bezplienková metóda

Bezplienková metóda:
Aké má pravidlá a kto ju ocení?

Vedeli ste, že za plienkové obdobie dieťaťa miniete až 900 eur za jednorazové plienky? Bezplienková metóda síce vyžaduje trpezlivosť, čas a napojenie sa na bábätko, ale odmenou vám bude úspora peňazí aj menšie množstvo odpadu, ktorý končí na skládkach.

Čo je bezplienková komunikačná metóda (BKM)?

Ako už názov napovedá, ide o metódu, pri ktorej bábätko nenosí plienky, ale už od narodenia ho učíte vykonávať potrebu na špeciálnom nočníku. Táto metóda je vo svete veľmi rozšírená a praktizuje ju stále viac mamičiek.

 

Bezplienková metóda je založená na zvýšenej komunikácii medzi vami a bábätkom. Hoci sa to možno nezdá, bábätká dokážu dať dosť jasne najavo, že potrebujú vykonať potrebu. Hneď ako sa vám podarí vypozorovať tieto signály, máte vyhraté. Samozrejme, zaberie to nejaký čas, a tak nemusíte byť smutná, že sa vám to hneď nedarí. Len čo ale vytrváte, stojí to za to.


Výhody a nevýhody bezplienkovej metódy


veselé dieťa

VÝHODY

  • Ušetríte stovky eur: Cena jednorazových plienok za jedno dieťa sa môže vyšplhať až na 900 eur, keď počítame, že dieťa nosí plienky 30 mesiacov. 
  • Znížite svoju ekologickú stopu: 4860. To je približný počet jednorazových plienok za 30 mesiacov, ktoré by skončili na skládke. Vedeli ste, že jednorazová plienka sa rozkladá až 400 rokov?
  • Uľahčíte dieťaťu prechod na nočník v neskoršom veku: Nočník nebude pre dieťa novinkou a prechod pre neho bude rýchlejší.
  • Pomôžete bábätku od prdíkov: Poloha, v ktorej dieťa pri BKM držíte, mu pomáha pri vyprázdňovaní. Pre deti trpiace zápchou alebo prdíkmi, tak môže byť bezplienková metóda hotová spása.

NEVÝHODY

  • Musíte byť neustále v strehu: Aby ste zvládli vypozorovať, že chce vaše bábätko vykonať potrebu a pozorovať signály, ktoré vám dáva. To môže byť obzvlášť na začiatku náročné.
  • Občas sa stane nehoda: Nie vždy sa podarí stihnúť dať dieťa na nočník včas, preto je potrebné zmieriť sa s občasnou nehodou. 

Keď dôjde k nehode mimo domova a vy potrebujete bábätko niekde očistiť, môžete na to použiť NIVEA Čistiace obrúsky Soft & Cream, ktoré pokožku čistia a zároveň ju ošetrujú. 

deti a otec

Ako spoznať, že chce vaše bábätko vykonať potrebu?

Vypozorovať signály môže byť fuška. Zo začiatku vám to bude pár týždňov trvať, ale potom už v tom budete profesionál. Signálov, ktoré vám bábätko dáva, môže byť hneď niekoľko:

  • pozerá sa do diaľky alebo na jeden bod,
  • má strnulé grimasy,
  • začne sa vrtieť. 

Okrem týchto signálov od bábätka sa vám tiež budú hodiť aj informácie o tom, že novorodenec vylučuje každých 10 až 20 minút a polročné dieťa vydrží necikať aj hodinu. Tiež platí, že čím je dieťa menšie, tým skôr po nakŕmení dôjde k vylučovaniu.

Vylučovanie bábätka môžete spojiť s jednoduchým slovným spojením, ktoré neskôr dieťa začne používať práve ako signál, že chce kakať alebo cikať. Môžu to byť napríklad citoslovce ako „eeee“, „cscscs“ alebo „pipi“.

Ako začať s bezplienkovou metódou

Nie je to žiadna veda. Aby ste mohli praktizovať bezplienkovú komunikačnú metódu, budete potrebovať nočník pre BKM a trpezlivosť. Keď vám dá bábätko signál, že je ideálny čas na vyprázdnenie, vyzlečte ho, a v polohe klbka ho dajte na nočník. Pripojte k tomu zvolené slovné spojenie a čakajte. Ak dieťa do pár minút potrebu nevykoná, nič sa nedeje, jednoducho to skúsite neskôr. 

Na noc môžete dať bábätku látkovú plienku, alebo ho dávať po dojčení na nočník. Všeobecne ale platí, že počas spánku dieťa nevylučuje, len v polospánku. Ak ho teda budete dávať na nočník po kŕmení, malo by zostať v noci v suchu. 

Hlavne na začiatku sa môže stať, že bude bábätko chvíľku ležať na mokrom povrchu, kým zistíte, že sa stala nehoda. Aby sa na zadočku nezačali robiť zapareniny, môžete použiť NIVEA Krém proti zapareninám, ktorý spoľahlivo chráni pokožku pred vyrážkami, začervenaním a podráždením. 

bábätko
Kedy začať s bezplienkovou metódou

Kedy začať s bezplienkovou metódou

Keď hovoríme o BKM, platí príslovie: Nie je čas strácať čas! S bezplienkovou komunikačnou metódou totiž môžete začať ihneď, ako sa bábätko narodí. Dokonca čím skôr začnete, tým ľahšie to pre vás oboch bude

Nie vždy je to však možné. V pôrodnici sa môžete stretnúť s tým, že vás personál bude od BKM odrádzať. Nie je to tým, že by ju znevažovali, ale skôr tým, že majú na starosť desiatky mamičiek a novorodencov, a tak nemajú čas na častejšie prezliekanie postieľky a bábätka. Ako to teda urobiť, ak rodíte v pôrodnici? Máte dve možnosti:

Skúste sa s personálom vopred dohovoriť: Niektoré pôrodnice sú týmto alternatívnym metódam naklonené, a tak je možné sa s personálom dohovoriť tak, aby vám vyšiel v BKM v ústrety. 

Začnite s BKM ihneď po návrate z pôrodnice: Keď začiatok bezplienkovej komunikačnej metódy posuniete o pár dní, nič sa nestane. Dôležité je, aby ste sa kvôli tomu nestresovali, to by pre vás aj pre bábätko mohlo byť oveľa horšie ako samotný fakt, že začnete o niečo neskôr.