Je čas, aby bol váš malý šikovník o niečo samostatnejší


MALÝ NÁVOD, AKO NAUČIŤ DIEŤA SAMOSTATNOSTI.

Obracia sa na vás vaše dieťa s každou maličkosťou? Máme pre vás tipy, ako ho priviesť k väčšej samostatnosti. S trochou trpezlivosti to o chvíľu zvládne samo.

Malý návod, ako naučiť dieťa samostatnosti

V tejto chvíli je váš drobček pravdepodobne zvyknutý na kráľovský servis, ktorý mu poskytujete. Možno ho dokonca vyžaduje. Pamätajte ale, že na rozdiel od bezbranných bábätiek sú už batoľatá v mnohých ohľadoch schopné postarať sa o seba samy.

Váš malý šikovník si už pravdepodobne vie obliecť niektoré oblečenie a možno aj obuť topánky. Je schopný nájsť a uchopiť najrôznejšie predmety. Máme pre vás niekoľko tipov, ako u vašej ratolesti vypestovať návyky, vďaka ktorým budete „to už zvládnem sám" počuť čím ďalej častejšie.

 
Nereagujte na každý podnet

Nereagujte na každý podnet

Zakaždým, keď vaše dieťa niečo chce, inštinktívne to najskôr vyžaduje od vás. Keď sa nabudúce bude dožadovať hračky, skúste mu namiesto okamžitého vyhovenia naznačiť, aby si ju našlo samo.
Trpezlivosť ruže prináša

Trpezlivosť ruže prináša

Možno vás teraz bude stáť trochu trpezlivosti pozerať sa, ako vaše dieťatko zápasí s topánkami, ktoré si nie a nie obuť. Čas, ktorý ale teraz obetujete, je len v prospech samostatnosti vášho dieťaťa, a vám tak v budúcnosti ubudne práca s jeho obliekaním.
s lyžičkou

Je čas odovzdať lyžičku vášmu drobčekovi

Príprave jedla ste venovali veľa energie a váš malý nezbedník teraz nad tanierom ohŕňa nos. Najjednoduchším riešením je zobrať lyžičku do ruky nakŕmiť ho. Lenže on už to bez problémov dokáže sám. S chuťou sa sústreďte na svoje jedlo, uvidíte, že si vaše dieťatko s tým svojím tiež poradí.
Zapojte malého pomocníka

Zapojte malého pomocníka

Nechajte vášho malého šikovníka, nech pomáha, kedykoľvek to ide. Nech naplní práčku, uprace a utrie prach. Malé deti sú nadšené, keď môžu pomáhať. Tým, že svojho drobčeka zapojíte do domácich prác, navyše podporíte jeho psychomotorické zručnosti a doprajete mu pocit zodpovednosti.
Žiadne výhovorky

Žiadne výhovorky

Pamätajte, že ak sa deťom niečo podarilo raz, sú schopné to urobiť zas. Nenechajte sa oklamať zdĺhavými scénami a protestami. Vy viete, že to zvládne.
Ako si poradiť s detským hnevom?

Ako si poradiť s detským hnevom?

Snažíte sa svojho drobčeka podnietiť k samostatnosti, ale on sa stále hnevá, pretože nedostal, čo chce? Naučte sa, ako zvládnuť detský hnev: skroťte malého protivníka.
s hračkou
Chcete, aby vaše dieťatko dobre zvládalo aj prácu s drobnými predmetmi? Zamerajte sa na psychomotorický vývoj dieťaťa: poradíme vám, ako ho podporiť.

Pochváľte aj ten najmenší úspech

Zavrieť vodovodný kohútik môže byť pre vás hračka, pre vášho malého drobčeka je to ale kus práce. Nezabudnite všetky jeho „prvé úspechy" náležite oceniť, posilníte tým jeho ďalšiu motiváciu.


Nevzdávajte to

Pre vaše dieťa môže byť šok, keď zistí, že vás už nemá k dispozícii na každé požiadanie. Svoj boj ale nevzdávajte. Chcete predsa, aby bol váš drobček čo najviac samostatný a nespoliehal so všetkým len na vašu pomoc.

 

Už sa tešíte, keď z vášho dieťatka vyrastie veľký šikovník?