kolagén a pleť

Kolagén a pleť: Je jej prirodzenou súčasťou, ale s vekom ubúda

S trochou nadsadenia mu môžeme hovoriť bielkovina mladosti. Veď práve kolagén stojí za tým, že je naša pleť hladká aj pevná a kĺby nebolia. Kolagén sa ale z nášho tela začne vytrácať už medzi 25. a 30. rokom života. A tvorba nového sa výrazne spomalí. Vy tak začnete pozorovať, že je vaša pleť zvädnutejšia a unavená. Čo s tým? Doprajte telu doplnky stravy a pleti kvalitnú kozmetiku.

Čo je kolagén?

V posledných rokoch sa o kolagéne hovorí stále častejšie. A zmieňujú sa o ňom nielen lekári v súvislosti so starnutím a pohybovými problémami, ale aj kozmetické značky v spojení s krásnou, pružnou a hydratovanou pleťou. Čo to teda kolagén je?

Kolagén je komplexný proteín (ak chcete pekne po slovensky, bielkovina), ktorý sa skladá z 19 rôznych aminokyselín. Tie sú za sebou poskladané do dlhých reťazcov a špirál – základných stavebných prvkov našich spojivových tkanív. Laicky povedané: Kolagén je vlastne také lepidlo, ktoré v našom tele drží pohromade bunky. Napokon, aj grécky pôvod slova „kólla“ znamená lepidlo. 

Kolagén tvorí približne jednu tretinu všetkých bielkovín v našom tele a nájdete ho vo svalových tkanivách, v kostiach, šľachách, cievach, chrupavkách a potom, samozrejme, aj v našej pleti a pokožke – kde zaisťuje hydratáciu a pevnosť.

kolagén

Okolo 25. roku života sa ale začína produkcia kolagénu spomaľovať. A okolo štyridsiatky sa takmer úplne zastaví – v našom tele tak začne dramaticky ubúdať. V šesťdesiatročnom tele je kolagénu zhruba o polovicu menej ako v organizme tridsiatnika. 

Dôsledok? Starnutie so všetkým, čo k nemu patrí. S vráskami, boľavými kĺbmi, slabšími vlasmi, krehkými nechtami, ale napríklad aj s drobnými rankami a odreninami, ktoré sa horšie hoja. Tu všade má totiž kolagén nezastupiteľnú úlohu.

 


Nie je kolagén ako kolagén

Vedci aktuálne poznajú 27 typov kolagénu. Najrozšírenejší v našom tele je takzvaný kolagén I. a II. typu. Kolagén prvého typu tvorí približne 90 % kolagénu, ktorý v tele máme.

 
hladina kolagénu

Vplyv kolagénu na naše telo

Bez kolagénu sa naše telo skrátka nezaobíde. Napokon, vedeli ste napríklad to, že kolagénové vlákna tvoria veľkú časť očnej gule? Aké ďalšie prínosy má kolagén pre naše telo a kde sa s ním môžete stretnúť? Vybrali sme tie najdôležitejšie a najzaujímavejšie: 
  • Stará sa o správnu funkciu kĺbov: Kolagén (konkrétne kolagén I. typu) je súčasťou šliach, väzivových chrupaviek, meniskov i kostí. A kolagén II. typu je potom neoddeliteľnou súčasťou kĺbových chrupaviek, ktoré spevňuje a robí ich odolnejšími. Jednoducho povedané: S dostatkom kolagénu v tele pohyb nebolí. Jeho ubúdanie potom vedie k bolesti kĺbov, ale aj k ich väčšej krehkosti.
  • Podporuje činnosť mozgu: Kolagén VI. typu chráni mozgovú kôru pred nadmerným ukladaním bielkovín zodpovedných za vznik Alzheimerovej choroby. 
  • Prispieva ku krásnym vlasom i nechtom: Pevnosť a pružnosť. To sú vlastnosti typické pre kolagén. Vlasy sú síce primárne tvorené keratínom, ten však vzniká z aminokyselín a ich zdrojom je... Áno, kolagén. Vďaka dostatku kolagénu vás nebudú trápiť padajúce a lámavé vlasy bez života. A pevnejšie budú aj vaše nechty.
  • Chráni cievy: Kolagén v cievach funguje ako „opravár“ miest, ktoré poškodili voľné radikály. Ak je kolagénu nedostatok, potom jeho funkciu preberá cholesterol – čo pre cievny systém nie je dobrá správa.
  • Napomáha zdravej funkcii čriev: Zjednodušene povedané, rovnako ako v cievach funguje kolagén aj v črevách. Kolagén zaceľuje sliznicu tráviaceho ústrojenstva a prispieva k tomu, aby naše črevá vstrebávali správne živiny a v dostatočnom množstve.
  • Udržuje pokožku pevnú a pružnú: Množstvo kolagénu v pokožke určuje to, ako bude pokožka pevná a pružná. Jeho ubúdanie a následný nedostatok sa na pokožke prejaví vráskami, ochabovaním pleti a unaveným vzhľadom.

Ako dopĺňať kolagén?

Všetko vyššie zmienené jasne hovorí, že je dôležité telu s produkciou kolagénu pomôcť, alebo mu ho rovno dodať. A zároveň vášmu organizmu „nepodkopávať nohy“ zlou životosprávou.

Prirodzenú produkciu kolagénu brzdí napríklad:

  • nedostatok potravín bohatých na vitamín C,
  • nadmiera rafinovaných cukrov,
  • nadmerné opaľovanie bez patričnej ochrany pokožky,
  • fajčenie.

Zároveň sú na trhu stovky prípravkov, ktoré obsahujú kolagén a pomôžu ho telu dodať – či už v podobe sypkého prášku, kapsúl, alebo napríklad kvalitnej kozmetiky na pleť a pokožku. Na vás záleží, po ktorom z variantov siahnete. Aj s ohľadom na to, čo od prípravku čakáte a čo potrebujete.

Pri výbere sa zamerajte hlavne na to, o aký typ kolagénu ide.
Typ I napomáha zdravému fungovaniu kĺbov a stará sa o pružnosť a elasticitu pokožky a pleti.

Typ II obsahujú naše svaly a cievy. Samozrejme, premýšľajte aj nad spôsobom aplikácie: Vaša pleť určite ocení priamu a predovšetkým pravidelnú aplikáciu produktov s kolagénom, kĺbom potom skôr pomôže konzumácia potravinových doplnkov s obsahom kolagénu.

ako doplnat kolagen

Znovu pevná a pružná pleť vďaka ošetrujúcim produktom

Trápi vás práve zvädnutá pleť? Nájdite si čas na každodennú starostlivosť o pleť s kvalitnými prípravkami a vráťte jej pružnosť. Rad NIVEA rad Hyaluron Cellular Filler kombinuje kyselinu hyalurónovú a kolagénový booster. Táto dvojica látok preniká do pleti, kde vypĺňa vrásky a navracia pleti jej pružnosť a svieži vzhľad. Okrem toho prispieva k vyššej produkcii vlastného kolagénu v pleti o 24 % už za 7 dní
NIVEA Spevňujúci denný krém Hyaluron Cellular Filler

NIVEA Spevňujúci denný krém Hyaluron Cellular Filler

Redukuje vrásky a spevňuje pleť vďaka inovatívnemu zloženiu s prírodným extraktom z magnólie, kyselinou hyalurónovou a kolagénovým boosterom. Navyše chráni pleť pred UVA a UVB žiarením a vznikom pigmentových škvŕn vďaka ochrannému faktoru 15. 

NIVEA Spevňujúci nočný krém Hyaluron Cellular Filler

NIVEA Spevňujúci nočný krém Hyaluron Cellular Filler

Cez noc intenzívne regeneruje a hydratuje pleť a preukázateľne zlepšuje jej pevnosť. 

NIVEA 10-minútová textilná kryomaska Cellular Elasticity Reshape

NIVEA 10-minútová textilná kryomaska Cellular Elasticity Reshape

Ideálna voľba po prebdenej noci. Počas desiatich minút maska vyplní vrásky, zvýrazní kontúry a spevní pleť. A ako bonus zanechá vašu pleť zamatovo hebkú a jemnú na dotyk.

NIVEA Intenzívna hyalurónová kúra Hyaluron Cellular Filler

NIVEA Intenzívna hyalurónová kúra Hyaluron Cellular Filler

Trápia vás kruhy pod očami? Zbavte sa ich pomocou kúry, ktorá obsahuje 5x viac kyseliny hyalurónovej než denný krém Hyaluron Cellular Filler. Tá v kombinácii s kolagénovým boosterom vrásky vyhladí a už za 7 dní bude vaša pleť pevnejšia a hydratovaná.