Svrbenie rúk: Prečo vzniká a ako sa ho zbaviť?

Atopický ekzém na Slovensku postihuje približne 15 – 20 % ľudí. A práve ten patrí medzi najčastejšie príčiny svrbenia (nielen) rúk. Vylúčiť ale nemožno ani alergickú reakciu alebo uštipnutie hmyzom. Ako sa svrbenia rúk zbaviť?

Ako vzniká svrbenie pokožky?

Premýšľali ste niekedy vôbec nad tým, ako svrbenie vzniká? Nie, čo je príčinou, ale ako dôjde k tomu, že vás pokožka začne svrbieť? Ak áno, ale na nič ste neprišli, máme pre vás rozuzlenie. Ak nie, budete o niečo múdrejší. Svrbenie vychádza z podráždenia nervových zakončení kože. Na jeho základe dostane váš mozog signál a nervové vlákna začnú vydávať impulzy do svalov. 

A práve to vedie k svrbeniu a následnému škrabaniu, ktoré má za cieľ odstrániť príčinu svrbenia. Teraz, keď už viete, ako k svrbeniu dochádza, posvietime si na najčastejšie príčiny jeho vzniku. 

4 najčastejšie príčiny svrbenia rúk

Atopický ekzém

Ide o jedno z najčastejších ochorení kože. Na vznik atopického ekzému má vplyv znečistené životné prostredie, strava, ale aj dedičnosť. Ak má atopický ekzém jeden z rodičov, je pravdepodobnosť, že sa objaví u dieťaťa, 60 %

Atopický ekzém sa prejavuje suchou a na dotyk drsnou kožou sa šupinkami. Sklon k atopickému ekzému majú ľudia s citlivou pokožkou. Príznaky atopického ekzému môžete pozorovať nielen na rukách, ale na pokožke celého tela. Ak vás trápia problémy, ktoré sú zhodné s príznakmi atopického ekzému, určite navštívte kožného lekára, ktorý vám stanoví diagnózu a odporučí správny liečebný postup.

Bodnutie hmyzom

To sa najčastejšie vyznačuje opuchom, okolo ktorého je červená škvrna. Sprevádzané je práve nepríjemným svrbením a občas sa môže dostaviť aj alergická reakcia. Záleží na tom, o aký druh hmyzu šlo

Preto je dôležité bodnutie (prípadne uhryznutie) sledovať a pri zhoršovaní opuchu alebo spozorovaní alergickej reakcie (zhoršené dýchanie, vyrážka, malátnosť) radšej navštíviť lekára. Vo väčšine prípadov ale stačí dané miesto ľadovať alebo použiť chladivý gél na bodnutie hmyzom, ktorý pokožku upokojí. 

Na bodnutie hmyzom môžete vyskúšať aj niektoré osvedčené babské rady. Ich výhodou je to, že využívajú ingrediencie, ktoré máte bežne doma, najčastejšie v kuchynskej skrinke alebo chladničke.

  • Jablčný ocot: Ten vás zbaví opuchu a zároveň funguje ako dezinfekcia. Naneste ho na vatový tampón a uštipnutie potrite. 
  • Cibuľa: Priložte na štípanec plátok cibule a sledujte, ako postupne odznie svrbenie a potom aj opuch.
  • Šupka od banánu: Potláča svrbenie. Stačí ju priložiť na štípanec a chvíľku počkať. 

Alergická reakcia

Alergia označuje prehnanú reakciu nášho organizmu na (pre ostatných) úplne bežnú látku, ktorá sa vyskytuje v našom bezprostrednom okolí. Len čo dôjde k stretnutiu s alergénom, naše telo nám to dá najavo alergickou reakciou. 

Tá sa môže prejavovať rôzne: Začervenaním očí, kýchaním, slzením, svrbením v ústach alebo práve svrbením na rukách a iných častiach tela. Dobré je vypozorovať, čo alergickú reakciu spustilo, a spúšťaču sa nabudúce snažiť vyhnúť. Ak je alergická reakcia silná a pretrváva, vyhľadajte lekársku pomoc. 

Svrbenie rúk môže v takomto prípade spustiť napríklad alergia na kov – najväčšiu neplechu v tomto smere robia chróm, nikel, hliník alebo kobalt. Obsahujú ich nielen šperky, ale napríklad aj náramkové hodinky, pracky alebo napríklad obrúčky okuliarov. Častá je aj alergická reakcia na niektorú z agresívnych prísad čistiacich prostriedkov. Preto pri upratovaní vždy používajte rukavice. Pozor ale napríklad na rukavice z latexu – aj na ten sú niektorí ľudia citlivejší.

Mimochodom, nepríjemné svrbenie rúk môžu hlavne v zime spôsobiť aj zmeny teplôt. Keď prídete prechladnutí z vonku a do rúk sa začne vracať horúčava, môžu vás pomerne dlho a nepríjemne svrbieť.

Lupienka

Lupienka postihuje 1 – 3 % našej populácie. Z toho u 31 – 45 % dospelých, ktorí lupienkou trpia, sa príznaky prejavili už v detstve. Ako lupienka vzniká a prečo sa prejavuje práve svrbením? Zatiaľ čo u zdravého človeka sa pokožka regeneruje 4 týždne, u ľudí s lupienkou trvá proces prirodzenej regenerácie pokožky len 4 dni. Preto u nich dochádza k nadmernej reprodukcii kožných buniek, ktoré ale nie sú dostatočne vyvinuté. Bunky sa na seba následne vrstvia a postupne sa odlupujú. 

Výsledok? Nevzhľadné škvrny, šupinky, ostych a nepríjemné pocity. Na rukách a nohách sa potom lupienka často prejavuje ešte aj formou drobných pupienkov, ktoré sú naplnené hnisom. Tie následne praskajú, v pokožke vznikajú trhlinky a koža nielen svrbí, ale často aj bolí. Spúšťačov je veľa a patrí medzi ne napríklad aj nadmiera UV žiarenia, užívanie steroidov, ale napríklad aj tehotenstvo alebo niektoré druhy kozmetiky. 

Aj s lupienkou je potrebné navštíviť lekára, ktorý vám nasadí potrebnú liečbu. Niekedy postačia lieky s obsahom dechtu (naozaj, dechtu!) a kyselinou acetylsalicylovou, v niektorých prípadoch potom ale lekár musí predpísať aj kortikosteroidy.  


Ako sa zbaviť svrbenia rúk raz a navždy

Atopický ekzém alebo lupienka, to sú prípady, s ktorými vám najlepšie pomôže lekár a odborná starostlivosť. Ak vás ale poštípal hmyz, prejavila sa alergia, alebo vás jednoducho svrbia ruky z neznámeho dôvodu, máme pre vás 3 tipy, ako sa svrbenia účinne zbaviť:
  1. Stavte na studený obklad: Ten dokáže podráždenú pokožku veľmi rýchlo ochladiť a tým aj upokojiť. Je to preto veľmi rýchla prvá pomoc, ktorou si môžete od svrbenia uľaviť takmer kdekoľvek. 
  2. Hydratujte: Ak vás pokožka na rukách svrbí z toho dôvodu, že sú suché, je najrýchlejšia pomoc hydratácia. Krém na ruky 3v1 Care & Protect obsahuje jojobový olej, ktorý sa postará o okamžitú výživu rúk. Navyše má antibakteriálny efekt a posilňuje ochrannú vrstvu pokožky. Čo to znamená? Že okrem úľavy vám tento krém zaistí aj hĺbkovú výživu a funguje aj ako prevencia pred ďalším svrbením. Prečítajte si všetko o krémoch na ruky!  
  3. Kúpeľ z ovsených vločiek: Rozmixujte hrnček ovsených vločiek, napustite do umývadla teplú vodu a vločky do nej nasypte. Ponorte ruky do vody aspoň na 15 minút a potom ich osušte. Prečo toto všetko? Ovsené vločky obsahujú avenanthramidy (antioxidanty), ktoré upokojujú pokožku. Zároveň pôsobia protizápalovo a zmierňujú svrbenie pokožky.

Prvá pomoc pri svrbení rúk

O možnostiach, ako sa svrbenia rúk postupne zbaviť, sme si už povedali. Ale čo robiť vo chvíli, keď je svrbenie skutočne neúnosné a pomoc potrebujete naozaj HNEĎ?
  1. Neškriabte sa: Aj keď sa to zdá byť takmer nemožné, skúste svrbenie vydržať a neškriabať sa. Škriabaním si síce krátkodobo uľavíte, ale v dlhodobom horizonte ho zhoršujete. A to preto, že ste pokožku viac podráždili. Škriabaním sa navyše ľahko môže do záderov zaniesť infekcia, čo by hojenie len predĺžilo.
  2. Upokojujúci gél: Nielen pri bodnutí hmyzom vám na svrbenie môže pomôcť chladivý gél. Zoženiete ho v lekárňach a niektorých drogériách. 
  3. Dezinfekcia: Ak ste si svrbivé miesto rozškriabali, nezabudnite ho dôkladne vydezinfikovať, aby sa doň nedostala infekcia. Tým by sa mohol proces hojenia zbytočne predĺžiť. Samotná dezinfekcia potom môže svrbenie zmierniť. Len pozor na tie, ktoré obsahujú alkohol – ten totiž pokožku vysušuje.  
Ak sa u vás svrbenie rúk objavuje pravidelne, alebo dlho nemizne, poraďte sa so svojím praktickým lekárom, „bezdôvodne“ svrbiaca pokožka totiž môže byť príznakom napríklad cukrovky, poruchy pečene alebo zlej funkcie žlčníka.