NEVIDITEĽNÉ SA STÁVA VIDITEĽNÝM

S UV kamerou vám teraz ukážeme, ako slnko "vidí" našu pokožku pri opaľovaní.

UV KAMERA

opaľovacie prípravky NIVEA SUN: neviditeľné sa stáva viditeľným

Kto z nás by nemiloval dotyk slnečných lúčov na svojej koži. Bohužiaľ, slnko nezanecháva len krásne opálenie - kvôli UV lúčom si často odnášame i pigmentové škvrny alebo suchú, dlhým opaľovaním zostarnutú pokožku. Práve na vplyv UV lúčov si v spolupráci s umelcom Thomasom Leverittom posvietila NIVEA SUN a neviditeľné sa stalo viditeľným. S UV kamerou vám teraz ukážeme, ako slnko „vidí“ našu pokožku pri opaľovaní, zviditeľníme UV lúče priamo na vašej koži a dokážeme, že opaľovací krém robí naozajstný rozdiel. 

AKO FUNGUJE

ako funguje uv kamera?

UV žiarenie stan NIVEA
S touto kamerou môžeme znázorniť neviditeľnú UV časť slnečného spektra. Okrem toho nám kamera ukazuje i interakciu medzi UV žiarením a kožou. Obvykle nemôžeme túto časť slnečného spektra zachytiť normálnymi kamerami, a preto je potrebná modifikovaná kamera a séria filtrov, ktorá nám ukáže iba UV žiarenie. Táto kamera môže byť použitá počas normálneho letného dňa, vonku alebo vo vnútri, s použitím špeciálneho UV osvetlenia.

UV videografia zvýrazňuje pigmentáciu kože. V porovnaní s normálnym osvetlením sa preto svetlejšia koža zdá veľmi bledá a tmavšia koža ešte tmavšia. Nerovnomerná, škvrnitá pigmentácia je príznakom poškodenia vyvolaného UV žiarením a objavuje sa predovšetkým v oblastiach, ktoré sú pravidelne vystavované UV žiareniu – napríklad na tvári alebo na rukách.


VIDEÁ

CHRÁŇTE SEBA I SVOJICH BLÍZKYCH

Pomocou UV kamery vám krátke videá jednoducho odpovedia na najdôležitejšie otázky na tému ochrany pred slnkom.

Čo je to OF?


Viete, aký opaľovací krém je pre vás najvhodnejší? Prečítajte si o ochrannom slnečnom faktore (OF). Naučíme vás, ako ľahko vypočítať jeho optimálnu hodnotu.

NAJČASTEJŠIE KLADENÉ OTÁZKY

Zaujíma vás uv kamera a ochranna pred slnečným žiarením?

TU NÁJDETE SVOJE ODPOVEDE
O čo ide v kampani „NIVEA SUN robí neviditeľné viditeľným“?
Túto kampaň vytvorili NIVEA SUN a umelec Thomas Leveritt, aby pomocou UV videografie informovali verejnosť o možnom poškodení kože spôsobenom slnkom. Film ukazuje, ako opaľovací krém absorbuje UV žiarenie, a tým dodáva koži tmavší výzor. Dúfame, že pomocou tejto kampane dokážeme ľuďom vysvetliť, aké následky má vystavovanie sa slnku bez ochrany proti UV žiareniu. Naším cieľom je tiež podpora zodpovedného používania opaľovacích prípravkov.

Prečo sa NIVEA cíti zodpovedná za to, aby vysvetľovala ľuďom nebezpečenstvo UV žiarenia? 
Už viac než 55 rokov je NIVEA SUN známa po celom svete ako popredná značka ochranných prostriedkov proti slnku. Ako súčasná vedúca značka na trhu s ochranou a starostlivosťou o pokožku sa zaoberáme vzdelávaním intenzívnejšie než ktokoľvek iný. Bohužiaľ, na celom svete je ešte veľa takých, ktorí svoju kožu počas opaľovania dostatočne nechránia. Výsledky našich výskumov ukazujú, že jeden z hlavných dôvodov je ten, že ľudia nechápu, aké účinky má UV žiarenie na ich kožu a akým spôsobom účinkujú opaľovacie krémy. Práve preto chceme touto kampaňou podporiť povedomie o opaľovacích prípravkoch, aby si ľudia mohli užívať každý okamih na slnku v úplnom bezpečí.

 
Aký je hlavný cieľ tejto kampane?
Touto kampaňou by sme radi ukázali ľuďom používajúcim opaľovacie prípravky, že robia dobre a mali by v tejto praxi pokračovať. Ale množstvu ľudí, ktorí opaľovacie krémy, mlieka a spreje naopak nepoužívajú, by sme chceli názorne predviesť, aké je dôležité chrániť sa pred UV žiarením a aké reálne účinky slnko na pokožku má. Preto sme filmovali niektorých z vás UV kamerou a snažili sme sa tiež zachytiť vaše reakcie v momente, keď si tieto účinky na vlastné oči uvedomíte. Nefalšované a autentické reakcie nafilmovaných ľudí tak hrajú v kampani ústrednú rolu a mali by viacerých z vás presvedčiť o tom, aby ste chránili svoju kožu pred slnečným žiarením pomocou prípravkov na opaľovanie.

Používajú výskumníci firmy NIVEA podobné techniky, aby názorne ukázali škody spôsobené UV žiarením? Mohla by sa takáto kampaň uskutočniť i bez Leverittovej pomoci? 
Samozrejme, táto technika nám nebola neznáma. Ale sledovali sme Thomasovu umeleckú tvorbu už od začiatku a úplne nám učarovala. Thomas Leveritt používa UV kameru jedinečným spôsobom na interakciu s ľuďmi a dokáže navyše realisticky a emocionálne ukázať, ako sa UV žiarenie prejavuje na koži a ako opaľovací krém môže prispieť k minimalizácii jeho negatívnych vplyvov. Čo je ale najdôležitejšie: dokáže vyvolať a zachytiť úprimné a autentické reakcie. Navyše často vystavuje svoju prácu na sociálnych sieťach, kde sú jeho diela veľmi populárne. Napr. jeho video „How the sun sees you“, ktoré nahral na YouTube, videlo už viac ako 14 miliónov ľudí. Thomasa Leveritta tak pozná obrovské publikum, ktoré navyše vníma i správu, ktorú chcel touto cestou poslať ďalej – používajte opaľovací krém!

Ako sa táto spolupráca uskutočnila?
V auguste 2014 zverejnil Thomas Leveritt svoje video „How the sun sees you“ na YouTube. Použil v ňom obdivuhodnú metódu, aby ukázal, aký účinok má UV žiarenie na kožu a ako sa človek pomocou opaľovacích prípravkov môže chrániť. Thomas je de facto vynálezca tejto techniky. Krátko potom, čo Thomas svoje video zverejnil, sme sa s ním spojili a rýchlo sme zistili, že máme veľmi podobné názory. Dohodli sme sa teda, že použijeme túto techniku a že ju spoločne ďalej rozvinieme. Veríme, že úprimné a autentické reakcie nafilmovaných ľudí na ich vlastné snímky môžu presvedčiť viacerých z nás, aby chránili svoju kožu pred slnečným žiarením.

Ako funguje UV kamera?

S touto kamerou môžeme znázorniť neviditeľnú UV časť slnečného spektra. Okrem toho nám kamera ukazuje i interakciu medzi UV žiarením a kožou. Obvykle nemôžeme túto časť slnečného spektra zachytiť normálnymi kamerami, a preto je potrebná modifikovaná kamera a séria filtrov, ktorá nám ukáže iba UV žiarenie. Táto kamera môže byť použitá počas normálneho letného dňa, vonku alebo vo vnútri, s použitím špeciálneho UV osvetlenia.
 

Za akým účelom sa normálne používajú UV kamery?
Beiersdorf využíva túto metódu pri vývoji nových ochranných prípravkov na opaľovanie, aby znázornil pigmentové škvrny na koži vyvolané UV žiarením.

Dokáže fotoaparát na chytrom mobilnom telefóne alebo digitálna kamera tiež robiť takéto snímky? 
Nie. UV kamery používajú špeciálny filter, ktorý umožňuje zachytiť len UV žiarenie. Smartphone kamery a kompaktné digitálne kamery používajú iný filter, ktorý toto žiarenie potláča.


Čo presne môžeme na snímkach vidieť?
UV videografia zvýrazňuje pigmentáciu kože. V porovnaní s normálnym osvetlením sa preto svetlejšia koža zdá veľmi bledá a tmavšia koža ešte tmavšia. Nerovnomerná, škvrnitá pigmentácia je príznakom poškodenia vyvolaného UV žiarením a objavuje sa predovšetkým v oblastiach, ktoré sú pravidelne vystavované UV žiareniu – napríklad na tvári alebo na rukách.

Máme si kvôli tomu robiť starosti s veľkým množstvom pieh alebo škvrnitou pigmentáciou?
Škvrnitá koža je príznakom toho, že bola koža v minulosti príliš vystavená UV žiareniu. Dojčatá a batoľatá majú na UV snímkach väčšinou jednotnú farbu kože. Tváre mladistvých už na UV snímkach vykazujú značné nepravidelnosti. Tieto bodky pripomínajúce pehy sú v neskoršom živote ešte viditeľnejšie.

Kto je Thomas Leveritt?
Thomas Leveritt sa narodil v Škótsku, vyrástol v Texase a žil v internáte v Anglicku. Po ukončení magisterského štúdia v Cambridge dostal armádne štipendium pluku 5th Royal Inniskilling Dragoon Guards a súdne štipendium kráľovnej matky advokátskej komory Middle Temple. Jeho skúsenosti pomocného pracovníka v Bosne počas vojny ho priviedli na umeleckú dráhu. Pôsobil predovšetkým ako maliar a Royal Society of Portrait Painters (Kráľovská spoločnosť portrétistov) mu za jeho prácu udelila medailu Carroll Medal for Portraiture. Založenie podniku na dovoz bosnianskeho piva „Sarajevsko Pivo“ do Spojeného kráľovstva ho inšpirovalo k napísaniu románu „The Exchange-rate Between Love and Money“, za ktorý dostal literárnu cenu Somerset Maugham Award. Odvtedy pôsobil tiež ako scenárista, VFX supervízor a teraz tiež ako režisér.

Je skutočne také nebezpečné vystavovať sa bez ochrany UV žiareniu?

Slnko je pre ľudstvo najdôležitejším zdrojom energie. Slnečné svetlo prechádza zmyslovými bunkami v našich očiach a kožou do nášho tela, tam stimuluje náš imunitný systém a pomáha nám ubrániť sa infekciám. Okrem toho podporuje náš dobrý zdravotný stav - posilňuje dýchanie, prietok krvi, krvný obeh a metabolizmus. Bez slnka nemôže naše telo vyrábať ani životne dôležitý vitamín D a okrem toho má slnečné svetlo veľmi pozitívny vplyv i na našu psychiku. 

Ako ale všetci vieme, má každá dobrá vec i svoju odvrátenú stránku. Krátkovlnné UVB žiarenie nielen podnecuje tvorbu melanínu, ktorý je zodpovedný za opálenie, ale spôsobuje tiež úpal a poškodenie DNS. UVA žiarenie hrá pri úpale len veľmi malú rolu, môže ale spôsobiť slnečné alergie a dlhodobé poškodenie kožného väziva, ktoré vedie k predčasnému starnutiu kože.

 
Ako si mám vybrať ten správny prípravok na opaľovanie? 
Pri výbere zodpovedajúceho ochranného faktora by ste mali najskôr vziať do úvahy: typ pleti, ročné obdobie a oblasť. Dôležité je tiež dbať na dostatočnú ochrannú úroveň UVA i na aspekty vodeodolnosti a okamžitej ochrany. Až potom by ste mali vyberať podľa vašej obľúbenej formy ochrany proti slnku (napr. sprej, pleťové mlieko) a podľa požadovanej pridanej hodnoty (napr. hydratačná, osviežujúca alebo aktivujúca opálenie).

Aké sú najväčšie chyby, ktoré robíme pri používaní ochranných prostriedkov proti slnku?
Pri používaní opaľovacích prípravkov treba brať do úvahy 5 základných princípov:

  1. Používajte dostatočné množstvo opaľovacieho krému, mlieka alebo spreja. Dospelému človeku sa odporúča naniesť množstvo približne 2 polievkových lyžíc (približne 36 ml). Keď nanesiete menej, ochrana proti slnku sa tým výrazne zníži.
  2. Nezabudnite opaľovací prípravok opakovane nanášať minimálne každé 2 hodiny, aby sa plne rozvinul ochranný účinok výrobku. 
  3. Chráňte predovšetkým miesta, ktoré sú slnkom zvlášť silno namáhané. To platí predovšetkým pre takzvané „slnečné terasy“, ako sú nos, plecia, uši, hrudník alebo hlava, ktoré sú voči UV žiareniu zvlášť málo odolné, a preto by mali byť vždy starostlivo chránené najvyšším možným ochranným faktorom.
  4. Nezostávajte na poludnie na prudkom slnku, ale nájdite si chránené miesto v tieni. V tejto dennej dobe je UV žiarenie také silné, že doba, keď je koža schopná chrániť sa sama, sa výrazne skracuje.
  5. Nepoužívajte nižší ochranný faktor, aby ste dosiahli silnejšie opálenie. Opálite sa, i keď používate opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom, pretože i tak sa do kože dostane dostatočné množstvo slnečného svetla.


Aké sú najdôležitejšie pravidlá pre opaľovanie? Koľko opaľovacieho prípravku musím naniesť, aby som dosiahol najlepšiu možnú ochranu?
Je veľmi dôležité, aby ste nepodceňovali silu slnka a hlavne UV žiarenia. Nedostatočná ochrana môže prípadne viesť k starnutiu kože a slnečným alergiám. 
Slnečné svetlo má ale tiež vyložene pozitívny účinok na našu náladu a na náš imunitný systém – najmä po krátkych a studených zimných dňoch. Ak si chcete užiť slniečko, dbajte na dostatočnú ochranu: vyberte si správny ochranný faktor, používajte dostatočné množstvo opaľovacieho krému, mlieka či spreja (cca 36 ml pre dospelého človeka) a znova sa natrite či nastriekajte každé 2 hodiny.

Čo je lepšie a účinnejšie – opaľovací krém, mlieko alebo sprej?
Dnes si môžeme vybrať z radu ochranných prípravkov na opaľovanie, z ktorých všetky majú rozdielne zmyslové vlastnosti a spôsoby použitia. Aby ste si ale zaistili primeranú ochranu, mali by ste pri každom výrobku dbať na nasledujúce pravidlá používania: dostačujúci ochranný faktor, správne množstvo a opakované používanie. Nezáleží na tom, či ide o opaľovací krém, sprej proti slnku alebo gél – mali by ste si vyberať ten výrobok, ktorého používanie vám najviac vyhovuje pri dodržovaní všeobecných pravidiel bezpečného opaľovania.

Aké sú rozdiely v ponuke prípravkov na opaľovanie?
Ochranný faktor opaľovacieho mlieka NIVEA SUN OF 30 je porovnateľný s ochranným faktorom pleťového krému NIVEAOF 30, pretože postup merania ochranného faktora je vo veľkej miere štandardizovaný, a preto dopadá u každého výrobku podobne. Výrobky ale môžu vykazovať rozdiely z hľadiska vodeodolnosti, zmyslových vlastností a obsahu vody.

Ako NIVEA všeobecne postupuje pri vývoji nových výrobkov s ochranným faktorom?
Ochranné prostriedky proti slnku a UV žiareniu sú založené na veľmi komplexnej formule. Na jednej strane musí prípravok na opaľovanie obsahovať veľké množstvo filtrov, ktoré poskytnú potrebnú ochranu pred UVA a UVB žiarením. Na druhej strane ale tiež musia spĺňať požiadavky spotrebiteľa – koža má byť na dotyk vláčna a jemná a má mať príjemný vzhľad. Aby NIVEA dosiahla tieto rozličné ciele a vyvíjala výrobky, ktoré nielen plnia svoju úlohu, ale tiež vyvolávajú príjemný pocit na koži, sú potrebné značné odborné znalosti v odbore vývoja formúl. Výrobky zo série ošetrujúcich sprejov proti slnku NIVEA SUN napríklad kombinujú veľký výber UV filtrov s účinnými hydratačnými prísadami. Iné výrobky naopak obsahujú len tekuté UV filtre, ľahko roztierateľné oleje a zmyslové prídavné látky. Tieto výrobky majú preto vláčnu štruktúru, ale napriek tomu poskytujú tú istú okamžitú a vysoko efektívnu ochranu.

Akú zásadnú inováciu prinášajú prípravky na opaľovanie od NIVEA SUN?
Beiersdorf veľmi skoro vyvinul metódu, ktorá poskytuje vyrovnanú ochranu pred UVA a UVB žiarením. Týmto UVA/UVB filtračným systémom položil Beiersdorf základný kameň dnes oficiálne odporúčanej metódy COLIPA, ktorá sa stále viac presadzuje ako celosvetový štandard. Ďalším míľnikom bol vývoj nášho extrémne užívateľsky príjemného spreja proti slnku a ultraľahkých pleťových mliek, ktoré zákazníkom umožňujú jednoduchšiu, príjemnejšiu a pohodlnejšiu ochranu proti slnku. Jednou z priekopníckych inovácií firmy Beiersdorf je mlieko na opaľovanie NIVEA Sun Protect & Bronze, ktoré poskytuje účinnú ochranu a navyše stimuluje prirodzenú tvorbu melanínu, aby ste dosiahli prirodzené a dlhotrvajúce opálenie.

Beach