Čo (ne)piť v tehotenstve


MÔŽETE SI DAŤ KÁVU ALEBO ZELENÝ ČAJ?

Patríte medzi milovníčky kávy? Potom spozornejte. Ako nastávajúca mamička by ste niektoré nápoje mali úplne vynechať, alebo aspoň obmedziť. Poradíme vám, ktorým nápojom sa vyhnúť, a ktoré naopak do svojho pitného režimu zaradiť.

V tehotenstve dodržujte pitný režim

Voda je nadovšetko

Základ pitného režimu by mala tvoriť voda. Ak to stav potrubia a kvalita vody dovolí, pite vodu z vodovodu. V opačnom prípade zvoľte radšej vodu balenú - dojčenskú či pramenitú. Nepreháňajte to s minerálnou vodou. Telo zbytočne zaťažíte veľkým množstvom minerálov. 

Myslite na to, že okrem jedálneho lístka by mal byť pestrý i pitný režim. Výbornou voľbou sú zeleninové či ovocné šťavy. Džúsy, kvôli vysokému obsahu cukru, rieďte vodou. Kolovým a iným presladeným nápojom sa skôr vyhýbajte.

 
Počas tehotenstva je pitný režim dôležitý. Nečakajte na pocit smädu, pite pravidelne a v menších dávkach. Nedostatok tekutín vedie k malátnosti, bolesti hlavy, zvýšenej únave alebo hoci zápche. Optimálne množstvo tekutín záleží na skladbe jedálneho lístka, fyzickej záťaži a ročnom období. Nikdy by to ale nemalo byť menej než 2 litre denne.
 
pohár vody
Prílišné pitie perlivej vody môže zhoršiť tehotenské nevoľnosti, podporiť nadúvanie a zvracanie. 
 
ovocné šťávy
bylinkový čaj
Ak vás trápia tehotenské nevoľnosti, skúste žalúdku uľaviť popíjaním mätového čaju či výluhom zo zázvoru
 

Bylinkové čaje: Žihľavový je dobrá voľba, na ľubovník pozor

Zvláštnu kategóriu tvoria čaje. Sú čaje, ktoré urovnajú trávenie a obsahujú rad minerálov a vitamínov, takže ich môžete počas tehotenstva piť bez obmedzenia. Medzi také čaje patrí napríklad žihľavový, ktorým dodáte telu vitamíny, horčík, vápnik a železo, alebo čaj šípkový, ktorý dodá telu potrebný vitamín C

Sú ale i čaje, ktoré by ste mali počas tehotenstva obmedziť alebo sa im úplne vyhnúť. Medzi také čaje patria napríklad bylinné zmesi, ktoré obsahujú ľubovník bodkovaný, ženšen, rebríček, palinu či sladké drievko. 


Zelený a čierny čaj v tehotenstve: Pozor na kofeín!

V nadmernom množstve nie sú vhodné ani zelený a čierny čaj, obsahujú totiž kofeín. Kofeín vo veľkom množstve zrýchľuje srdcovú činnosť, negatívne ovplyvňuje rast plodu a zaťažuje obličky a pečeň. Jeho pitie preto obmedzte maximálne na dve šálky denne alebo čaj zbavte kofeínu. 

Tip: Zbaviť čaj kofeínu môžete úplne jednoducho - stačí, keď vrecúško zalejete horúcou vodou, necháte ho 30 sekúnd lúhovať a potom toto vrecúško vyberiete a zalejete horúcou vodou znova. Kofeín sa z čaju vylúči počas prvého lúhovania. 

 

Káva v tehotenstve: Skúste meltu alebo špaldu

Na dve šálky denne by ste mali obmedziť i kávu. Vhodnejším variantom sa pre vás môže stať káva bez kofeínu, či káva z melty alebo špaldy. Plné kofeínu a cukru sú tiež energetické nápoje. Ich pitie zvyšuje hladinu cukru, zrýchľuje pulzovú frekvenciu a odvodňuje organizmus.


Alkoholu sa radšej vyhnite

Alkohol je pre nastávajúce mamičky tabu. Nadmerná či častá konzumácia alkoholu môže zvýšiť riziko samovoľného potratu, predčasného pôrodu alebo úmrtia plodu. V neskoršom veku dieťaťa môže mať alkohol za následok srdcové chyby, hyperaktivitu, problémy s učením, rečou či správaním. 
 

šálka kávy