Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

Správna starostlivosť o podráždenú pokožku

Svrbí vás pokožka hlavy? Venujte jej správnu starostlivosť!

Zistite príčinu svrbenia a zbavte sa ho raz a navždy.

Pôsobením mnohých okolitých vplyvov môže dochádzať k podráždeniu citlivej pokožky hlavy. Odhaľte príčinu podráždenia a zabráňte nepríjemnému svrbeniu.

Aké sú príčiny nepríjemného svrbenia?

Svrbenie hlavy môže byť veľmi frustrujúce. Možno tiež pozorujete suchú a podráždenú pokožku, začervenanie či lupiny.

Ako spoznáte, že ide o podráždenú pokožku?

Ak je vaša pokožka podráždená, dochádza k nepríjemnému svrbeniu. Veľmi často je svrbenie hlavy spojené s pokožkou vysušenou a šupinatou. Obvyklým prejavom býva aj začervenanie. Zvýšené podráždenie môže vyústiť až do kožnej infekcie, opuchov, vypadávania či poškodenia vlasov. 

Ak sa z času na čas poškriabete na hlave, nemusí to ešte znamenať, že je niečo v neporiadku. Občasné svrbenie patrí medzi bežné javy. Ak ale pociťujete svrbenie nezvykle často, mali by ste radšej vyhľadať odbornú pomoc.

Suchá pokožka a lupiny nemusia byť jedinou príčinou svrbenia. Podráždenie môže mať rôzne príčiny a riešenie spočíva v ich odhalení. Mimochodom, dôležité je tiež vlasy správne umývať.

Farbenie vlasov a svrbenie hlavy

Farbenie vlasov a svrbenie hlavy

Pre väčšinu žien je farbenie vlasov úplne bežnou záležitosťou. V ojedinelých prípadoch však môžu chemické zložky farieb spôsobiť podráždenie. Alergickú reakciu môže vyvolať napríklad Araphenylenediamin (PPD). Aby ste predchádzali riziku, vyskúšajte farbu najprv na malej časti pokožky.

Čo spôsobuje svrbenie hlavy?

Podráždenú pokožku ošetrujte jemným šampónom

Medzi najbežnejšie príčiny svrbenia pokožky hlavy patria lupiny, seboroická dermatitída, lupienka, krúžkový lišaj alebo vši. Podráždenie môže vyvolávať i holenie alebo vosková depilácia. Väčšiu náchylnosť pokožky môže mať na svedomí aj stres, dehydratácia alebo tvrdá voda.

Ako predchádzať svrbeniu

Časté svrbenie hlavy spôsobuje nepohodlie a môže vyvolávať rozpaky. Ako takým nepríjemnostiam predchádzať? Ošetrujte správne svoju pokožku.

Jedálniček na mieru vašej pokožke

Ako predchádzať svrbeniu hlavy

Svrbenie hlavy môže byť niekedy výsledkom bakteriálnej alebo plesňovej infekcie. Aby ste udržali svoj organizmus v rovnováhe, zaraďte do svojho jedálnička suroviny s antimykotickými účinkami. Začnite deň pohárom vody s kvapkou jablkového octu, ktorý má protizápalové účinky.

Správna starostlivosť o vlasovú pokožku

Najlepšia starostlivosť o podráždenú pokožku je dostatočná prevencia. Aby ste predišli vzniku zápalu, dodržujte dôkladnú osobnú hygienu. Jedným z dôvodov, prečo sa neradi delíme o hrebeň na vlasy, je práve hygienická prevencia.

Patričná hygiena nespočíva iba v častom umývaní vlasov. Ľudia majú sklon podceňovať čistotu svojich hrebeňov a vlasové vybavenie. Ich pravidelným čistením znižujete pravdepodobnosť vzniku infekcií a chorôb.

Dôležitým faktorom prevencie sú tiež aktivity vedúce k znižovaniu napätia. Pravidelné cvičenie, napríklad joga alebo meditácia, pomáha zmierniť stres, ktorý by mohol vyústiť do kožných ťažkostí.

Ak problém pretrváva, navštívte svojho dermatológa

Ak problém pretrváva, navštívte svojho dermatológa

Ako postupovať pri podráždení pokožky hlavy? Ak pozorujete začervenanie, suchú až šupinatú pokožku či miesta s vypadanými vlasmi, ide o varovné signály. V takom prípade vyhľadajte odbornú pomoc a poraďte sa o správnej starostlivosti.

Naše rady