Ako sa zbaviť celulitídy? Chce to trpezlivosť a starostlivosť, ale ide to!

Nenechajte si pokaziť leto – s trochou úsilia môže byť vaša pokožka zase hladká. Hovorí sa jej pomarančová koža, a aj keď to znie skôr ako lichôtka než problém, len máloktorá žena ju chce na sebe vidieť. Bohužiaľ však celulitída trápi mnohé z nás a často sa kvôli nej bojíme vyzliecť do plaviek. Ako sa dajú jej prejavy zmierniť?

Fakty namiesto babských rád

Čo presne celulitída vlastne je, čo ju spôsobuje a kto má na ňu najväčšie predpoklady?

Ako celulitída vzniká?

K prejavom celulitídy dochádza vtedy, keď podkožné tukové bunky vplyvom ukladania „odpadových“ metabolických látok zväčšia svoj objem a narúšajú štruktúry spojivového tkaniva (kolagénu a elastínu) v pokožke. Mení sa tak sieťové usporiadanie proteínových vlákien, ktoré sa „zmršťujú“ a navonok vytvára nevzhľadné hrbolčeky.

Aj keď je tento proces pokožke prirodzený a je zdraviu úplne nezávadný, väčšine žien sa vzhľad celulitídy protiví a snažia sa ju rôznymi spôsobmi zmierniť. Hoci na ňu neexistuje žiadny liek, je možné pomocou správnej starostlivosti hrbolčeky vzniknuté celulitídou čiastočne vyrovnať.

Najúčinnejšie je však jej prejavom predchádzať skôr, než sa rozšíri do väčších plôch na pokožke.
Čo ale celulitídu spôsobuje? Medzi hlavné príčiny patria:

 • Dehydratácia
 • Nezdravé stravovanie
 • Pomalý metabolizmus
 • Nedostatočná fyzická aktivita
 • Hormonálne zmeny
 • Vysoké percento telesného tuku
 • Genetika

Kde sa celulitída najčastejšie prejavuje?

Ženy pomarančovú kožu najčastejšie pozorujú v oblasti stehien, zadku, v spodnej časti brucha a na bokoch. Hovoríte si, že kým netrpíte nadváhou, ste pred celulitídou chránené? Nie je to celkom tak. Hoci častejšie trápi osoby s nadváhou, prejavom celulitídy neuniknú ani štíhle ženy. V skutočnosti ju v nejakej podobe zaznamená 9 z 10 žien.

V ohrození sú častejšie ženy. Prečo?

Dispozícia ženského tela so sebou bohužiaľ nesie dve nepríjemnosti v jednej – keďže sa ženám v oblasti bokov a stehien ukladá tuk častejšie ako mužom, sú tieto oblasti tiež častejšie náchylné na vznik celulitídy. Ženy majú tiež v pokožke menej spojivového tkaniva, a preto je u nich vznik celulitídy pravdepodobnejší.

Životný štýl a celulitída: ako spolu súvisia?

Neradi si to pripúšťame, ale celulitída je s naším stravovaním a celkovým životným štýlom veľmi úzko previazaná. Pravidelne športujete a udržujete si zdravý jedálny lístok? Potom máte veľkú šancu, že sa u vás celulitída prejaví len v minimálnej miere, alebo vôbec!

Ak naopak nedbáte na svoju životosprávu a stresujete sa, svieti vám v riziku celulitídy červená. Je dokázané, že vplyvom stresu produkuje naše telo látky, ktoré ku vzniku celulitídy značne prispievajú.

Ľahko sa to povie, ale ako máte zostať pokojná, keď sa na vás doma i v práci valí veľa povinností? Máme tipy, ako na to – dajte zbohom stresu!


Čo na celulitídu skutočne platí?

Aj keď celulitída nepríjemne vráskavie vašu pokožku, nemusíte sa hneď zmierovať s tým, že svoje stehná budete radšej skrývať. S tou správnou starostlivosťou možno hrboľatý vzhľad celulitídy prinajmenšom zmierniť. Ako na to?

Aké prípravky pomáhajú celulitídu redukovať?

Keby tak stačilo rozotrieť krém a celulitída by bola preč... Taký prípravok ale bohužiaľ neexistuje. Ak chcete prejavy celulitídy zmierniť, musíte sa obrniť trpezlivosťou, zahrnúť svoju pokožku dôkladnou starostlivosťou a odumreté kožné bunky pravidelne odstraňovať.

Vďaka pravidelným masážam kože pomocou špeciálnych prípravkov, ako je NIVEA Spevňujúci gél proti celulitíde Q10 plus, začnú aj spodné vrstvy pokožky pracovať na obnove svojich štruktúr a celulitída bude po čase menej viditeľná.

Keďže je nedostatočná hydratácia jednou z hlavných príčin vzniku celulitídy, pomôžu vám na jej zmiernenie tiež naozaj účinné hydratačné mlieka, ako je NIVEA Spevňujúce telové mlieko Q10 + vitamín C, a dodržiavanie pitného režimu.

Cesta k hladkej pokožke v 4 základných krokoch

 • Niekoľkokrát týždenne premasírujte pokožku pred kúpeľom telovou kefou, zvýšite tým cirkuláciu krvi.
 • Každý deň vypite dostatok vody, aby ste celé telo, vrátane kožných buniek, zásobili tekutinou.
 • Pravidelne relaxujte – stres zvyšuje množstvo toxínov, ktoré sa ukladajú v pokožke.
 • Používajte produkty špeciálne určené pre redukciu prejavov celulitídy, ako je NIVEA Spevňujúci gél proti celulitíde Q10 plus.

5 cvikov, pred ktorými sa dá celulitída na ústup

Zdvíhanie panvy

Ľahnite si na chrbát s rukami pozdĺž tela a nohy nechajte pokrčené. Lopatky držte na zemi, ale celú panvu zdvihnite do vzduchu tak, aby vaše kolená, boky a hrudník tvorili rovnú líniu. Zadoček držte stiahnutý a v tejto pozícii chvíľu vytrvajte. Potom položte panvu na zem a cvik opakujte.

5 cvikov, pred ktorými sa dá celulitída na ústup

Výpady vpred

Postavte sa s nohami mierne rozkročenými a narovnajte chrbát. Potom prudko vykročte jednou nohou vpred tak, aby obe vaše kolená zvierali 90-stupňový uhol. V pozícii zotrvajte pár sekúnd, vráťte sa do stoja a vystriedajte nohy.

5 cvikov, pred ktorými sa dá celulitída na ústup

Zdvíhanie na špičkách

Postavte sa na okraj schodu tak, aby vaše päty presahovali cez okraj. Potom sa zdvihnite na špičkách a v tejto pozícii chvíľu zotrvajte. Pomaly sa vracajte do pôvodnej polohy a zastavte tesne pred tým, než vaše chodidlá doľahnú na schod. Pohyb opakujte.

5 cvikov, pred ktorými sa dá celulitída na ústup

Drepy

Postavte sa s nohami rozkročenými na šírku ramien a vystrite chrbát. Pokrčte kolená tak, aby vaše stehná boli rovnobežné so zemou, chodidlá pri tom ale majte celou plochou na zemi. Potom sa pomaly narovnajte a pohyb opakujte. Ak si chcete cvik sťažiť, môžete si do rúk vziať závažia.

5 cvikov, pred ktorými sa dá celulitída na ústup

Výstupy

Využite schod alebo debnu, na ktorú sa môžete postaviť. Postavte sa pred ňu a vykročte na ňu najprv jednou a potom druhou nohou. Vráťte prvú a po nej aj druhú nohu späť na zem a celý postup dookola opakujte.

Všetko je v zdravej strave: výživové tipy pre zlepšenie celulitídy

5krát zdravší každý deň

Detoxikujte organizmus a pokožka sa celulitídy začne zbavovať sama! Ako na to? Začleňte do svojho jedálneho lístka 5 druhov zeleniny či ovocia každý deň – vitamíny v nich obsiahnuté vám pomôžu ku krásnej pokožke.

Všetko je v zdravej strave: výživové tipy pre zlepšenie celulitídy

Nezanedbávajte sa. V starostlivosti, ani v strave

Ako sa zbaviť prebytočného tuku v pokožke? Vaše telo si predovšetkým musí byť isté, že nie je potrebné robiť si zásoby. Práve preto je pravidelný jedálny lístok v boji proti celulitíde naozaj kľúčový. Naučte sa prijímať potravu počas celého dňa a radšej ako 3 veľké porcie rozdeľte jedlo do 5 malých.

Všetko je v zdravej strave: výživové tipy pre zlepšenie celulitídy

Obilniny alebo ryža – celozrnné sú vždy lepšie

Celozrnné pečivo pravdepodobne poznáte, ale vyskúšali ste už celozrnnú ryžu? Má výraznejšiu chuť ako tá lúpaná a obsahuje veľa prospešných živín. Jedlo z celozrnných potravín vás zasýti na dlhší čas a v tele sa po ňom neusadzuje toľko tuku.

Všetko je v zdravej strave: výživové tipy pre zlepšenie celulitídy

Soľničku radšej odložte

Siahate po soli skôr, než stačíte jedlo ochutnať? Ak sa chcete zbaviť celulitídy, bude potrebné soľ obmedziť. Kvôli nej sa totiž v kožných bunkách neprimerane hromadí tekutina a nerovnosti kože sú potom oveľa viac viditeľné.

Všetko je v zdravej strave: výživové tipy pre zlepšenie celulitídy

Koniec s tukmi? Tadiaľ cesta nevedie

Dozvedeli ste sa, že má celulitída čo dočinenia s telesným tukom, a chcete sa hneď všetkým tučným jedlám vyhnúť veľkým oblúkom? Zastavte. Niektoré tuky sú organizmu prospešné – napríklad tie v rybom mäse, avokáde alebo olivovom oleji. Telo z nich čerpá dôležité živiny, vďaka ktorým pokožka zostáva hydratovaná a ľahšie sa zbavuje škodlivín.

Zaslúžite si masáž! A vaša pokožka tiež

Dôkladná masáž pokožky pomáha k lepšej cirkulácii krvi a podporuje lymfatický systém. Vďaka tomu sa z kože ľahšie odplavujú toxíny a k bunkám sa dostáva viac živín, čím sa urýchľuje regenerácia. Doprajte si masáž od profesionála, alebo vyskúšajte NIVEA Krémové telové mlieko Smooth Sensation a premasírujte si pokožku sami doma. Uvidíte, že užívať si bude nielen vaše telo, ale aj myseľ.


Registrujte sa do NIVEA KLUBU a buďte pri všetkom dôležitom ako prví

Pre členov NIVEA klubu toho máme oveľa viac a chceme si ich rozmaznávať

Čo pre vás máme nachystané?

 • Klubové súťaže o balíčky rozmaznávajúcej kozmetiky a darčeky NIVEA.
 • Testovanie najnovších produktov NIVEA.
 • Súťaže o balíčky plné vzoriek.
 • A oveľa viac...