Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

parabeny-v-kozmetike

Prečo sa v kozmetike používajú konzervačné látky a parabény?

Čo sú zač, prečo sa používajú a aké majú vlastnosti.

Väčšina výrobkov z oblasti starostlivosti o pokožku obsahuje konzervačné látky. Vďaka nim ich môžete používať bez toho, aby sa rýchlo kazili. Sprchový gél vám tak vydrží i niekoľko mesiacov, pleťový krém si uchová svoju konzistenciu i v teplej kúpeľni a opaľovaciemu krému nevadia ani slnečné lúče.

Parabény pokožka veľmi dobre znáša

Parabény sú bezpečné a pokožkou dobre znášané konzervačné látky, ktoré hrajú v kozmetike dôležitú úlohu. Prečítajte si viac.

Čo parabény robia?

Mnohým výrobkom by po otvorení rýchlo vypršala trvanlivosť, keby neobsahovali práve parabény. Skoro okamžite by sa začali kaziť. Mikroorganizmy, baktérie a plesne sa totiž ihneď po otvorení dostávajú dovnútra prostredníctvom kontaktu s našou pokožkou. Vo vnútri kozmetiky založenej na vodnej báze sa potom veľmi rýchlo rozmnožujú. 


Tým dôjde ku kontaminácii prípravku, ktorý vám následne môže spôsobiť i nepríjemné ochorenia. 
Parabény množenie baktérií a plesní znemožňujú. Vďaka nim môžete kozmetické prípravky používať i dlhšiu dobu.

Parabény sú účinné látky, ktoré naša pokožka veľmi dobre znáša

Parabény sú účinné konzervačné látky, ktoré naša pokožka veľmi dobre toleruje. Preto sa používajú po celom svete už viac ako 80 rokov. A to nielen pri výrobe kozmetiky, ale i v oblasti liečiv, potravín a produktov pre domácnosť. V NIVEA používame parabény približne v 30 % výrobkov. Ide predovšetkým o produkty z oblasti starostlivosti o telo, ochrany pred slnečným žiarením a pleťovej kozmetiky. Používame ich ale len tam, kde je to nevyhnutné. Klasický NIVEA Creme napríklad žiadne konzervačné látky nepotrebuje, jeho zloženie s olejmi ho prirodzene chráni pred útokmi baktérií i plesní.


Používanie parabénov často kritizujú organizácie na ochranu spotrebiteľov, médiá alebo výrobcovia prírodnej kozmetiky. Môžete sa tak napríklad dočítať, že sa parabény ukladajú v ľudskom tele, kde narušujú hormonálny systém, obmedzujú naše reprodukčné schopnosti, alebo dokonca spôsobujú rakovinu. Takéto vyhlásenia sa ale ukázali ako neopodstatnené. Európska komisia a jej vedecké poradné výbory pre vedu, rovnako ako nezávislá americká komisia Cosmetic Ingredient Review (CIR), opakovane potvrdzujú, že parabény nepredstavujú pre naše zdravie žiadne riziko.


Z týchto štúdií vyplýva, že všetky parabény, ktoré naše telo absorbuje, sú rýchlo odbúravané. Navyše ich náš organizmus veľmi dobre znáša. Rovnako ako ostatné zložky kozmetiky, i parabény môžu vyvolať v ojedinelých prípadoch alergické reakcie. To sa ale stáva dokonca menej často, než je to u iných konzervačných látok.

aplikacie-kremu

Parabény nám dávajú istotu, že si výrobok zachová svoju kvalitu.


hormonalny-efekt

Konzervačné látky sa používajú iba v minimálnom množstve.

Ovplyvňujú nás parabény podobne ako hormóny?

Sú parabény nebezpečné? Odpoveďou je jednoznačné „nie“.
Laboratórne testy ukazujú, že mnoho látok vrátane parabénov pôsobí na naše telo podobne ako hormóny. Rovnako ako parabény sa ale správa napríklad sója alebo ďalšie potravinárske výrobky. Navyše vplyv parabénov je omnoho menší, než aký účinok majú na naše telo iné prírodné estrogény.


To, že sa parabény správajú podobne ako hormóny, ešte neznamená, že majú na náš organizmus hormonálny dosah. Používanie výrobkov s ich obsahom je bezpečné hneď z troch dôvodov. Po prvé preto, že konzervačné prostriedky sú používané len v minimálnom množstve. Po druhé preto, že sa produkty s obsahom parabénov obvykle aplikujú iba na kožu. A po tretie – i keď nepatrné množstvo parabénov skončí v našom tele, je veľmi rýchlo odstránené.


Kozmetické produkty a ich jednotlivé ingrediencie sú navyše vždy starostlivo testované uznávanými odborníkmi. A závery mnohých vedeckých štúdií potvrdzujú, že parabény sú bezpečné. K takým výsledkom dospel napríklad nemecký ústav pre posudzovanie rizík (German Federal Institute for Risk Assessment) a s rovnakým záverom prišla i nemecká spotrebiteľská organizácia Stiftung Warentest.

Parabény majú svoje nesporné výhody

Parabény sú bezpečné a telom dobre tolerované konzervačné látky. I napriek tomu sa v médiách môžete často dočítať, že sú to „nebezpečné látky“, ktorým je lepšie sa vyhnúť. To je ale len nepodložené strašenie. Parabény sa vyskytujú bežne i v prírode a v kozmetike sú používané v takom malom množstve, že u nich neboli preukázané žiadne hormonálne a inak nebezpečné účinky.


V NIVEA používame parabény z dôvodu ich nesporných výhod, medzi ktoré patria napríklad veľmi dobrá znášanlivosť, ochrana výsledného produktu atď. Máte ale možnosť u nás nakúpiť i výrobky bez parabénov – približne 70 % nášho sortimentu tieto látky neobsahuje. Sami si tak môžete zvoliť prípravky, ktoré vám najviac vyhovujú.

mikroskop