BLW: Aké má pravidlá a čo by ste mali vedieť, než s touto metódou začnete

Baby Led Weaning metóda zažíva v posledných rokoch veľký boom po celom svete. O čo ide? Ide o príkrmy vedené dieťaťom, kedy si dieťa samo vyberá, čo bude jesť a koľko toho zje. Aké sú jej pravidlá a podľa čoho poznať, že je BLW metóda vhodná práve pre vaše dieťa?

Čo je BLW?

Baby Led Weaning, alebo ak chcete dieťaťom vedené odstavenie, sa v posledných niekoľkých rokoch teší veľkej obľube. Tá sa ešte umocnila v roku 2015, keď vyšla knižka od Tracey Murkettovej a Gill Rapleyovej: Viem, čo mi chutí: Dieťaťom vedené odstavenie. Táto kniha zhrnula všetky základné princípy, ktoré sa s metódou BLW spájajú, a poskytla tak mamičkám ucelený prehľad o alternatívach k detským príkrmom.

Princípom BLW metódy je, že dieťa nekŕmite mixovanými príkrmami z lyžičky, ale ponúkate mu rovno pevnú stravu. Napriek tomu, že v spoločnosti je zaužívané, že v šiestom mesiaci dieťaťu okrem materského (alebo umelého) mlieka ponúknete práve príkrmy v podobe rozmixovaných kašičiek a pyré zo zeleniny a ovocia. A pekne pomocou detskej lyžičky ho začnete kŕmiť. 

Pri odstavení dieťaťa pomocou BLW metódy ale ponúkate dieťaťu normálne kúsky jedla. Samozrejme, vhodné k jeho veku: Kým polročnému bábätku nakrájate jablko na mesiačiky, ročnému dieťaťu môžete dať jablko na okusovanie pokojne celé. 

Prečo sa vydať cestou BLW

Ťukáte si na hlavu a premýšľate, prečo by ste dieťaťu mali dávať kus jablka, keď ho zrejme len „ožužle“? Metóda BLW má hneď niekoľko výhod. Medzi ne patrí napríklad to, že dieťa má slobodu voľby. Samo sa môže rozhodnúť, ktorú z ponúkaných potravín zvolí, koľko jej zje a či ju vôbec chce ochutnať. Takúto možnosť rozhodovania sa pri kŕmení lyžičkou nikdy nezíska. A ak vás ani tento argument nepresvedčil o tom, že BLW stojí za skúšku, poďme si ich povedať ešte pár:

  • Najete sa všetci spoločne: Dieťa sa samo zabaví skúmaním potravín a ich konzumáciou, a vám tak zostane veľa času na to, aby ste sa tiež najedli. Takže už žiadne naháňanie dieťaťa s lyžičkou v ruke a jedlo v zhone.
  • Podporujete vývoj dieťaťa: Najrôznejšími tvarmi potravín a ich úchopom si dieťa rozvíja svoju jemnú motoriku.
  • Dieťa pravdepodobne nebude také vyberavé: Vedeli ste, že za vyberavosť detí často môže nevábna textúra príkrmov, ktoré im ponúkame? 
  • Zlepší sa koordinácia pohybov: Tým, že sa dieťa kŕmi samo, sa musí naučiť koordinovať pohyby rúk a pusy, a rozvíja tak svoju obratnosť.

Kedy začať s BLW

Neexistuje jasne stanovená doba, kedy je vhodné s BLW začať. Ideálny čas prichádza vtedy, keď je dieťa schopné vziať niečo samo do ruky. A pozor! Určite sa neorientujte podľa toho, či má dieťa zuby, alebo nie. Na to, aby preskúmavalo textúru jedla a dokázalo z neho vycucať šťavu, zúbky nepotrebuje. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potom udáva, že do šiestich mesiacov materské alebo umelé mlieko spĺňa všetky potreby dieťaťa. Okolo šiesteho mesiaca najskôr začnete pozorovať signály, ktoré vám samy napovedia, že prichádza čas experimentovania. Medzi tieto signály patria napríklad tieto:

  • Dieťa má zvýšený záujem o jedlo.
  • Dieťa žuje a pokúša sa ohrýzať hračky.
  • Dieťa si strká do pusy všetky možné veci vo svojom dosahu.
  • Dieťa sa naťahuje po veciach.

Pravidlá metódy BLW

S metódou BLW sa spája aj väčší neporiadok, a to ako na dieťati, tak všade okolo neho. Na cestách vám s čistotou pomôžu NIVEA BABY Čistiace a ošetrujúce obrúsky Soft & Cream, ktoré pokožku dieťatka vyčistia a zároveň ju ošetrujú. 
  1. Myslite na pravidelnosť: Nemajte strach, že by dieťa kvôli BLW hladovalo. Čo si nevezme z potravín, doženie materským (alebo umelým) mliekom. Od 6. až 8. mesiaca stačí dieťaťu ponúkať pevnú stravu zhruba 2 až 3× denne. Od deviateho mesiaca zvýšte intenzitu na 3 až 4× denne.
  2. Začnite s mäkkými potravinami: Najskôr dieťaťu ponúkajte naparenú zeleninu a ovocie, ktoré má síce stále pevnú konzistenciu, ale zároveň ju dieťa ľahko rozžuje. 
  3. Dbajte na správne tvary: Potraviny by mali dieťaťu padnúť do ruky, aby sa mu ľahko držali pri skúmaní a jedle. Nekrájajte potraviny na príliš malé kúsky, pri ktorých hrozí vdýchnutie, a navyše sa zle držia.
  4. Ponúkajte nové potraviny: Dávajte dieťaťu možnosť voľby. Ponúknite mu napríklad tri potraviny a sledujte, ktorá u neho zaboduje najviac. Tiež sa snažte škálu potravín neustále rozširovať a ponúkať nové textúry aj kombinácie.

Na čo si dať pri BLW pozor?

Samozrejme, ani BLW metóda nie je úplne bez rizík. Rovnako ako sa vám dieťa môže začať dusiť pri zabehnutí kašičky, môže mu zabehnúť kúsok ponúkanej potraviny. Preto dieťa nikdy nenechávajte samotné, keď práve skúma jedlo a je

Keď sa dieťa začne dusiť (pery a nechty dieťaťa začnú modrať, dieťa je tiché a má „vypúlené“ oči), položte si dieťa na predlaktie, prstami fixujte hlavičku a 5-krát dieťa rázne udrite medzi lopatky. Pokiaľ dusenie neprestáva, ihneď volajte na tiesňovú linku 155. 

Tiež sa vám môže stať, že sa u dieťaťa objaví alergická reakcia na niektorú z ponúkaných potravín. Potravinová alergia sa vyskytuje u zhruba 8 % dojčiat a BLW metóda má tú veľkú výhodu, že ľahko spoznáte, aká potravina alergiu spustila.