3. ROK DIEŤAŤA: PRVÉ OBDOBIE VZDORU A DETSKÝ STRACH

Detskí strašiaci: Načúvajte

Deti majú veľmi bujnú fantáziu a často vidia strašidlá aj tam, kde nie sú. Zachovajte chladnú hlavu a v pokoji vášho drobčeka vypočujte. Neberte jeho obavy na ľahkú váhu a v žiadnom prípade sa mu za to neposmievajte. Vysvetlite mu, že sa nie je čoho báť. Ak sa dieťa bojí napríklad tmy v noci, môže pomôcť malé svetielko. Dieťatko chváľte za každý pokrok.

Doprajte si chvíľku pre seba

Každá mamička občas potrebuje vypnúť a užiť si čas len pre seba. Vytvorte si z týchto chvíľok svoj rituál. Aspoň raz týždenne si vyhraďte hodinku sama pre seba. Napustite si vaňu, pridajte do nej bylinkovú soľ do kúpeľa, zapáľte sviečky a nalejte si pohárik dobrého vína. 100 % šťastie zaručené!

Je čas na trochu samostatnosti

Je vaše bábätko zvyknuté na neustálu starostlivosť? V troch rokoch nastáva čas na zmenu. Z bábätka vám vyrástlo batoľa a hoci môžete mať pocit, že potrebuje vašu neustálu pozornosť, zvládne mnohé hravo samo. Skúste mu napríklad dať pri jedle lyžičku. Možno bude zo začiatku viac jedla na dieťatku ako v ňom, ale trpezlivosť ruže prináša. Prečítajte si viac tipov, ako v dieťati prebudiť samostatnosť.

Naučte sa zvládať detskú zlosť

Nie nadarmo sa hovorí, že prvé obdobie vzdoru nastáva okolo tretieho roku. Dieťa si poriadne uvedomí význam slova NIE a začne ho hojne používať. Nebojte sa. Toto obdobie nebude trvať večne. Aj nás často rozčúlia malichernosti, nehnevajte sa teda na dieťa, ak sa hnevá kvôli maličkosti. Naopak, vypočujte ho a ponúknite mu rozptýlenie. Hlavne trpezlivosť.