Umývate si správne ruky?

Poradíme vám, na čo sa zamerať pri umývaní a hygiene rúk. Aby boli vaše ruky naozaj čisté, musíte si ich umývať aspoň 40 sekúnd. Dôležitá je aj technika a záleží tiež na výbere mydla. Ako si umývať ruky, aby na nich zostalo čo najmenej baktérií a nečistôt? Máme pre vás podrobný návod, ktorý vás umývaním a hygienou rúk povedie krok za krokom.

Kedy si umývať ruky?

Každý z nás si iste umýva ruky po použití toalety, podstatne menej ľudí však hygienu rúk dodržiava po príchode domov či pred jedlom. Niekto by mohol namietať, že ruky by sme si v tom prípade mohli umývať neustále, a v určitom zmysle má pravdu. Kde je však tá hranica, ktorú je dobré dodržiavať?

 

  • Po toalete, pred jedlom, po príchode domov, po návšteve lekára, po podaní ruky druhému človeku, po manipulácii s peniazmi, pred varením, po pohladení domáceho maznáčika, po vynesení odpadkov, po kýchnutí.

 

To je základný zoznam situácií, po ktorých je odporúčané umyť si ruky. Aby však umytie malo nejaký zmysel, je dôležité, umývať si ruky správne. A to nehovoríme len o správnej technike, ktorú si za moment vysvetlíme, ale aj o správnom výbere mydla.

 
Krémová mýdla Bluecare

Ako dlho si umývať ruky: 40 sekúnd je minimum

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie by umývanie rúk malo trvať minimálne 40 sekúnd. Malou pomôckou pre vás môže byť pesnička Veľa šťastia, zdravia, ktorá trvá približne rovnaký čas.

Ak si ruky dezinfikujete, doba sa skracuje na 20 sekúnd. Dôležitejšia, než samotný čas umývania, je však správna technika. Ako má hygiena rúk ideálne vyzerať?

7 krokov k čistým rukám

1. Najskôr voda:

Dajte ruky pod tečúcu vodu a pár sekúnd ich umývajte len vodou, tá by nemala byť ani studená, ani príliš horúca. 

7 krokov k čistým rukám

2. Poriadne napeniť:

Naneste na dlane mydlo a dobre ho napeňte. Ak používate mydlo s dávkovačom, na umytie rúk stačí jedna pumpička. 

7 krokov k čistým rukám

3. Namydliť:

 Krúživými pohybmi a ľahkým tlakom umyte celé dlane, buďte pri tom dôslední. Tomuto kroku venujte aspoň 20 až 30 sekúnd. 

7 krokov k čistým rukám

4. Teraz medzi prstami:

Pri umývaní rúk sa špeciálne zamerajte na oblasť medzi prstami, práve tam sa často usadzujú nečistoty a baktérie. Nezabúdajte ani na palce. 

7 krokov k čistým rukám

5. Dôkladne opláchnuť:

Penu z rúk starostlivo opláchnite.

7 krokov k čistým rukám

6. Osušiť:

Dlane i medziprstie dôkladne osušte čistým a suchým uterákom. Nezabudnite, že je dôležité uterák pravidelne vymieňať.

7 krokov k čistým rukám

7. Nakoniec naneste krém:

Voda aj mydlo ruky vysušujú, preto je dôležité venovať im po umytí potrebnú starostlivosť a hydratovať ich. NIVEA Creme vaše ruky nielen hydratuje, ale tiež chráni a vyživuje. 

Aké mydlo použiť?

Vedeli ste, že veľa ľudí si umýva ruky iba vodou? Pritom také umývanie nemá takmer žiadne účinky. Aké ale zvoliť mydlo, keď je ich na trhu toľko? Pri výbere mydla sa zamerajte na to, z koľkých ingrediencií sa skladá. Čím menej, tým lepšie

Dôležité tiež je, aby mydlo obsahovalo nejaký olej, ten totiž zabraňuje vysychaniu rúk. Ak máte citlivú pokožku, zamerajte sa aj na pH, mydlo pre citlivú pokožku by malo mať pH neutrálne. 

NIVEA Krémové tekuté mydlo Creme Care neobsahuje parabény, má vyvážené pH a zanecháva pokožku čistú, hebkú a vyživenú. Navyše má aj praktickú pumpičku, ktorá vám nadávkuje správne množstvo mydla.

 

Ako si umyť ruky, keď nemáte prístup k vode?

V aute, v prírode, na športovisku. Často sa nachádzame v situácii, keď si potrebujeme umyť ruky, ale nemáme k dispozícii vodu a mnohokrát ani mydlo. Čo v takej situácii robiť? Na výber máte z dvoch možností. Buď môžete použiť antibakteriálny gél či dezinfekciu, alebo dezinfekčné obrúsky. 

Ak poruke nemáte ani jedno, siahnuť môžete aj po obyčajných vlhčených obrúskoch, ktoré ruky zbavia aspoň čiastočne nečistôt. Nie sú ale stopercentné. Berte ich ako nutné provizórium. 

 

Vyrobte si vlastný antibakteriálny gél. Vieme ako

Ako sme už spomenuli, najlepší spôsob, ako si umyť a zároveň dezinfikovať ruky mimo domova, je antibakteriálny gél. Ten si môžete nielen kúpiť, ale aj sami vyrobiť.

Potrebujete k tomu iba 4 ingrediencie:

  • Prázdnu litrovú fľašu, peroxid vodíka so silou 3 %, glycerín a liter čistého alkoholu (ideálne 96 % etanol). Ďalej budete potrebovať dve injekčné striekačky a prevarenú vodu.

Najprv do fľaše nalejte 830 mililitrov alkoholu. Potom k nemu striekačkou pridajte 42 mililitrov peroxidu vodíka. Zmes dobre premiešajte a novou striekačkou pridajte 15 mililitrov glycerínu. Potom už len doplníte do fľaše prevarenú vodu tak, aby bola fľaša plná. 

Po premiešaní nechajte hotový dezinfekčný gél 3 dni na tmavom mieste. Po 3 dňoch ho stačí len preložiť do menších fľaštičiek a nosiť všade so sebou!