Je čas trochu sa prejsť


AKO POMÔCŤ VÁŠMU DIEŤATKU PRI JEHO PRVÝCH KRÔČIKOCH.

Ako pomôcť vášmu dieťatku pri jeho prvých krôčikoch. Už sa nemôžete dočkať, kedy vaše dieťatko urobí prvé krôčiky? Aby bola chôdza pre bábätko bezpečná, potrebuje posilniť chrbtové svaly. Pomôžte mu drobným cvičením.

Nestrácajte trpezlivosť, keď prvé krôčiky neprídu hneď

Vnímajte správne signály, nech viete, kedy prídu prvé krôčiky

Niektoré deti vôbec nelezú – postavia sa a rovno chodia. Je však dôležité, aby bábätko pri pohybe zapájaalo nožičky i ručičky. Sledujte pozorne jeho pokroky a odpovedzte si na nasledujúce otázky: Pohybuje sa viac ako minulý mesiac? Zdvihne už väčšiu časť tela zo zeme?

Ak áno, nie je dôvod na obavy, ak by však dieťatko nevyvíjalo žiadnu snahu o prvé kroky po prvom roku veku, poraďte sa s lekárom.

Najdôležitejším predpokladom pre samostatnú chôdzu sú chrbtové svaly, ktoré bábätko začína trénovať už pri tzv. „pasení koníčkov” – zdvíhaní hlavičky, keď leží na brušku. Lezením vpred získa väčšiu silu a potom sa bude môcť samo pritiahnuť do stoja a bezpečne opäť „žuchnúť" na zem. 

vnímajte správne signály
Každé dieťa má pre tento dôležitý okamih svoj čas. Jediné, čo môžete urobiť, povzbudzovať ho a hlavne zabezpečiť domácnosť. Čo nevidieť budete počuť cupitanie malých nožičiek po celom dome!
chce to tréning
I keď sa už možno nemôžete dočkať, kedy sa vášmu dieťatku podarí prejsť prvých pár krokov, buďte trpezlivá. Väčšina detí potrebuje od plazenia vpred až po prvé samostatné kroky okolo 1000 hodín tréningu! 

POVZBUDZUJTE SVOJHO DROBČEKA K ĎALŠÍM KRÔČIKOM

nožička
Posilňujte nielen svaly, ale aj intelekt! Ako? No predsa hrou. Vyskúšajte hry pre najmenšie deti: inšpirácie na hračky, ktoré rozvinú schopnosti a zručnosti vášho dieťaťa.

Vyskúšajte nasledujúce triky, ktorými uľahčíte bábätku prvé krôčiky:

  • Dávajte svoje dieťatko na bruško čo najčastejšie, aby si posilnilo svoje chrbtové svaly.
  • Motivujte ho k pohybu hračkami, na ktoré nedosiahne.
  • Položte bábätko bruškom na gymnastickú loptu, držte ho za nožičky pod zadočkom a rolujte balón dopredu a dozadu. 
  • Držte pred bábätkom hračku a hýbte s ňou zo strany na stranu tak, aby sa za ňou bábätko natáčalo.
  • Každý malý pokrok odmeňte pochvalou. 
  • Postavte sa pár krokov pred neho a zatlieskajte mu za to, ako vie samo stáť. Povzbudzujte a chváľte akýkoľvek pokus.
  • Rozostavte malému cestovateľovi po miestnosti stabilné kúsky nábytku, aby sa mohol lepšie dostať cez celú izbu. 
  • Možno si vaše dieťatko ešte nevie sadnúť zo stoja bez opory. Buďte preto vždy nablízku, aby ste mohli „tlmiť” neočakávané pády.
 

 

Prvé krôčiky: Nie je kam sa ponáhľať

Tak a ste zase o kúsok bližšie k prvým krôčikom. Väčšine detí sa prvé krôčiky podaria okolo prvých narodenín, veková hranica však môže byť veľmi rozdielna –  od 9. až po 18. mesiac. Nerobte si starosti, keď si vaše dieťatko dá na čas.
Bábätko sa bude čoskoro pohybovať rýchlejšie, než si myslíte! Pripravte sa na vášho malého chodca a zabezpečte domácnosť proti úrazom. 

Na čo všetko si dať pozor, keď vaše dieťatko začína chodiť? Prečítajte si, ako zabezpečiť domov “deťom-odolný”: bezpečnostný sprievodca miestnosť po miestnosti

hurá do sveta