Ako odstrániť starecké škvny na tvári | NIVEA

Zistite všetko o stareckých škvrnách – čo sú zač, čo ich spôsobuje a ako sa ich zbaviť.

Ako odstrániť starecké škvny na tvári

Hnedé škvrny na rukách? Malé, tmavé zmeny v zafarbení na tvári? Buďte v pohode: Takzvané starecké škvrny sú úplne prirodzenou a neškodnou reakciou kože. Napriek tomu sa však mnoho ľudí chce stareckých škvŕn zbaviť. Čo teda vlastne sú starecké škvrny? Ukážeme vám, čo na ne pomáha, a poradíme, ako sa stareckých škvŕn zbaviť.  

Čo sú starecké škvrny?

Starecké škvrny, či už na tvári, alebo na rukách, sa obvykle objavujú po 40. roku života a sú prirodzeným prejavom starnutia. Koniec koncov toho naša pleť pre nás za tie roky vydržala dosť. Starecké škvrny môžu postihnúť ľudí všetkých typov pleti, ale častejšie sa vyskytujú u dospelých so svetlou pleťou. 

Starecké škvrny sú svetlohnedé až čierne zmeny zafarbenia kože. Pretože ich počet a intenzita v priebehu rokov narastajú, hovorí sa im „starecké škvrny". V zásade však ide o pigmentové škvrny, ktoré vznikajú v priebehu starnutia kože a dlhoročným vystavovaním sa slnečnému žiareniu. 

Druhov kožných škvŕn je mnoho – ako teda spoznáte, či ide o starecké škvrny? Starecké škvrny spoznáte podľa toho, že sa koža zafarbí, ale nie je vypuklá (ako napríklad pri pečeňových škvrnách). Pehy tiež nevystupujú, a preto je ich možné za starecké škvrny ľahko zameniť. Starecké škvrny však spoznáte podľa toho, že sú obvykle väčšie než pehy. Navyše sa pehy na koži vyskytujú obvykle už v detstve, vzhľadom na to, že ide o geneticky podmienené pigmentové škvrny v epiderme. 

Prečítajte si, čo spôsobuje starecké škvrny a ako sa ich zbaviť. 


Čo spôsobuje starecké škvrny?

Starecké škvrny vznikajú predovšetkým v dôsledku dlhodobého vystavovania kože slnku. Okrem toho môžu byť príčinou stareckých škvŕn tiež hormonálne faktory a genetické preddispozície. Aby sme pochopili, ako k zmene farby kože dochádza, rozlišujeme lentigines seniles (starecké škvrny) a lentigines solaris (slnečné škvrny). 

 

 

Sú medzi nimi tieto rozdiely: 


Lentigines seniles: V priebehu času sa na epiderme (pokožke) ukladá nažltlý pigment lipofuscin (nazývaný tiež pigment staroby, respektíve pigment z opotrebovania). Ten na niektorých miestach pokožky spôsobuje zmenu zafarbenia. Tento proces je súčasťou prirodzeného starnutia kože – UV žiarenie a oxidačný stres ho však môžu urýchliť.



Lentigines solaris: Pri vystavení slnečnému žiareniu produkuje koža pigment melanín, aby sa chránila. Roky vystavovania sa slnku môžu nakoniec viesť k nadmernej produkcii melanínu, takže sa pigment hromadí a prejaví sa ako škvrna. 


Sú starecké škvrny nebezpečné? 

 

 

Starecké škvrny obvykle nie sú nebezpečné. Sú prirodzeným prejavom starnutia pleti. Existuje však riziko zámeny zhubného melanómu (prejav rakoviny kože) za neškodnú stareckú škvrnu. Pokiaľ ste neistí, nechajte si zafarbenie kože vyšetriť dermatológom. 

Starecké škvrny sa objavujú hlavne na tvári a rukách 

 

Vzhľadom na to, že vznik stareckých škvŕn úzko súvisí s vystavovaním sa slnečnému žiareniu, ktoré sa v priebehu času „nahromadilo", objavujú sa starecké škvrny predovšetkým na tých miestach kože, ktoré boli vystavované slnku. Starecké škvrny sa preto tvoria predovšetkým na tvári a rukách. Postihnuté však môžu byť aj ďalšie oblasti: škvrny sa často objavujú na hornej strane predlaktia alebo v dekolte. 


Čo sú starecké škvrny na tvári?

usmievavá mladá žena

 

 

Starecké škvrny na tvári sú veľmi bežné, pretože ide o oblasť často vystavovanú slnku, ktoré je hlavným spúšťačom vzniku stareckých škvŕn.

 
Slnečné škvrny sa objavujú, keď sa melanín (ktorý je zodpovedný za kožný pigment) tvorí vo vysokej koncentrácii. Ide o tzv. hyperpigmentáciu, a preto sa starecké škvrny častejšie objavujú na týchto exponovaných miestach kože. 


Starecké škvrny na tvári alebo na rukách majú rôznu veľkosť a často sa postupne zväčšujú.

 

 Obvykle sú od začiatku väčšie než pehy, za ktoré sú niekedy zamieňané, ale starecké škvrny na tvári nevyblednú, pokiaľ tomu nepomôžete ošetreniami. 


Ako sa zbaviť stareckých škvŕn na tvári

Najlepším spôsobom, ako ošetriť starecké škvrny na tvári, je minimalizovať vystavenie pokožky UV žiareniu. To znamená denne používať SPF, a to aj v chladných a zamračených dňoch. Pokiaľ vás trápia starecké škvrny na tvári, je dôležité nechať si ich vyšetriť odborníkom, aby ste vylúčili prípadné ďalšie choroby.


Pokiaľ vás starecké škvrny trápia, sú k dispozícii procedúry, ktoré môžu starecké škvrny na tvári liečiť – vrátane laserovej terapie alebo kryoterapie. Než sa pustíte do invazívnej (a často nákladnej) liečby, je dôležité vyhľadať odbornú pomoc.

 

Predtým, než sa vydáte cestou invazívnej a nákladnej liečby, skúste dodržiavať pravidelnú starostlivosť o pleť. Prijatie rutinnej starostlivosti, ktorá používa zložky zamerané na starecké škvrny na tvári, môže do značnej miery pomôcť znížiť ich výskyt a vyrovnať tón pleti.

Ráno: Novinka v podobe séra Cellular LUMINOUS630 proti tmavým škvrnám je naša prelomová starostlivosť, ktorá pri pravidelnom používaní pôsobí na vašu pleť tak, že behom štyroch týždňov redukuje výskyt stareckých škvŕn na tvári. Najprv naneste naše sérum na čistú pleť a potom vmasírujte SPF, ktoré chráni pôvodné škvrny pred stmavnutím a zabraňuje ich opätovnému vzniku.

Večer: Po nanesení séra Cellular LUMINOUS630 na čistú pleť vmasírujte regeneračný a revitalizačný LUMINOUS630 nočný krém


Čo sú starecké škvrny na rukách

age-spots-hand-cream_Luminous630_NX21_F07_SUPERNOVA_Digital_Static_9379

 

 

Ruky sú rovnako zraniteľné voči slnku a ďalším vplyvom ako tvár – a my sa k nim často nechováme práve prívetivo. Pri používaní opaľovacích krémov často prehliadame ruky, kvôli čomu sú obzvlášť náchylné na vznik stareckých škvŕn. 

Starecké škvrny na rukách sa obvykle vyskytujú na hornej časti rúk a rovnako ako starecké škvrny na tvári môžu rásť a postupne splývať. 


Starecké škvrny na rukách môžu byť ploché a mať hnedú farbu. Niekedy sa starecké škvrny na rukách môžu prejavovať ako vyvýšené výrastky známe ako seboroická keratóza.


Ako sa zbaviť stareckých škvŕn na rukách

 

 

 

 

Ak chcete minimalizovať výskyt stareckých škvŕn na rukách, používajte opaľovací krém na vrchnú časť rúk rovnako často ako na tvár.  

 

Zvyknite si mazať sa krémom na ruky, ktorý sa zameriava na starecké škvrny na rukách. Používajte výživný krém, ktorý viditeľne znižuje výskyt vrások, pomáha predchádzať vzniku stareckých škvŕn spôsobených UV žiarením a vyrovnáva tón pleti. Používajte ho pravidelne, najmä pred spaním, aby ste naplno využili jeho výhody. 

NIVEA 3IN1 Q10 ANTI-AGE CARE HAND CREAM


Čo sú starecké škvrny na nohách

žena ležiaca na posteli

 

 

 

Starecké škvrny sú bežné na tvári a na rukách, ale môžu sa objaviť aj na iných častiach tela vrátane nôh. Starecké škvrny na nohách sú najčastejšou príčinou tejto zmeny zafarbenia a rovnako ako starecké škvrny na tvári vznikajú tieto pigmentácie v dôsledku slnečného žiarenia, hormonálnych zmien, tehotenstva alebo niektorých typov liekov.

Aj keď starecké škvrny na nohách nie sú zdravotným rizikom, rovnako ako v prípade stareckých škvŕn na tvári alebo na rukách, môžu niekedy byť tieto hnedé škvrny častým príznakom skrytého ochorenia, ako je chronická žilná nedostatočnosť. Pokiaľ vás náhly výskyt hnedých škvŕn znepokojuje, vyhľadajte lekársku pomoc.  

 


Ako zabrániť vzniku stareckých škvŕn

Objavili ste prvé starecké škvrny? Pokiaľ chcete, je možné ich správnou starostlivosťou ošetriť. Pozrite sa, ako sa zbaviť stareckých škvŕn pomocou niekoľkých tipov a trikov.

Rady, ako stareckým škvrnám predchádzať a ako sa ich zbaviť: 


Ak chcete odstrániť starecké škvrny, máte nasledujúce možnosti, ako sa ich zbaviť: 
Q10 ENERGY HEALTHY GLOW DAY CREAM

Použite krém na starecké škvrny

Krém na starecké škvrny môže pomôcť znížiť viditeľnosť stareckých škvŕn a zabrániť vzniku nových. Ideálne sú receptúry s účinnými látkami chrániacimi bunky, ako je vitamín C alebo vitamín E. Tie vás tiež pomôžu ochrániť pred vznikom stareckých škvŕn na tvári. 

Tip: Aby ste dosiahli zreteľný účinok, mali by ste krém na starecké škvrny používať denne, a to po dlhšiu dobu. 

Používajte sérum proti stareckým škvrnám

Séra majú intenzívnejšie zloženie než denné a nočné krémy. Dokonale preto reagujú na individuálne potreby pleti a sú skvelým doplnkom vašej rutinnej starostlivosti o pleť, najmä pokiaľ sa chcete zbaviť stareckých škvŕn. Špeciálne séra proti stareckým škvrnám môžu pomôcť zosvetliť tmavé zafarbenie a cielene tak zlepšiť odtieň vašej pleti.
 
Tip: Sérum jemne vklepte do pokožky. 

Použite chemický peeling

Peelingy s obsahom ovocných kyselín spôsobujú odlupovanie vrchnej vrstvy pokožky a jej opätovné vytvorenie. Povrchové pigmentácie môžu po niekoľkých ošetreniach zmiznúť. Pokiaľ však chcete odstrániť hlbšie starecké škvrny, musí byť chemický peeling koncentrovanejší. Tak či tak by mal aplikáciu vždy vykonávať dermatológ, aby ste sa vyhli riziku poranenia pokožky. 

Dôležité: Po kyslom peelingu je pokožka podráždená a citlivejšia na svetlo než pred ním. 

Nechajte si dať urobiť mikrodermabraziu

Pri tomto ošetrení sa kontrolujú a mechanicky odstraňujú horné vrstvy pokožky. Vykonáva sa pomocou jemných kryštálikov, ktoré sú vysokou rýchlosťou tryskané na pokožku a potom opäť odsávané. Výsledok: Hlboké zafarbenie je odstránené a pokožka sa regeneruje. 

Dôležité: Mikrodermabraziu vykonávajú kozmetičky a dermatológovia. Najlepšie je najprv presne zistiť, či je ošetrenie vhodné pre váš typ pleti. 

age-spots-clean-face

Nechajte si odstrániť starecké škvrny laserom

Starecké škvrny je možné odstrániť tiež laserom. Metóda, pri ktorej svetelná energia ničí prebytočné pigmenty, je považovaná za obzvlášť účinnú. Po ošetrení však nezriedka dochádza k napuchnutiu a páleniu. Okrem toho by sa k postihnutej oblasti kože nemalo po dobu niekoľkých týždňov dostať žiadne UV žiarenie. 

 

Vyskúšajte domáce liečebné prostriedky

Za prírodný domáci prostriedok proti stareckým škvrnám sú považované citróny. Éterické oleje obsiahnuté v šupkách, rovnako ako vitamín C obsiahnutý v plodoch, údajne pomáhajú potlačovať tvorbu melanínu a rozkladať tmavé pigmenty v koži. Pokiaľ by ste chceli účinok vyskúšať, stačí na postihnuté miesta naniesť trochu citrónového oleja alebo šťavy a nechať pôsobiť. Medzi ďalšie domáce prostriedky proti stareckým škvrnám patrí jablkový ocot či zemiaková šťava. Tieto prostriedky môžu mať po nanesení na pokožku rovnako zosvetľujúci účinok. 

Dôležité: Tieto domáce prostriedky nenahradzujú každodennú kozmetickú starostlivosť. 

Korektor

Pokiaľ chcete zakryť starecké škvrny, môžete ich výskyt zmierniť alebo zakryť pomocou korektora, podkladovej bázy alebo tónovacieho denného krému. 

Tip: Čím tmavšie sú starecké škvrny, tým viac krycí by mal byť make-up. Okrem toho produkty s ošetrujúcimi zložkami a integrovaným ochranným faktorom proti slnečnému žiareniu zabraňujú vzniku nových stareckých škvŕn.

Nezabudnite: Ochrana pred slnkom

Najspoľahlivejším prostriedkom, ako sa zbaviť stareckých škvŕn, a predovšetkým ako im predchádzať, je ochrana pred slnečným žiarením. Pri dostatočne vysokej ochrane pred UV žiarením totiž dochádza k tmavému zafarbeniu pokožky menej často. 


Ako predchádzať stareckým škvrnám: Ochrana pred slnkom

Starecké škvrny na tvári či iných miestach sú znakom zrelej pleti. Rôzne faktory však môžu spôsobiť veľmi rýchle a závažné starnutie pleti. Aby sme tomu zabránili, existuje predovšetkým jeden spôsob, ako nechať pleť starnúť zdravo a pomaly, v duchu pomalého starnutia: ochrana pred slnkom. Tu je niekoľko tipov, ako sa nielen zbaviť stareckých škvŕn, ale tiež spomaliť ich vznik.

Používanie pleťového mlieka. Kto dôsledne chráni svoju pokožku pred slnečnými lúčmi a používa správny ochranný faktor, zabráni vzniku stareckých škvŕn – alebo ich aspoň oddiali. Krémy na opaľovanie sú nutnosťou, najmä v slnečných mesiacoch. Platí to hlavne pre tie časti pokožky, ktoré nie sú chránené oblečením: napríklad tvár, dekolt, predlaktie a ruky.
 Tip: V lete sa vyhnite dopoludňajšiemu slnku, ktoré svieti najintenzívnejšie. Potom si nájdite miesto v tieni. Ako ďalšia ochrana pred UV žiarením sa odporúčajú klobúky chrániace pred slnkom a slnečníky.

Vyhnite sa soláriám: Umelé UV žiarenie v soláriu rovnako podporuje tvorbu stareckých škvŕn a všeobecne starnutie pokožky. A mimochodom – i jediná návšteva solária zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože.

Spoliehajte na antioxidanty: UV žiarenie vytvára voľné radikály. Tie následne vedú k oxidačnému stresu, ktorý spôsobuje starnutie pokožky a vznik stareckých škvŕn. Protiopatrenie: antioxidanty. V pleťových krémoch pomáhajú neutralizovať voľné radikály vo forme vitamínu C alebo Q10.
Tip: Regeneračné vlastnosti pokožky môžete podporiť tiež zdravou stravou. Najmä potraviny bohaté na antioxidanty zaisťujú zdravú a žiarivú pleť. Jedzte preto veľa ovocia, zeleniny a strukovín.