2. ROK DIEŤAŤA: ČAKAJÚ VÁS PRVÉ KRÔČIKY AJ PRVÉ SLOVÁ

Kedy budete počuť prvé „mama“ a „tata“?

Každý rodič sa najviac teší na to, keď od svojho malého bábätka počuje „mama“ alebo „tata“. Slzy sa vám nahrnú do tváre a ste neskutočne pyšní! Prvé slovíčka sa u detí objavujú medzi 11. a 14. mesiacom. Vedeli ste, že bábätku môžete s rozprávaním pomôcť? Všetko okolo pomenovávajte, čítajte si spolu a spievajte.

Prišiel čas na nočník? Hlavne žiadnu paniku

Ak je reč o nočníku, zabudnite na rôzne diskusie. Každé bábätko je iné, a preto je nezmysel ich porovnávať. Vy sama poznáte, že je ten správny čas. My pre vás máme pár tipov, vďaka ktorým to pôjde ľahšie. A nebuďte smutná, ak hneď zozačiatku nepôjde všetko podľa vašich predstáv, každé bábätko sa to raz naučí.

Ako si z materskej urobiť občas dovolenku?

Poznáte tú vetu? Materská, ale rozhodne nie dovolenka. Nie je to len výkrik do prázdna, naopak, v tejto vete sa skrýva veľká pravda. Byť mamičkou je veľmi náročné, zvlášť ak nemáte častejšie možnosť stráženia. Ako zabezpečiť, aby ste boli spokojná vy aj bábätko? Spísali sme pre vás ľahké tipy, vďaka ktorým budete oddýchnutá a šťastná.

Je čas urobiť cumlíkom „pápá“

Niektoré deti cumlík milujú, iné ho vôbec nechcú. Ak doma máte nadšencov cumlíkov, čaká vás odvykanie. Hoci sa môže zdať, že to budú isté nervy, nemusí to tak byť. Niekto odporúča vziať dieťaťu cumlík bez jeho vedomia. Iní naopak radia „rozlúčiť sa“ s cumlíkom a nahradiť ho novou hračkou. Či už sa rozhodnete akokoľvek, nepoľavujte. Zo začiatku bude možno pár sĺz, ale nebude to trvať dlho a váš malý chrobáčik si na cumlík ani nespomenie.

Pravá, ľavá: Chodíme!

Než sa nazdáte, vaše dieťatko sa začne stavať na nohy a bude skúšať prvé vratké krôčiky. Opäť platí pravidlo, že každé bábätko je iné, preto nezúfajte, keď má rok a ešte nechodí. Veková hranica sa tu pohybuje od 9. až po 18. mesiac.