dojčenský plač

12 tipov, ako utíšiť dojčenský plač


PREČO BÁBÄTKÁ PLAČÚ, AJ KEĎ JE O NE POSTARANÉ A NIČ BY IM NEMALO CHÝBAŤ?

Plačúce dieťatko je pre mamičku väčšinou veľmi stresujúce, najmä ak nič nezaberá. Naučte sa s NIVEA jednoduché utišovacie triky, ktoré pomôžu.

Plač bábätka: Prvý pokus o komunikáciu s okolím

bábätko v náručí
Väčšina novorodencov plače 1 až 3 hodiny denne. Dobrá správa je, že počas niekoľkých týždňov bude plaču stále menej.

Všetky bábätká majú obdobia, kedy sa prejavujú plačom, a to hlavne preto, že je to jediný spôsob, ako môžu oznamovať svoje potreby. Vaše bábätko pochopiteľne nedokáže povedať „Mám hrozný hlad!“, „Chcem okamžite vystúpiť z tej príšernej autosedačky!“ alebo „Ten štítok na tričku ma privádza k šialenstvu!“. A tak jednoducho plače. Je to jeho spôsob, ako vám oznámiť: „Mami, potrebujem ťa!“


Keď nepomôžu inštinkty, nastupujú overené rady

Keď bábätko plače, vaše telo okamžite reaguje zvýšenou produkciou materského hormónu prolaktínu, ktorý vás núti vziať dieťatko do náručia a uspokojiť jeho potreby. Schopnosť utíšiť bábätko je vám teda daná už od prírody, a ak sa tak nepodarí hneď na prvý pokus, nesmiete to vnímať ako svoje zlyhanie. Rozladenosť bábätka rozhodne nie je reakciou na vaše rodičovské zručnosti. Malé deti často plačú aj celkom bezdôvodne. 

Čo ale robiť, keď sa všetko zdá byť v poriadku (bábätko je odpočinuté, nakŕmené i prebalené) a stále plače? Po prvé, nemyslite hneď na najhoršie. Existuje niekoľko spôsobov, ako bábätko upokojiť a dopriať obom trochu pokoja. 


Ako jednoducho utíšiť bábätko

spievajte uspávanky
zabaľte bábätko do zavinovačky

1. Zabaľte bábätko pohodlne do zavinovačky alebo prikrývky s ručičkami pozdĺž tela. Bábätká ešte úplne neovládajú svoje pohyby. Možno sa len zľaklo nečakaného mávnutia vlastnou ručičkou.

2. Bábätko pestujte tvárou dolu s bruškom položeným na vašej paži a dlaňou medzi nožičkami. Táto poloha zaberie oveľa lepšie než klasické pestovanie na chrbátiku.

3. Šepkajte alebo vydávajte šumivé zvuky. Známy tón vášho hlasu je jedným z najlepších utišujúcich prostriedkov. 

4. Spievajte pokojné, pomalé piesne, ako sú uspávanky. Telo bábätka sa prispôsobí hudbe upokojením srdcového tepu a dychu. 

5. Jemne bábätko kolíšte. Rytmické pohupovanie napodobňuje pohyb v maternici. 

dajte bábätku niečo cucať

6. Dajte bábätku niečo cucať

Vyskúšajte cumlík alebo len svoj čistý malíček.
hladenie bábätka

7. Vyskúšajte hladenie

Hladkajte bábätko po tváričke, chrbátiku, nožičkách alebo brušku.
dajte si bábätko do šatky

8. Dajte si bábätko do nosiča alebo šatky

Vaša blízkosť ho upokojí. Mimochodom, o šatkovaní si viac prečítate v našom článku: Všetko, čo potrebujete vedieť o šatkovaní bábätiek.
teplý kúpeľ

9. Choďte na prechádzku alebo bábätko pohojdajte doma – v kočíku, hojdačke, ležadle a podobne.  

10. Vyskúšajte teplý kúpeľ, veľa mamičiek naň nedá dopustiť. Zvuky špliechania a teplá voda, ktorá bábätko obklopuje, urobí zázraky. Keď  budete vo vani tiež, bábätko utíši i váš vzájomný telesný kontakt. Detskému plávaniu a pobytu vo vode sa venuje článok Malí plaváčikovia NIVEA.

11. Doprajte bábätku zaujímavé rozptýlenie. Ukážte mu novú hračku alebo upútajte jeho pozornosť na zrkadlo. Bábätká sú vlastným odrazom v zrkadle obvykle fascinované. 

12. Nezabudnite zachovať chladnú hlavu. Dieťa dokáže vnímať vaše napätie a bude naň reagovať ďalším krikom. A vy sa tak dostanete do začarovaného kruhu. 


Plač bábätka utíši váš vlastný rituál

Každé z týchto odporúčaní nemusí fungovať pre všetky bábätká a občas zaberie to a inokedy ono. Skúšajte, čo bude fungovať a časom zistíte, čo a kedy je pre vaše bábätko najlepšie. Keď nájdete spôsob, ktorý dieťatko utíši, nemeňte ho. Používajte maximálne dva až tri rôzne spôsoby, ktoré zaberajú. Ak prvý zlyhá, použite ďalší namiesto nových experimentov. Uvidíte, že po jednom či dvoch dňoch, kedy sa budete držať svojho systému, zožnete ovocie svojej trpezlivosti.

Aj vaša zúfalá snaha utíšiť bábätko za každú cenu, môže byť kontraproduktívna. Ak ho necháte chvíľku kričať, dáte mu priestor, aby sa upokojilo samo (a sebe šancu sa spamätať). Ak ste vyskúšali všetky uvedené tipy a stále si robíte starosti s plačom vášho bábätka, obráťte sa na svojho detského lekára. Budete mať istotu, že sa za častým plačom neskrývajú iné ťažkosti.

 
vlastný rituál