Ako s deťmi hovoriť o starostlivosti

Kedy a ako začať s deťmi hovoriť o starostlivosti a intímnej hygiene

Keď sa z dieťaťa stane pubertiak, súvisí s tým nielen odvrávanie, ale aj potreba zvýšenej starostlivosti o pokožku aj pleť. Kedy začať s deťmi riešiť antiperspirant, intímnu hygienu a ďalšie formy starostlivosti? Poradíme Vám, ako tému nadhodiť a aké ošetrujúce produkty vybrať.

Kedy je ten správny čas?

Dospievanie väčšinou začína u dievčat okolo 10. a u chlapcov okolo 12. roku života. V tomto období sa v ich tele deje množstvo hormonálnych zmien. Mení sa nielen ich telo, ale aj myšlienkové pochody a u chlapcov aj hlas. Pleť sa začína viac mastiť a objavujú sa na nej pupienky, v podpazuší aj v oblasti intímnych partií začínajú rásť prvé chĺpky. Zároveň si stále viac začínajú všímať jeden druhého a celkovo viac riešia svoj fyzický vzhľad. 

Dospievanie je teda ideálny čas, kedy s „deťmi“ začať hovoriť o starostlivosti o seba. A teraz nemyslíme pravidelné kúpanie sa, čistenie zubov a umývanie rúk. Reč je o používaní antiperspirantu, starostlivosti o pleť a u dievčat aj o prvej menštruácii. 

Pre veľa rodičov sú tieto témy ošemetné a nevedia, ako ich uchopiť. Preto ich neustále odkladajú, alebo sa im snažia vyhnúť úplne. Avšak to je to najhoršie, čo pre svoje dieťa môžete urobiť. Samozrejme, že si samo nejako poradí, ale keď mu podáte pomocnú ruku, máte šancu, že sa vám v neskoršom veku bude viac zverovať a počas dospievania sa vyhne niektorým trápnym momentom. 

dospievanie

Pomôžte s výberom a buďte otvorení

Zo starostlivosti o seba nemusíte robiť vedu, spoločne si pohovorte o tom, ako hormonálne zmeny ovplyvňujú telo (napríklad väčšia intenzita pachu potu) a potom navrhnite riešenie. Syn aj dcéra určite ocenia, keď s nimi zároveň zájdete ošetrujúce produkty aj zakúpiť. A čo by ste nemali vynechať? 

Antiperspirant

V dospievaní začínajú rásť chĺpky v podpazuší. V nich sa držia baktérie, ktoré následne rozkladajú pot, a tým vzniká nepríjemný zápach. Antiperspirant vašim deťom pomôže, aby sa cítili komfortne v každej situácii. Sprej antiperspirant Original Care chráni pred potením a zápachom až na 48 hodín a obsahuje vápnik, ktorý pokožku posilňuje. Pre chlapcov je ideálnou voľbou Sprej dezodorant pre mužov Fresh Active, ktorý zanechá pokožku v podpazuší sviežu a bez zápachu potu po celý deň.
DEODORANT PRO MUŽE FRESH ACTIVE

Čistenie pleti

To sa týka nielen dievčat, ale aj chlapcov. Aj na ich pleti sa totiž usadzujú najrôznejšie nečistoty, ktoré sa musia odstrániť. Ak by sa nahromadili, hrozilo by zvýšené riziko tvorby akné. Čistiaci micelárny gél s ružovou vodou jedným ťahom odstráni všetky nečistoty a vďaka ružovej vode pleť osvieži. Ak premýšľate nad spôsobom, ako svojho pubertiaka presvedčiť na dôsledné čistenie pleti, môžete mu ukázať ilustračné obrázky aknóznej pleti. Pupienky sa totiž môžu tvoriť práve v dôsledku veľkého množstva nečistôt na pleti.
Čistenie pleti

Odličovanie

Ako sme už spomenuli na začiatku, v puberte sa dievčatá začínajú viac parádiť, chcú sa zapáčiť a s tým sa spája aj prvé líčenie. Hneď na začiatku je dôležité dcére spomenúť, že odličovanie pleti je rovnako podstatné, ako je napríklad čistenie zubov. Micelárna voda Rose Touch pleť čistí, hydratuje a vyživuje. Obsahuje totiž organickú ružovú vodu, ktorá pleť rozjasňuje a ošetruje. 
Odličovanie

Kedy začať hovoriť s dcérou o menštruácii?

Prvá menštruácia sa najčastejšie dostaví medzi 12. a 14. rokom, teda v čase, keď s mladou dievčinou lomcujú emócie sem a tam. To najhoršie, čo sa môže slečne v tomto veku stať, je dostať menštruáciu a nebyť na ňu pripravená. Takže sa riaďte heslom: „Kto je pripravený, nie je prekvapený.“ A so svojou dcérou sa o menštruácii otvorene rozprávajte. Pretože menštruácia nie je tabu.
menštruácia nie je tabu

Menštruácia sa vašej dcéry netýka až v momente, keď ju prvýkrát dostane, ale počas celého života. Vníma totiž vás, a aj keď si to možno neuvedomujete, ako huba do seba nasáva váš prístup. Takže ako by taký správny prístup k menštruácii mal vyzerať?

  • Vysvetlite dcére, čo to menštruácia vlastne je a prečo je pre ženy dôležitá.
  • Zoznámte ju s intímnymi hygienickými pomôckami a dajte jej na výber aj tie alternatívne (menštruačný kalíšok a menštruačné nohavičky).
  • Svoje emócie a prípadné bolesti počas svojich dní nemaskujte, ale otvorene dcére vysvetlite, prečo k nim dochádza.
  • Ak má vaša dcéra menštruačné bolesti, aj keď vy nimi netrpíte, nezosmiešňujte ju, ale ponúknite jej pomoc.

Prvé fúzy a s nimi spojené holenie

Prvé náznaky fúzov sa u chlapcov začínajú objavovať približne v štrnástich rokoch. Spočiatku ale ide skôr o také nepravidelné a jemné páperie. K prvému holeniu dochádza medzi 15. – 16. rokom, kedy fúzy začínajú hustnúť a sú tvrdšie. S tým sa spája nielen kúpa žiletiek, ale aj správna starostlivosť o pleť počas holenia.

Gél na holenie Protect & Care zmäkčuje fúzy a uľahčuje sklz žiletky, takže nehrozí žiadne poranenie ani podráždenie pleti. Navyše obsahuje aloe vera a provitamín B5, ktoré pleť po oholení vyživujú a urýchľujú jej regeneráciu.

Prvé fúzy