Všetko, čo potrebujete vedieť o šatkovaní bábätiek


NAUČTE SA ZÁKLADY NOSENIA BÁBÄTIEK V ŠATKE.

Šatkovanie, respektíve nosenie bábätka v šatke zažíva v posledných rokoch veľký návrat. A my vám poradíme, ako so šatkovaním začať!

Výhody a nevýhody šatkovania

Pocit bezpečia a bezprostrednej fyzickej blízkosti rodičov, predovšetkým mamičky, menej plaču, viac pokoja pre dieťa. Šatkovanie je stále na vzostupe, má svoje výhody, ale aj tienisté stránky. Ak o tejto metóde nosenia dieťatka uvažujete, zoznámte sa s nimi.
s oteckom
Vďaka šatkovaniu pre vás bude jednoduchšia i prvá dovolenka s bábätkom.

Aké sú výhody šatkovania?

Výhod šatkovania je celý rad. Vďaka šatke sa môže dieťatko už od útleho veku pohybovať s rodinou všade, miznú tak obmedzenia kvôli „príliš malým deťom“. A ďalšie?

  • Dieťa má v šatke veľmi potrebný pocit bezpečia vďaka telesnému kontaktu.
  • Šatkované deti sa skôr osamostatňujú, menej plačú a sú si istejšie samy sebou.
  • Dieťa je pri správnom šatkovaní v ideálnej anatomickej pozícii.
  • Šatkovanie napomáha motorickému rozvoju dieťaťa a prispieva k osvojeniu biorytmov (deň a noc).
  • Medzi nosičom, najčastejšie mamičkou a dieťaťom, dôjde k vytvoreniu pevného zväzku naplneného dôverou.
  • Ak je to potrebné, šatku možno pre dieťa využiť aj ako deku, podložku alebo hojdaciu sieť. Mať ju teda všade so sebou je veľmi praktické.

Nevýhody šatkovania

Nevýhody šatkovania nevyplývajú zo šatky samotnej, ale väčšinou z jej zlého uviazania alebo z toho, že telo matky nosenie dieťaťa nezvláda. Po tehotenstve a pôrode nemusia byť ženy fyzicky úplne fit, preto sú i také, ktoré šatkovanie zavrhnú.

 


Šatkovať môžete aj novorodenca

Zapáčil sa vám nápad šatkovania a už sa tešíte, kedy budete nosiť svoje vlastné dieťatko? Potom vám asi napadá otázka, od kedy môžete šatkovanie bábätiek praktizovať. Máme pre vás skvelú správu – začať s ním môžete ihned po pôrode. Čím skôr začnete, tým lepšie. Bábätko je v tejto dobe poddajné a veľmi rýchlo si na tento štýl nosenia zvykne. Zvuky matkinho srdca sú mu známe už z maternice. Telesná blízkosť upokojuje a naplňuje emocionálne potreby bábätka. 


Techniky šatkovania sa líšia

S vekom bábätka sa ale líšia techniky šatkovania. Kým u najmenších ratolestí si musíme dávať pozor na poddajnosť a jemnosť tkaniny šatiek, u väčších detí už oceníme šatky s prímesou zvyšujúce ich nosnosť, či s vyššou gramážou.

s novorodencom

Deti od začiatku môžeme viazať vo vertikálnej polohe. Ide o úplne prirodzené držanie tela aj pre bábätká, ktoré ešte hlavičku nedržia.

Ergonomické nosenie umožňuje vertikálne nosiť i novorodeniatko, treba však dbať na správnu polohu. Chrbtica bábätka v správnej polohe pripomína písmeno C. Látka nosítka musí byť od kolienka ku kolienku bábätka. Nohy zozadu v správnej polohe pripomínajú písmenko M, keď kolienka sú vyššie než zadoček. Ideálnu ergonomickú polohu dosiahneme pomocou ľahkého tlaku zospodu do pätičiek.

viazanie na chrbát
Pri viazaní dieťaťa na chrbát sa lepšie rozloží váha, takže tento druh úväzu je vhodný najmä pre staršie a ťažšie deti, alebo pri činnostiach, kedy rodič / nosič potrebuje mať voľné ruky.

Tipy, ktoré vám uľahčia šatkovanie

Aby nosenie dieťaťa v šatke spĺňalo svoje funkcie a bábätku bolo v šatke dobre, dodržujte nasledujúce rady:

  • Bábätko vždy viažte čelom k sebe, či už viažete spredu alebo zozadu.
  • U detí s luxáciou alebo dyspláziou bedrových kĺbov je vhodné poradiť sa o šatkovaní s lekárom a prípadne zvoliť špeciálne spôsoby viazania.
  • Šatku viažte pevne, aby na dieťa pôsobila ako bandáž. Nebojte sa, nepríjemné mu to rozhodne nebude.
  • Prvýkrát niektoré deti v šatke plačú, ale nevzdávajte to. Sú prispôsobivé a druhýkrát to už bude lepšie. Nakoniec sa im to zapáči.

 

Mimochodom, tu je 12 tipov, ako utíšiť dojčenský plač.

Šatky na nosenie detí sú jednoduchým, a napriek tomu skvelým vynálezom, ktorý oceňujú mamičky po celom svete. Pridáte sa k nim?

 

 

v šatke
výrobky