Prechladnutie u bábätka

Prechladnutie u bábätka: Ako ho (ne)riešiť?

Napuchnuté uzliny, kašeľ, neustále upchatý nos. Nachladnutie trápi počas celého roka nielen dospelých a deti, ale aj bábätká. A tie vám, bohužiaľ, nepovedia, čo presne ich trápi. Preto sa problémy často zdajú horšie, než v skutočnosti sú. Pripravili sme pre vás článok, ktorý vás prevedie najčastejšími príznakmi prechladnutia u dojčiat a pridávame tipy, ako ho čo najrýchlejšie zahnať.

Aké sú príčiny prechladnutia u dojčiat?

Existuje viac ako 200 vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie. Jednotlivé vírusy sa od seba síce líšia v konkrétnych vlastnostiach, ale všetky vyvolávajú veľmi podobné príznaky. 

Nachladnutie patrí k ochoreniam, ktoré sa ľahko a veľmi rýchlo šíri pomocou kvapôčok. Tie sa do okolia uvoľňujú nielen pri kašľaní alebo kýchaní, ale už aj pri bežnom rozprávaní, alebo skrátka len tým, že dýchate. Kvapôčky sa tak môžu zachytiť napríklad na hračkách. A k prechladnutiu tak dieťa môže prísť prakticky kdekoľvek. 

Preto nemá cenu si prechladnutie bábätka vyčítať a lámať si hlavu nad tým, kde k nemu prišlo. Dôležité je spomenúť, že vo väčšine prípadov zvládnete prechladnutia vyliečiť doma, stačí len vedieť, ako na to. 


Príznaky prechladnutia u bábätiek

Prechladnutie sa u bábätiek prejavuje veľmi podobne ako u detí alebo dospelých. Počas prechladnutia sú bábätká všeobecne viac spavé a sú pokojnejšie ako zvyčajne. Medzi ďalšie časté príznaky patrí:
  • Horúčka: Bežná teplota u dojčiat sa pohybuje okolo 36,5 až 37 °C. Za zvýšenú teplotu sa považuje 37 – 38 °C. Pri nachladnutí majú bábätká často horúčku, ktorou sa označuje teplota nad 38 °C. Ak horúčka neustupuje dlhšie ako 3 dni, alebo prekročí hranicu 40 °C, navštívte urýchlene detského lekára. 
  • Kašeľ: Ak pri kašľaní dieťa vydáva čudné zvuky, alebo sa dusí, nedarí sa mu nadýchnuť, tiež radšej rýchlo vyrazte za detským lekárom.
  • Nechuť k jedlu
  • Upchatý nos 
  • Začervenané oči
  • Podráždenosť
  • Opuchnuté lymfatické uzliny za ušami, na krku alebo na šiji
  • Vodnatá alebo, naopak, hlienovitá nádcha

Príznaky ako horúčka, nechuť k jedlu a podráždenosť však môžu byť ukazovateľom aj iných ochorení. Môže ísť napríklad o šiestu chorobu alebo rast zúbkov

Bábätko preto sledujte a príznaky si zaznamenávajte, aby ste správne odhadli, či ide práve o prechladnutie. Pomôcť vám môže napríklad mobilná aplikácia Nutriklub +, v ktorej okrem nespočetných informácií nájdete aj online chat s lekármi, ktorí vám odpovedia na otázky spojené s materstvom a starostlivosťou o dojčatá.


Čo robiť, keď je vaše bábätko nachladnuté?

Keď sa u bábätka objavia prvé príznaky prechladnutia, kontaktujte telefonicky detského lekára a poraďte sa s ním o tom, či zvládnete situáciu vyriešiť sami. Ak usúdi, že osobná návšteva nie je nutná, čaká vás liečenie malého pacienta v pohodlí domova. Vždy dajte na odporúčanie lekára a konzultujte s ním podávanie akéhokoľvek lieku. Priebeh nachladnutia potom môžete zmierniť a urýchliť týmito spôsobmi:
  • Dostatočný pitný režim: Pitný režim dojčaťa zabezpečuje zvyčajne materské mlieko. Navýšiť ho teda môžete častejším dojčením. Ak je ale bábätko staršie ako dva mesiace, môžete zvážiť aj čaj izbovej teploty. Dojčatá môžu feniklový, harmančekový, šípkový, ibištekový, anízový, prípadne rooibos. V lekárňach sa dajú zohnať tiež už pripravené zmesi pre bábätká. 
  • Zvlhčovanie vzduchu: Vďaka zvlhčenému vzduchu sa bude bábätku lepšie dýchať. Môžete použiť zvlhčovač vzduchu, alebo jednoducho prehodiť vlhkú látkovú plienku cez kúrenie. 
  • Čistenie nosa: Upchatý nos je pre bábätko veľmi nepríjemný. Napokon, spomeňte si, ako nepríjemne je vám. Vy si ľahko pomôžete tým, že sa vysmrkáte, ale bábätká sú odkázané na nás. Pomôcť im môžeme hneď niekoľkými spôsobmi. Prvým z nich je nosová odsávačka. Použite ju, ak hlieny už naozaj bránia v dýchaní. Ak ich v nošteku nie je toľko, môžete siahnuť po morskej vode. Soľný roztok totiž čistí a zvlhčuje nosnú sliznicu a zároveň riedi nosový hlien. Túto vodu zoženiete v spreji v lekárni, kde má požadovanú koncentráciu. Domácej výrobe sa radšej vyhnite. Bábätku uľaví aj nosový sprej určený pre malé deti alebo bio eukalyptová masť, ktorú mu natriete v naozaj tenkej vrstve pod noštek.
  • Podložte postieľku: K lepšiemu dýchaniu pomôže bábätku aj to, keď mu hlavičku v postieľke trochu vyzdvihnete. Existujú špeciálne dojčenské vankúše, ktoré bábätku hlavu vyvýšia, ale zároveň rešpektujú potreby drobného telíčka aj z pohľadu zdravého rastu. Vďaka tomu sa nebude toľko zahlieňovať a bude sa mu lepšie dýchať. 

Kedy je čas vyraziť na pediatriu?

Priemerná dĺžka prechladnutia u dojčiat je zhruba 8 dní. V priebehu tejto doby by sa malo prechladnutie pomaly zlepšovať a po desiatich dňoch by malo zmiznúť úplne. Samozrejme, u každého bábätka sa priebeh môže ľahko líšiť. Vždy ale v rozmedzí niekoľkých pár dní. 

Ak príznaky prechladnutia pretrvávajú aj po 10 dňoch a namiesto toho, aby sa zlepšovali, sa zhoršujú, alebo sa k nim pridávajú ďalšie, je rozhodne na rade návšteva detského lekára, v tomto prípade rozhodne osobná. Lekár vám povie, či ide iba o prechladnutie, alebo ide napríklad o chrípku, a podľa toho zvolí liečbu.


Ako predísť nachladnutiu u dojčiat

Aj keď sme na začiatku článku spomenuli, že nachladiť sa dieťa môže kedykoľvek a kdekoľvek, predsa len existuje pár spôsobov, ako znížiť riziko, že budete mať doma malého pacienta. 

Posilňujte imunitu dojčením:

Vedeli ste, že materské mlieko obsahuje prebiotické oligosacharidy? Tie preukázateľne posilňujú imunitný systém dieťaťa. Zároveň sa v ňom nachádza aj veľa minerálnych látok a vitamínov, ktoré celkovo prospievajú zdraviu dieťaťa. Dojčenie zároveň prispieva k celkovej pohode bábätka a upokojuje ho. 

Dbajte na hygienu:

A tým nemyslíme hygienu bábätka, ale predovšetkým vašu. Pri manipulácii sa ho totiž neustále dotýkate a kvapôčky, ktoré máte na rukách, sa môžu ľahko preniesť na neho. Nemusíte si drhnúť ruky každých 5 minút, stačí dodržiavať pravidlá umývania rúk

Nechoďte medzi dav ľudí:

Zvlášť v chrípkovom období, ktoré je väčšinou od decembra do marca, je dobré sa vyhnúť miestam s vysokou koncentráciou ľudí. Tá predstavujú riziko nákazy nielen pre bábätko, ale aj pre vás. Samozrejme, káva s kamarátkami veľkú hrozbu nepredstavuje, ale napchaté obchodné centrum by už mohlo.

Zvoľte oblečenie úmerne k počasiu:

Obliecť bábätko môže byť niekedy skutočne výzva, najmä vtedy, keď sa vonku strieda počasie každú minútu. Ale práve správne oblečenie, v ktorom nie je bábätku horúco ani zima, je kľúčom k tomu, ako sa vyhnúť prechladnutiu. O správnom obliekaní bábätiek sa napísali romány, avšak základná rada je jednoduchá: Dieťaťu vždy oblečte o vrstvu viac, ako na sebe máte vy.