťa a jeho cumlík do hračkárstva a nechajte ho, aby si namiesto neho vybralo novú hračku alebo plyšového kamaráta. Pri pokladni potom hračku spoločne vymeňte za cumlík. Predavači vám určite vyjdú v ústrety!

 
obľúbená hračka
plyšový kamarát

Usporiadajte cumlíku obrad na rozlúčku

V Dánsku majú pre cumlík krásnu rozlúčkovú tradíciu – cumlíkový strom. Väčšinou ide o strom blízko obľúbeného ihriska, kam dieťa svoj cumlík zavesí v rámci malej slávnosti na rozlúčku. Vybrať si ale môžete akýkoľvek strom u vás v záhrade alebo v blízkosti domu. Ak ste rozhodnutá s cumlíkom skoncovať nadobro, môžete tiež usporiadať slávnostný obrad, pri ktorom vaše dieťatko odovzdá cumlík mladšiemu kamarátovi.


Znížte pohodlie, ktoré cumlík prináša

Môže to znieť drasticky, mnohým mamičkám sa však táto stratégia veľmi dobre osvedčila. Cumlík skrátka poškodíte tak, že už vášmu drobčekovi nebude prinášať takú veľkú radosť. Môžete na cumlíku poprepichovať malé dierky alebo ho jednoducho rozstrihnúť napoly. Keď vaše dieťa uvidí, že cumlík je nenávratne zničený, možno oň prestane prejavovať záujem.

cumlíkový strom
Keď vaše dieťatko zabavíte, možno sa cumlíka prestane dožadovať. Vyskúšajte veselé hry pre najmenšie deti.

Na odvykanie zbytočne netlačte

s cumlíkom

Ak stále nič nezaberá, dieťa je bez cumlíka smutné a častejšie plače, odvykanie zatiaľ odložte. Možno skrátka ešte nie je na "život bez cumlíka" pripravené. Ak to nebude trvať príliš dlho, nemá cenu prirábať si zbytočné starosti. Stačí, keď budete dodržiavať pár pravidiel:

  • Než dáte dieťaťu cumlík, vždy sa ho snažte najprv utešiť inak.
  • Nenamáčajte cumlík do medu alebo do iných sladkých tekutín, ktoré by mohli poškodiť zúbky.
  • Cumlík nechajte dieťaťu vždy len na krátku dobu, kým sa neupokojí.
  • Postupne znižujte frekvenciu i dobu, po ktorú má dieťa cumlík v ústach.

 

A hlavne, zostaňte v pokoji. Či už to bude teraz alebo neskôr, dieťa z cumľania nakoniec určite "vyrastie".