Objavte svet starostlivosti NIVEA

Hľadám informácie o výrobkoch pre

Ženské (mesačné) cykly

Ženské (mesačné) cykly:

Čo sa deje v našom tele a aký vplyv majú na kvalitu vlasov alebo pokožky?

Téma, o ktorej veľa žien hovorí a má s ňou osobnú skúsenosť: Aký vplyv majú ženské cykly na kvalitu vlasov a pleti? Kedy je najväčšia pravdepodobnosť toho, že sa na pleti objaví pupienok a kedy, naopak, máme pocit, že sú vlasy najkrajšie? Prezradíme, či sa s cyklami a ich vplyvom na naše telo dá bojovať, alebo môžeme len ticho sedieť a maskovať nedokonalosti.

Keď sa hormóny splašia

Určite to poznáte. V jednej minúte ste naštvaná na celý svet a v druhej po oblohe skáču jednorožce a všetko je ružové. Plačete aj bez toho, aby ste vedeli prečo, a neviete, čo so sebou. Vlasy máte suché, pripadáte si strašne škaredá a nechty sa neustále lámu.

Toto sú jasné príznaky toho, že sa opäť blíži naša mesačná (ne)kamarátka. A prečo sa toto všetko deje? Odpoveď je jednoduchá, môže za to striedanie hladiny hormónov počas mesačného cyklu.

 • Na začiatku cyklu sú estrogény (hormóny šťastia) na nule, čo sa odráža najmä na vašej nálade. Ste podráždená, precitlivená a môže sa vám zle spať.
 • 6. až 9. deň hladina estrogénov stúpa a čierne mraky okolo vás sa pomaly rozplývajú. Do žíl sa vleje elán a optimizmus, rozdávate úsmevy a hýrite nápadmi.
 • 10 dní od začiatku cyklu sa nemôžete cítiť lepšie. Všetko je zaliate slnkom a náladu vám nepokazí ani to, že vám ušiel autobus pred nosom.
 • 15. deň je šťastný deň pre mužov po vašom boku. Hladina estrogénov totiž spôsobí vašu neskrotnú túžbu po vášni.
 • 16. až 20. deň sa pomaly dostávate do bežnej nálady. Občas ste mrzutá, ale nič, čo by neurovnala tabuľka čokolády.
 • 25. až 28. deň nad vami opäť preberá vládu predmenštruačný syndróm, a tak ceríte zuby na všetkých a na všetko.

 

...

Mastná pleť plná pupienkov

...

To, čo ženy trápi v období menštruácie asi najviac, je akné. Pupienky vyskakujú stále a všade. Mračíme sa na seba do zrkadla a pripadáme si naozaj škaredé. Zachovajte chladnú hlavu, poznáme totiž tipy, ktoré vám od pupienkov aspoň trochu pomôžu.

 1. Dôkladne sa odličujte. Áno, zvlášť v tomto období je to naozaj dôležité. Vaša pleť potrebuje dýchať! Na rýchle a jednoduché odstránenie mejkapu použite napríklad NIVEA Upokojujúcu micelárnu vodu 3 v 1, ktorá odlíči, odstráni všetky nečistoty a ochráni pred podráždením. Navyše je k pleti veľmi šetrná a do hĺbky ju hydratuje.
 2. Rozmaznávajte sa. Doprajte si chvíľku času len pre seba a naneste na pleť NIVEA Detoxikačný ílový čistiaci krém Urban Skin 3 v 1. Použiť ho môžete hneď 3 spôsobmi: Ako čistiaci krém, ako peeling alebo ako vyhladzujúcu a zmatňujúcu masku. Vo všetkých 3 prípadoch budú na vašu pleť pôsobiť čierna ryža, výťažky zo zeleného čaju a prírodný íl. Výsledok? Svieža, krásna a do hĺbky čistá pleť.
 3. Pupienky nestláčajte. To je to najhoršie, čo môžete pre svoju pleť urobiť a verte nám, že situáciu tým len zhoršíte. Odolajte teda pokušeniu pupienok „odstrániť“ len nechtami, často nedokonale očistenými.

Rozštiepené vlasy a slabé nechty? Pomôže železo

...

Nie je žiadnou novinkou, že počas menštruácie nám viac vypadávajú vlasy. Po prezretí hrebeňa môžete mať dokonca pocit, že vám snáď žiadne nezostali. Ale žiadny strach. Rovnako rýchlo ako vypadali, zase narastú.

Počas menštruácie tiež dochádza k lámaniu a štiepeniu nechtov. A čo za to môže? Zníženie množstva železa v krvi a tiež nízka hladina estrogénu. Avšak aj na toto máme jednoduché riešenie. Stačí priebežne počas mesiaca dopĺňať železo. Nachádza sa vo väčšom množstve napríklad v hovädzom mäse, listovej zelenine alebo strukovinách. Ak by sa vám stále zdalo málo, môžete ho doplniť aj pomocou tabletiek a doplnkov stravy.

...

Farbenie vlasov počas menštruácie

...

Na túto tému kolujú rozsiahle mýty. Ale kde je vlastne pravda? Neexistuje žiadny dôkaz o tom, žeby farbenie vlasov počas menštruácie bolo menej účinné ako farbenie v iných dňoch. Táto fáma sa šíri najmä kvôli tomu, že vlasy majú počas menštruačného cyklu horšiu kvalitu, ale nemusíte mať strach, na farbenie to naozaj vplyv nemá.

 

Medzi „ženské témy“ patrí aj intímna starostlivosť. Prečítajte si v našom článku všetko dôležité o intímnej starostlivosti.

...

Neskrotné chute na sladké

O polnoci si otvoriť vrecúško zemiakových lupienkov? Počas menštruácie nič neobvyklé. Môže za to zníženie hladiny estrogénu a zvýšenie hladiny progesterónu. Naše chute sú ako na horskej dráhe a zmietajú s nami zo strany na stranu. Brániť sa im veľmi nedá, a tak si hlavne nič nevyčítajte.

Čo vám môže pomôcť, je pravidelná a vyvážená strava po celý rok. Myslite ale aj na to, že keď si dáte raz za čas na raňajky tortičku, rozhodne to nie je kolosálna chyba a svet sa nezrúti.

A čo vám môže pomôcť od „vlčieho hladu“? 

 • Jedzte menšie porcie, ale častejšie. 
 • Udržujte si stabilnú hladinu cukru v krvi a dopĺňajte bielkoviny.
 • Dopĺňajte vitamíny: napríklad zinok, horčík a vitamín B6.

 

...

Pri bolestiach nemusíte siahať po liekoch

V období menštruácie sa často najlepším priateľom ženy stáva zázračná ružová tabletka. Je síce pravda, že od bolesti vám pomôže, ale rozhodne nie je dobré (a ani nutné) užívať ju pravidelne. Existuje veľa iných metód, ktoré vám bolestivé kŕče zmiernia.

Patrí medzi ne napríklad alchemilkový čaj, ktorý urovná ženské hormóny. Odporúča sa piť týždeň pred začiatkom menštruačného cyklu dvakrát denne. Účinný je tiež horčík, prechádzka na čerstvom vzduchu alebo pomalá a pokojná joga. Osvedčená je tiež teplá sprcha alebo nahrievací vankúšik priložený na podbrušie.

...

Narodinujte si odpočinok

To, čo vaše telo počas menštruácie naozaj potrebuje, je odpočinok. Prechádza veľkými zmenami a odohráva sa v ňom toľko vecí. Nenaháňajte ho. Doprajte si napríklad masáž, večer s obľúbenou knihou alebo film, ktorý si chcete už dlho pozrieť. Kedy si to viac zaslúžite, keď nie teraz? Pokúste sa uvoľniť od všetkého stresu. Zatvorte dvere pred deadline a úlohami, ktoré musíte urobiť. Jednoducho len relaxujte.
ODPORÚČAME