zarostle-chloupky

Zarastené chĺpky: Prečo sa tvoria a ako sa ich zbaviť

Na Slovensku sa holí zhruba 70 % žien. Okrem hladkej pokožky sú ale s holením spojené aj zarastené chĺpky, ktoré jednak nevyzerajú pekne, a jednak môžu viesť k vzniku bolestivých vriedkov. Prezradíme vám, prečo vlastne chĺpky zarastajú aj ako sa ich zarastaniu úspešne vyhnúť.

Zarastené chĺpky

Prečo chĺpky zarastajú?

Ako je možné, že niektorým ľuďom zarastajú chĺpky po každom oholení a niekto sa s tým za celý život nestretne? Zarastanie spôsobuje to, že sa chĺpok neprederie von z pokožky, ale zarastá pod ňou. Tým, že sa chĺpok začne pod pokožkou „motať“ dookola, vzniká zápal a vred je na svete.

Záleží teda nielen na sile chĺpku, ale aj na sile (ak chcete „hrúbke“) pokožky. A, samozrejme, aj na jej kondícii – pružnosti a hydratácii. Ovplyvniť ju môžete pravidelnou starostlivosťou, správnym výberom produktov, ale napríklad aj tým, akým spôsobom telo chĺpkov zbavujete.

Ak máte kučeravé vlasy, môžu vás zapálené chĺpky trápiť o to viac, pretože aj vaše chĺpky sa prirodzene krútia a „motajú“.


Ako zarastené chĺpky účinne odstrániť

Ak si na svojej pokožke všimnete zarastený chĺpok, čo najskôr ho odstráňte. Postačí k tomu sterilizovaná pinzeta a ihla. A ako na to? Špičkou ihly podoberiete chĺpok a vytiahnete jeho časť na povrch pokožky.

Potom už stačí len chytiť chĺpok pinzetou a jedným ťahom ho vytrhnúť. Snažte sa to urobiť jedným rýchlym ťahom, aby ste chĺpok neroztrhli. Po odstránení chĺpka nezabudnite ranku vydezinfikovať, aby sa do nej nedostala infekcia. Ako dezinfekcia vám najlepšie poslúži peroxid, ale prípadne aj voda po holení, ktorá obsahuje alkohol.


Holíte sa správne?

Ak sa chcete zarasteným chĺpkom úplne vyhnúť, alebo ich aspoň obmedziť na minimum, zamerajte sa na spôsob, akým sa holíte. Metódy holenia sme si rozpísali v minulom článku, v ktorom sme prebrali napríklad aj to, kedy je lepší vosk a kedy siahnuť po žiletke.
Tentokrát si zopakujeme pravidlá správneho holenia žiletkou, ktorá patrí k najpoužívanejším metódam zbavovania sa chĺpkov:

  1. Uistite sa, že je žiletka ostrá: Tupá žiletka pokožku správne neoholí, a hlavne ju podráždi. Preto sa pred holením vždy uistite, že sú nože ostré. Ak na nich niekde uvidíte hrdzu, vymeňte ich za nové.
  2. Použite gél na holenie: NIKDY nehoľte pokožku nasucho! Tým by ste pokožku veľmi podráždili, a okrem zarastených chĺpkov by mohlo dôjsť aj k drobným rezným rankám. Najprv ju navlhčite teplou vodou, aby sa roztiahli póry, a potom na ňu dôkladne rozotrite NIVEA Gél na holenie. Ten zabezpečí hladké oholenie, a navyše vďaka vitamínu E urýchli regeneráciu pokožky.
  3. Chĺpky hoľte vždy v smere rastu: Práve holenie proti smeru rastu chĺpkov môže viesť k zarastaniu chĺpkov a následnému zapáleniu pokožky. Hoci sa môže zdať holenie „proti smeru“ prirodzenejšie, je pre vašu pokožku oveľa náročnejšie a spôsobí vám viac problémov.

Holíte sa správne

Ako prevencia pomôže peeling aj hydratácia

Ak sa chcete vyhnúť nevzhľadným pupienkom spôsobeným zarastajúcimi chĺpkami, musíte dbať na správnu starostlivosť o pokožku. Správna metóda holenia je základ, o tej už sme si povedali, ale čo ďalšie vám môže pomôcť k hladkej pokožke bez podráždenia?
 

PRAVIDELNÝ PEELING

Kožné bunky postupne odumierajú a musia sa odstraňovať. O exfoliáciu (teda odstránenie odumretých buniek) sa účinne postará práve pravidelný peeling. Okrem odstránenia buniek urýchľuje peeling regeneráciu pokožky, zlepšuje jej prekrvenie a zbavuje ju nadmerného kožného mazu. Výsledkom je zdravo vyzerajúca pokožka – nielen bez vriedkov, ale aj bez nevzhľadných šupiniek suchej kože. Len pozor na to, že ani s peelingom by ste to nemali preháňať: Ideálny je peeling raz do týždňa. Pri suchej a veľmi citlivej pokožke sa potom odporúča siahnuť po ňom raz za 10 až 14 dní.

Hydratácia pokožky

Ako sme už spomenuli, na zarastanie chĺpkov má vplyv aj aktuálny stav vašej pokožky. Hydratovaná pokožka bude nielen hebká, ale aj pružnejšia. Telové mlieka a maslá používajte pravidelne. Pokožke ich v dostatočnej miere doprajte nielen v letných mesiacoch, ale aj po zvyšok roka – teda v čase, keď si hovoríte, že na vzhľade pokožky nezáleží, pretože je pod vrstvami oblečenia. Starostlivosť po celý rok sa vám ale vráti práve v lete, keď sa budete chcieť pochváliť napríklad hebkými nôžkami bez chĺpkov.

A po akom prípravku siahnuť? Skúste napríklad ošetrujúce a hydratačné Ľahké telové mlieko Aloe & Hydration, ktoré obsahuje výťažky z aloe vera. Tie dodajú pokožke sviežosť a príjemnú vôňu a zanechajú ju vláčnu už po prvom použití.

Hydratovaná pokožka