ŽIADNY STRACH


S TRPEZLIVOSŤOU A TROCHOU CVIKU MÔŽETE SVOJMU DIEŤATU POMÔCŤ ZBAVIŤ SA DETSKÝCH "STRAŠIAKOV".

Zažili sme to všetci. Strach, keď zhasla lampička alebo sa ozvali neznáme zvuky. A presne tak sa teraz cíti vaše dieťatko. Ako mu môžete so strachom pomôcť?

Čo proti strachu najlepšie zaberá? Predsa pomoc od mamičky

Niektoré situácie, zvuky alebo predmety môžu vyvolať úplne iracionálne obavy dokonca aj u nás dospelých. Nie je sa čomu diviť, že vaše dieťatko občas z niečoho dostane strach. Musí sa zoznámiť s toľkými novými vecami a niektoré sa mu skrátka príliš nepáčia – pavúky, neznáme prístroje, štekajúci psi alebo strašidelne vyzerajúca plyšová hračka na polici...
strach je normální

Strach je úplne normálny – do istej miery

Deti sa väčšinou boja niečoho, čo nepoznajú, alebo s čím majú nejakú zlú skúsenosť. Strach koniec-koncov funguje ako prirodzený obranný mechanizmus. Keď potom dieťa objaví, že nie je dôvod sa báť, strach ho prejde. A presne to potrebujete dosiahnuť.

Len čo si totiž dieťa raz začne iracionálne strachy vytvárať, hrozí, že sa jeho bojazlivosť bude rýchlo šíriť na ďalšie nové situácie, osoby alebo predmety. Strach potom ovplyvňuje každodenný život dieťaťa – keď sa napríklad bojí robiť veci, ktoré by robiť malo – a niekedy môže dokonca pretrvať až do dospelosti. 

Vaše dieťatko veľmi dobre vníma, že s vami niečo nie je v poriadku. Reagovať potom môže napríklad aj prehnaným strachom. Aby ste obaja zostali pokojní, potrebujete jediné: preč so stresom!

 

Buďte pomocníkom pri odbúravaní strachu

Vy ste tými, komu vaše dieťa najviac verí, a preto mu môžete pomôcť strach prekonať. Naučiť dieťa aktívne čeliť strachu je oveľa lepšie, než len hovoriť a presviedčať, že sa nie je čoho báť. Akými spôsobmi sa to ale dá dosiahnuť?
  • Predovšetkým si uvedomte, že detský strach je naozajstný. Malé dieťa ešte nedokáže úplne rozlišovať medzi skutočnosťou a vlastnou predstavou a tým najhorším, čo môžete urobiť, je, že sa mu zaň budete smiať. Vždy berte strach svojho dieťaťa vážne.

  • Starostlivo obavy svojho dieťatka vypočujte. Hoci sa vám jeho strach zdá akokoľvek nezmyselný, nechajte si podrobne popísať, čoho presne sa bojí, ako to vyzerá, ako sa to správa, čo to robí a tak podobne. Detailný popis strachu je totiž prvým krokom k jeho odbúraniu. 

  • Vymyslite so svojím drobčekom, ako pôvodcu strachu úspešne zahnať. Najmä v prípade rôznych bubákov alebo strašidiel často pomáhajú rituály, ako sú spev, riekanka alebo rozsvietenie malého svetielka. Odbúrať strach ale môžete tiež vtipom. Urobte z desivého škriatka malého nešiku, ktorý sa schováva, pretože sa hanbí. Uvidíte, že detská fantázia bude hrať vo váš prospech. 

  • Ak je pôvodcom detského strachu skutočný predmet, osoba alebo situácia, snažte sa ho odbúrať krok po kroku. Ak sa napríklad vaše dieťa bojí psov, začnite tým, že si budete prezerať knižku o psoch. Až sa dieťa vyrovná s obrázkami, vezmite ho, nech sa pozrie, ako vy alebo jeho starší súrodenec psíka hladíte. Ďalším krokom môže byť pohladiť psíkovi chrbát a tak ďalej. Podobne môžete postupovať aj pri ďalších situáciách. 
svetielko
  • Majte na pamäti, že deti sa učia napodobňovaním. Ak sa teda sama bojíte psov alebo pavúkov, zrejme nebudete v tomto prípade ideálnym učiteľom. Snažte sa pred vaším dieťaťom strach maximálne ovládnuť a požiadajte niekoho z blízkych, aby mu ukázal, že nie je dôvod sa báť. 

  • Postaviť sa vlastnému strachu môže byť veľmi ťažké aj pre dospelých, nieto pre takého drobčeka. Preto svoje dieťa chváľte za každý malý úspech a odmeňte ho napríklad i malou hračkou alebo sladkou dobrotou.   
vystrašený

Spomeniete si ešte, čoho ste sa vy v detstve najviac báli? Bola to tma, bubák pod posteľou alebo tiene v záhrade?