mikroplasty

Čo sú mikroplasty?

JEDNA POKOŽKA. JEDNA PLANÉTA. JEDNA STAROSTLIVOSŤ.

ČO SÚ MIKROPLASTY?

Podľa definície Programu OSN pre životné prostredie (UNEP), sú mikroplasty pevné plastové častice menšie ako 5 milimetrov, ktoré sú nerozpustné vo vode a biologicky nerozložiteľné. Kvôli tomu sú zdrojom znečistenia nielen pôdy, ale aj morí a oceánov na celom svete.

 

Mikroplasty sa rozdeľujú na primárne a sekundárne. Primárne mikroplasty sa do produktov pridávajú zámerne, zatiaľ čo sekundárne sú dôsledkom rozpadu veľkých kusov plastu vplyvom počasia a erózie. Na ich pôvode ale veľmi nezáleží: Skrátka, len čo sa mikroplasty dostanú do životného prostredia, je to problém.

 

Preto sa NIVEA zaviazala, že do konca roka 2021 budú všetky naše produkty bez mikroplastov.

NIVEA sa zaviazala ku kozmetike bez mikroplastov

Vyradiť mikroplasty z našej kozmetiky sme sa rozhodli už dávno. V roku 2013 sme sa zaviazali k tomu, že z našich peelingových produktov vyradíme exfoliačné čiastočky z polyetylénu, ktoré sa označujú ako mikroguľôčky. A od konca roku 2015 tomu tak skutočne je a žiadne naše peelingové produkty mikroguľôčky neobsahujú. Nahradili ich alternatívy šetrnejšie k životnému prostrediu.

Odstránením mikroguľôčok z peelingových produktov to ale neskončilo. Ďalším krokom bolo odstránenie takzvaných kalív zo sprchovacích produktov. Kalivá sa pridávajú preto, aby mali sprchovacie gély príjemnú farbu, priehľadnosť a štruktúru. Mikroplasty ale, bohužiaľ, obsahujú. 

Tento cieľ sa nám podarilo splniť na konci roka 2019 a od tej doby sú všetky naše produkty na umývanie tela 100 % bez mikroplastov.

V niektorých ošetrujúcich produktoch však mikroplasty zostali. Majú podobu látok, vďaka ktorým sa produkty lepšie rozotierajú a zanechávajú na pokožke a pleti hebký pocit. Aj tieto zložky by sme ale chceli zo zloženia našich produktov postupne vyradiť a nahradiť ich udržateľnými alternatívami. Tento cieľ chceme dosiahnuť do konca roka 2021

nivea products

Naše ošetrujúce produkty bez mikroplastov

Ako sme spomenuli, veľa z našich produktov už je bez mikroplastov. Aby ste vedeli, ktoré z nich to sú, umiestnili sme na ich etiketu tento symbol. A ak chcete ísť „na istotu“, siahnite po produktoch z radu Naturally Good, ktorá je kompletne bez mikroplastov.

sustainability

Náš cieľ? Zloženie s biologicky odbúrateľnými polymérmi

V súvislosti s mikroplastami sa začalo hovoriť aj o polyméroch, ktoré sú rozpustné vo vode a stoja za gélovou konzistenciou niektorých výrobkov. Niekedy sa im hovorí „tekuté mikroplasty“, ale ich vlastnosti sa od mikroplastov značne líšia, takže tento pojem je zavádzajúci. Aj podľa Programu OSN pre životné prostredie (UNEP) nejde o mikroplasty

Polyméry v kozmetických produktoch zvyčajne fungujú ako zahusťovadlá, stabilizátory a látky, ktoré pri kontakte s pokožkou vytvárajú na jej povrchu film. Pridávajú sa najmä do krémov a sprejov na opaľovanie, pretože zlepšujú ich odolnosť voči vode.

Bez ohľadu na to, ako sa im hovorí, alebo ako sa prezývajú, musia všetky polyméry používané v našich produktoch, spĺňať najvyššie bezpečnostné požiadavky. Ostatne, práve vďaka tomu pokožka zvyčajne produkty NIVEA dobre znáša.

A ako NIVEA sľubujeme, že do konca roka 2025 budú všetky polyméry v zložení našich produktov biologicky odbúrateľné. Je to pre nás veľmi zásadný krok, ktorým ešte viac znížime negatívny vplyv na ekosystém planéty.

NIVEA produkty s biologicky odbúrateľnými polymérmi

Len čo sa začalo dôsledne riešiť a odkrývať, aký dopad má zloženie kozmetických produktov na životné prostredie (najmä na vodné systémy), veľa ľudí sa zdesilo: Horšia kvalita vody, upchávanie vodných filtrov, znečistené životné prostredie?! 

V NIVEA sme sa preto zaviazali používať iba biologicky odbúrateľné polyméry. Je to veľký krok, ktorý nám zaberie veľa času. Avšak už teraz upravujeme zloženia našich produktov ošetrujúcich pokožku tela a opaľovacích krémov. 

sustainable shower gel

Sprchovacie gély: Bez mikroplastov a s biologicky odbúrateľným zložením

Zloženie produktov, ktoré sú určené na čistenie pokožky tela, už sme výrazne upravili. Zaujímajú vás podrobnosti? Všetko sme pre vás spísali v detailoch jednotlivých produktov. Pred nákupom si tak môžete prečítať podrobné informácie o zložení a rozhodnúť sa, či produkt vyskúšate na vlastnej koži.

sunscreen

Ochrana pred slnkom: Biologicky odbúrateľné zloženie bez mikroplastov

Stále pracujeme na úprave zloženia našich opaľovacích výrobkov. Nové zloženie výrobkov z radu NIVEA SUN Protect & Moisture je minimálne zo 73 % ľahko biologicky odbúrateľné a nenarušuje mikrobiálnu vrstvu pokožky. Navyše neobsahuje UV filtre (octinoxate, oxybenzone, octocrylene) ani mikroplasty

Jedna pokožka. Jedna planéta. Jedna starostlivosť.

Transparentnosť a úprimnosť sú pre nás na prvom mieste. Preto vám zodpovedáme všetky otázky týkajúce sa udržateľnosti. Zaujíma vás niečo, na čo ste tu nenašli odpoveď? Viac informácií nájdete prehľadne na webe Beiersdorf v sekcii Udržateľnosť. Navštívte nás tam!