Ako si na materskej „dovolenke“ ušetriť čas na skutočný oddych


UROBTE SI ČAS PRE SEBA A BUĎTE SPOKOJNÁ MAMIČKA

Aj keď sa všetko točí okolo vášho dieťatka, občas si musíte urobiť aj čas sama pre seba. Budete potom oveľa spokojnejšia! Máme pre vás rady, ako na to.

Urobte si čas pre seba a buďte spokojná mamička

Len sa pozrite, čo všetko robíte pre svoje dieťatko každý deň: kŕmite ho, kúpete, chováte a nosíte, hráte sa s ním a rozprávate sa, učíte ho a v neposlednom rade mu prejavujete veľa lásky. A čo robíte sama pre seba? Pravdepodobne nič, prinajlepšom nič moc.

Priznajte si, že potrebujete z času na čas jednoducho „zmiznúť" z dohľadu vášho malého neposedníka, aby ste si trochu oddýchli. A predovšetkým si uvedomte, že na tom nie je vôbec nič zlé. Štúdie dokazujú, že mamičky, ktoré si občas nájdu chvíľu len samy pre seba, sú všeobecne pokojnejšie, mentálne i emocionálne vyrovnanejšie a dokážu veci riešiť s odstupom.

 
starostlivosť o bábätko
relax

Odpočinok si zaslúžite

Ako si ale počas tej oddanej starostlivosti ušetriť chvíľku pre seba? Skúste to nasledovne:
Zdriemnite si

Odpočívajte

Zdriemnite si vždy, keď vaše dieťatko spinká.
čítajte

Venujte sa sama sebe

Ak chcete zostať hore, venujte sa niečomu podobne dôležitému - napustite si vaňu, čítajte si, prejdite si e-maily, skrátka robte čokoľvek, čo vám dodá energiu.
hry pre najmenších

Hry pre najmenších

Ušetrite si chvíľku pre seba, aj keď vaše dieťatko práve nespinká. K tomu, aby ste svojho miláčika zabavili, vám pomôžu hry pre najmenšie deti.
Kúpanie s oteckom

Požiadajte partnera, aby vykúpal vášho drobčeka.

Medzitým, čo sa bude čľapotať vo vani, získate minimálne 10 minút len pre seba. Nenúťte sa počas nich do žiadnej "užitočnej" činnosti a jednoducho si chvíľku vydýchnite v kresle.
Buďte aktívni
Potrebujete pohyb, ale od vášho chrobáčika sa zatiaľ nechcete pohnúť? Vyskúšajte jednoduché domáce cvičenie po pôrode.
  • Objednajte si večeru domov a svoje kulinárske plány si schovajte na víkend – váš večer bude tak isto o niečo pokojnejší. A keď necháte špinavú bielizeň ležať v koši ešte ďalší deň, svet sa nezrúti. Aby ste získali chvíľu pre seba, budete musieť občas trochu "oklamať" svoj zoznam povinností. Nie je však dôvod, cítiť sa kvôli tomu previnilo – ste rovnako dôležitá, ako každá iná úloha, o ktorú sa musíte postarať.

  • Zožeňte si stráženie. Pretože je pre každú mamičku ťažké zveriť svojho malého anjelika do rúk cudzieho človeka, skúste najskôr požiadať niekoho, komu plne dôverujete. Pravdepodobne zistíte, že ste si prehnané starosti robili úplne zbytočne.

  • Buďte aktívna a vyrazte von z domu. Prihláste sa na kurzy jogy alebo si dohodnite hodiny angličtiny. Vhodná je akákoľvek aktivita, ktorá sa odohráva pravidelne a mimo domova. Potom už zostáva len kurzy naozaj navštevovať!   
 
  • Ak nemáte silu na fyzické cvičenie, skúste si precvičiť aspoň prsty a mozog. Baví vás kreslenie, ručné práce, výroba dekorácie alebo napríklad písanie vlastného blogu? Každá činnosť, počas ktorej sa nemusíte sústrediť len na materské povinnosti, pôsobí ako blahodarný relax pre myseľ. Okrem toho vám tiež dodá pocit sebarealizácie.

 

  • Nezabudnite, že ste nielen matka, ale aj partnerka. Popri tvorivej činnosti alebo cvičeniu by ste si mali urobiť čas aj na partnera. Vyhraďte si na seba aspoň hodinu denne, jeden večer v týždni a celý deň v mesiaci. Keď bude zrovna strážiť babička, užite si čas bez detí spolu.
 
Tvorte
čas s partnerom