Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

ako zvládnuť detský hnev

AKO ZVLÁDNUŤ DETSKÝ HNEV: SKROŤTE MALÉHO PROTIVNÍKA

Detský hnev sa od dospelého až toľko nelíši. A platia naň rovnaké veci.

Kopaním, búchaním a hryzením sa vás dieťatko snaží vyprovokovať, ale ako správny rodič musíte zostať pánom situácie. Aby ste to zvládli lepšie, je dobré vedieť, čo sa s vaším dieťaťom vlastne deje a mať v zálohe hneď niekoľko účinných stratégií.

Hnev je v období batoľaťa normálny

uplakaná

Hodiť by sa vám mohlo aj 12 tipov, ako utíšit plač.

Stále musíte mať na pamäti, že vek batoľaťa je obdobím nespracovaných a často nekontrolovateľných emócií. Keď vášho drobčeka zrazu ovládne agresívny výbuch citov, ktorý vyústi v kopanie alebo hryzenie, dajte mu jasne najavo, že s podobným správaním nesúhlasíte. Buďte neústupná, ale nikdy dieťaťu neodplácajte rovnakou mincou. Podkopávali by ste tak vlastný postoj a tvrdenie, že násilie a agresivita sú zlé.


Dôvody hnevu sú malicherné. Ale len pre nás

Uvedomte si, že aj dospelí sa niekedy rozčúlia kvôli úplným maličkostiam. Hnev síce neprejavujú zúrivým kopaním alebo búchaním, zato z nás ale niekedy „lezú“ veľmi nepekné výrazy. Predstavte si, žeby vás pri niektorom vašom záchvate hnevu videl nezaujatý pozorovateľ. Pravdepodobne by si povedal, že sa rozčuľujete zbytočne. Pre vás to bolo v tej chvíli dôležité.

S deťmi je to úplne rovnaké. Ich dôvody nám pripadajú malicherné, pre nich sú ale v tú chvíľu niečím zásadným. Keď si toto uvedomíte, ľahšie potom objavíte kľúč k ich upokojeniu.

dohováranie

Dohováranie by nepomohlo ani nám

Predstavte si teraz, že sa rozčúlite a v záchvate emócií sa vás niekto iný, napríklad váš partner, snaží upokojiť. Uplatňuje ale metódu dohovárania a povie vám: „Ihneď to nechaj!“ Čo sa v tú chvíľu stane? Pravdepodobne vás to neupokojí. Možno skôr naopak.

Keď sme rozčúlení, nechceme, aby nám niekto dohováral. Radšej chceme, aby nás vypočul, objal, rozptýlil. Alebo aby nás jednoducho nechal sa vyzúriť. Deti v tomto ohľade nie sú iné. Vysvetľovanie im nepomôže dostať sa z emócií von, potrebujú prijatie.

 

vysvetľovanie

Načúvajte, rozptyľujte. Buďte trpezlivá

Každému z nás pomáha niečo iné a u detí to platí tiež. Skúste na svojho drobčeka niekoľko metód, skôr či neskôr objavíte tú pravú. Máte práve plné ruky práce s varením či nakupovaním a váš malý nezbedník sa z nudy zlostí? Rozptýľte ho napríklad tým, že mu zadáte malú úlohu – či umyje jabĺčka, alebo vyberie do vrecúška 3 pekné citróny.

Rovnako ako my sú aj deti sú na podráždenie náchylné, keď sú unavené alebo hladné. Ak nepoznáte dôvod rozladenia vášho drobčeka, v pokoji sa ho spýtajte, čo mu chýba. Načúvajte. Napríklad zistíte, že na vyriešenie situácie stačí úplná maličkosť.

Ak nič nezaberá, nechajte dieťa, nech sa hnevá. Ono ho to po chvíľke prejde. Nezabudnite ho potom objať a uistiť, ako veľmi ho máte radi.

 

Bolí vás zo všetkého toho kriku hlava a hladina stresu stúpa? Aby ste aj na zlostné dieťa dokázali byť trpezlivá, musíte sa sama cítiť vyrovnane. Vieme, ako na to: preč so stresom!

 

naštvaný