Hliníkové soli v antiperspirantoch

Hliníkové soli v antiperspirantoch

Tie najdôležitejšie fakty k problematike. Na rozdiel od dezodorantov, ktoré hliníkové (alumíniové) soli neobsahujú a sústreďujú sa iba na elimináciu nepríjemného zápachu, antiperspiranty, ktoré zabraňujú poteniu v podpazuší, hliník vo forme hliníkových solí (ACH) naozaj obsahujú. Sú ale naozaj nebezpečné, ako tvrdia niektoré kampane?

ZDRAVIE ZÁKAZNÍKOV JE PRE ZNAČKU NIVEA NA PRVOM MIESTE

NIVEA_BAU_hlinikove_soli_img_1640x1093px
Bezpečnosť a pocit fyzickej i duševnej pohody všetkých zákazníčok a zákazníkov NIVEA sú pre spoločnosť Beiersdorf, ktorá vám prináša produkty NIVEA, vždy na prvom mieste. Preto naše výrobky testujeme všetkými možnými spôsobmi, aby sme rozpoznali potenciálne vedľajšie účinky a účinne im predchádzali. I keď dlhoročný výskum nepriniesol jednoznačné dôkazy, ktoré by preukázali súvislosť medzi hliníkom v antiperspirantoch a vznikom niektorých chorôb, spoločnosť Beiersdorf napriek tomu ponúka vo svojom portfóliu i dezodoranty, ktoré hliníkové soli neobsahujú.

Prečítajte si najdôležitejšie fakty k téme dezodorantov bez hliníka a antiperspirantov s hliníkom, aby ste sa mohli kvalifikovane rozhodnúť, čo je pre vás najlepšie.

OD HLINÍKA K HLINÍKOVEJ SOLI

Hliník je kov, ktorý sa v zemskej kôre vyskytuje v najväčšom množstve. Hliníková soľ – chlórohydrát hliníka (ACH) – je oproti tomu zlúčenina rozpustná vo vode. Používa sa už po desaťročia v rade kozmetických výrobkov, o iného ako účinná látka v antiperspirantoch.

Čo je však oveľa dôležitejšie – hliník nevstrebávame len z kozmetiky. Prostredníctvom pitnej vody a potravy prijímame zlúčeniny hliníka do nášho organizmu každý deň prirodzenou cestou. Sú totiž súčasťou ovocia, zeleniny, obilia a mäsa. Hliník sa do organizmu môže dostať tiež pri užívaní liekov a používaní predmetov, ktoré obsahujú tento prvok, ako sú napríklad obaly, kuchynský riad alebo plechy na pečenie. Je dobré vedieť, že koncentrácia hliníkových solí vo vode a v potrave je mnohonásobne vyššia, než koľko sa ich dostane na pokožku pri každodennom používaní antiperspirantu.

Fakt #1: Hliníkové soli neobsahujú iba antiperspiranty, ale vyskytujú sa predovšetkým v prírode, a teda i v potrave.
article-image_hlinikove-soli_01

HLINÍK V KOZMETIKE

V kozmetike sa hliník nepoužíva v čistej forme, ale vo forme hliníkových (alumíniových) solí. Hliníková soľ nanesená na pokožku pomocou antiperspirantu na nej potom vytvára nerozpustnú zlúčeninu hliníka. Podľa súčasného stavu bádania je však vystavenie organizmu hliníku prostredníctvom kozmetických výrobkov zdravotne neškodné.

Fakt #2: Antiperspiranty s hliníkovými soľami podliehajú rovnako ako všetky kozmetické výrobky obsiahlym zákonným nariadeniam v oblasti legislatívy týkajúcej sa kozmetiky i prísnym bezpečnostným kontrolám a vedeckým analýzam. Vďaka tomu je priebežne zaisťované, že sú tieto produkty zdravotne neškodné.

PRÍJEM HLINÍKA PROSTREDNÍCTVOM ANTIPERSPIRANTOV

article-image_hlinikove-soli_03

JE NEPATRNÝ A ÚPLNE NEŠKODNÝ

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín stanovil prípustnú týždennú hranicu príjmu hliníka na 1 mg na 1 kilogram telesnej váhy, z čoho veľkú časť pokryjú práve potraviny. Na základe prvých vedeckých štúdií a chemických vlastností zlúčenín hliníka, ktoré používame, vychádzame z toho, že príjem hliníka prostredníctvom antiperspirantov a ďalších kozmetických výrobkov je nepatrný a úplne neškodný. Aby bolo možné ešte presnejšie odhadnúť, koľko hliníka prijímame cez pokožku prostredníctvom antiperspirantu, vykonáva sa v súčasnej dobe na európskej úrovni rozsiahla štúdia.

Fakt #3: Príjem hliníka prostredníctvom antiperspirantov je úplne nepatrný.

NEEXISTUJE SÚVISLOSŤ MEDZI HLINÍKOM A VZNIKOM ZÁVAŽNÝCH OCHORENÍ

NEEXISTUJE ŽIADNA SÚVISLOSŤ MEDZI PÔSOBENÍM HLINÍKA A RAKOVINOU PRSNÍKA

Ani po dlhoročnom bádaní nebola objavená súvislosť medzi používaním antiperspirantov a rakovinou prsníka. Rozsiahly prieskum s 59 publikovanými štúdiami, ktorý realizovala skupina francúzskych vedcov (Namer et. al) v roku 2008, došiel k záveru, že domnelú súvislosť medzi rakovinou prsníka a používaním antiperspirantov, ktorú predpokladali predchádzajúce výskumy (Darbre et. al.), nemožno potvrdiť.

Tiež francúzsky Zdravotný úrad AFFSAPS v rámci podrobného hodnotenia rizík týkajúcich sa hliníka v kozmetických výrobkoch v roku 2011 zistil, že nie sú známe žiadne preukázateľné údaje, ktoré by mohli viesť k tvrdeniu, že aplikácia zlúčenín hliníka na pokožku je rizikom pre vznik rakoviny. Americká spoločnosť pre výskum rakoviny (American Cancer Society, 2008) rovnako nenachádza žiadne indície pre súvislosť medzi hliníkom a príznakmi rakoviny. Podobne sa vyjadrilo i nemecké Centrum pre výskum rakoviny v Heidelbergu.

Fakt #4: Neexistuje žiadna súvislosť medzi používaním antiperspirantu a vznikom rakoviny prsníka.
article-image_hlinikove-soli_02

HLINÍK NEVYVOLÁVA ALZHEIMEROVU CHOROBU

Svetová zdravotnícka organizácia na základe početných výskumov vyhlásila, že z doterajších vedeckých poznatkov nevyplýva vzťah medzi príjmom hliníka a Alzheimerovou chorobou (Správa č. 194 Medzinárodného programu chemickej bezpečnosti IPCS). Túto skutočnosť výslovne zdôraznil tiež Spolkový úrad pre hodnotenie rizík v Nemecku a ani nemecká Iniciatíva na podporu výskumu Alzheimerovej choroby nevidí žiadnu súvislosť medzi touto chorobou a vystavením organizmu pôsobeniu hliníka.

Fakt #5: Neexistuje žiadna súvislosť medzi používaním antiperspirantu a zvýšeným rizikom ochorenia na Alzheimerovu chorobu.

ANTIPERSPIRANTY S HLINÍKOM VZ. DEZODORANTY BEZ HLINÍKA

hliníkové soli
Dezodoranty a antiperspiranty sa od seba líšia tým, ako účinkujú. Antiperspiranty obsahujú hliníkové soli, vďaka ktorým bránia tvorbe potu v podpazuší. Zamedzujú tak vzniku nepríjemných telesných pachov a vlhkých škvŕn na oblečení bez toho, aby ovplyvňovali tepelnú reguláciu organizmu. Antiperspirant nezamedzuje tvorbu potu úplne, iba ju redukuje na tých miestach tela, na ktoré sa aplikuje. Pretože oblasť podpazušia tvorí iba cca 0,5 až 1 % telesného povrchu, zostáva stále dostatok plochy, kde vďaka poteniu môže prebiehať ochladzovanie organizmu.

Dezodoranty bez hliníkových solí na rozdiel od antiperspirantov iba prekrývajú vonnými látkami nežiaduce telesné pachy, ktoré spôsobujú baktérie rozkladajúce sa na pokožke. Navyše dokážu zabrániť rastu baktérií spôsobujúcich pach, nie však vlastnej produkcii potu.

Fakt #6: Iba antiperspiranty obsahujú hliníkové soli na rozdiel od dezodorantov, u ktorých je vyslovene uvedené, že hliníkové soli neobsahujú.

AKO SPRÁVNE NANÁŠAŤ ANTIPERSPIRANT?

Používanie antiperspirantov s hliníkovými soľami je zdravotne neškodné, a preto možno antiperspirant používať denne. Ak chcete dosiahnuť skutočne výborný účinok, mali by ste ako dezodoranty, tak antiperspiranty vždy nanášať na čistú pokožku. Keď totiž baktérie začnú rozkladať pot a vyvolávať nepríjemný telesný pach, potom dezodoranty i antiperspiranty pomôžu už len v obmedzenej miere. Antiperspiranty by sa tiež nemali používať na poranenú alebo podráždenú pokožku. V závislosti od požadovaného účinku – potlačenie zápachu alebo ochrana pred tvorbou potu – si zákazník môže vybrať medzi dezodorantom bez hliníkových solí alebo antiperspirantom s obsahom hliníkových solí.

S viac ako 100 rokmi skúseností so starostlivosťou o pokožku a telo je pre značku NIVEA zodpovednosť voči zákazníkom kľúčová. Naše výrobky i ingrediencie, ktoré používame pri ich výrobe, podliehajú obsiahlym zákonným nariadeniam v oblasti legislatívy týkajúcej sa kozmetiky i prísnym bezpečnostným kontrolám a vedeckým analýzam. Vďaka tomu je priebežne zaisťované, že sú tieto produkty zdravotne neškodné.
NIVEA_BAU_hlinikove_soli_img2_1640x1093px

ANTIPERSPIRANTY S DLHŠOU DOBOU OCHRANY

V posledných rokoch sa u antiperspirantov objavil trend predlžovania doby ochrany, u ktorej sa udáva doba pôsobenia od 24 do 48 hodín. To ale neznamená, že je v týchto antiperspirantoch viac hliníkových solí. Dlhodobý výkon antiperspirantu je totiž dosiahnutý špeciálnym zložením všetkých obsiahnutých surovín a ich optimálnou kombináciou priamo na pokožke.
ADP023_PRODUCTSTAGE_2800x1400